Jump to content

Ajutor "import produse" in categoriile respective


Recommended Posts

Buna seara!

Sunt nou pe acest forum... Am incercat sa leg cateva cuvinte cu cativa membri ai acestui forum..dar .. nu au fost prea comunicativi....

Probabil o sa primesc un raspuns de genul. S-a mai postat asta.. exista Search. Corect exista.. dar daca as fi reusit sa rezolv problema nu as fi scris un nou thread..

Folosesc prestashop 1.5.2.0, momentan nu dispun de budget ptr module de import/export .. .

Am reusit sa fac un CSV cu, categoriile si subcategoriile le-am importat totul este ok pana aici.

Problema care o intampin este urmatoarea. Incerc sa dau import la produse dar nu se duc in categoriile create de mine.. ci imi creeaza alte categorii in Home.

Va rog sa ma ajutati daca este posibil cu un exemplu de CSV creeat si folosit de voi... Va rog nu ma trimite-ti la cel care este Sample.

In CSV-ul cu produse.. .. la Coloana categorii.. trebuie sa le scriu in aceiasi coloana .. ex: Root|Home|Laptop-uri|Piese Laptop-uri| sau trebuie sa fac cate o coloana ptr fiecare categorie si subcategorie?

 

O alta problema este.. Marimea si culoarea. .. daca aveti un exemplu de csv si ptr asta v-as fi recunoscator.

 

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Daca urmareai un pic pe forum sunt foarte multe topic-uri deschise pe aceasta tema. In general lumea ajuta dar nu iti face si treaba (ceea ce este normal nu ?).

Acum pt. import:

- pentru a putea baga produsele unde doresti trebuie sa faci o coloana noua in csv cu, categoria sau subcategoria unde doresti sa arunci produsele (exista in tabul de import un sample pentru ceea ce doresti .. trebuie doar deschis si sa intelegi ceea ce este acolo).

- pentru atribute vezi ca ai un sample in import (idem ca sfatul de mai sus)

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Iti multumesc pentru raspunsul tau. Nedumerirea mea este la coloana noua din CSV. Exemplu: Imbracaminte|Femei|Oferta de Iarna si Incaltaminte|Femei|Oferta de Iarna

In coloana noua .. din CSV voi pune.. Femei|Oferta de Iarna sau Incaltaminte|Femei|Oferta de Iarna

Aici ma incurc eu.. am incercat de cateva ori cu sample-ul acela si am imprastiat produsele de nu am stiut ce e cu mine :)

Inca ceva.. In loc de denumirea categoriei sau subcategoriei.. pot folosi numarul de la ID ? gen: 4|6|1 ..? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

exemplu:

categorie: jucarii

subcategorie: lego

subcategorie la subcategorie: lego city

 

Format csv pentru import in lego city : |lego city|produs

Format csv pentru import in lego: lego | produs

Format csv pentru import in jucarii: jucarii |produs

 

Sper sa iti fie de ajutor.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...