Jump to content

Probleme calcul automat taxa de curier pe baza greutatii


Recommended Posts

Salut tuturor,

 

Ma confrunt cu o problema ciudata pentru mine, poate exista o explicatie simpla pentru altii :)

Am lucrat la un magazin bazat pe Prestashop 1.4.9 (din cauza temei care nu era compatibila cu 1.5), si am setat in Shipping -> Weight Ranges pentru curier diferite intergale de greutate, sa zicem 0-5kg, 5-10kg, 10-20kg.. etc, si apoi am pus un cost pentru fiecare interval. Totul a functionat perfect.

 

Am refacut apoi totul direct pe serverul unde va fi gazduit magazinul, aceleasi setari (sper ca nu mi-a scapat ceva), am setat aceleasi praguri pentru curier si costurile fiecarui interval, dar buba e ca nu calculeaza cum trebuie.

 

Adica: am un produsde 10kg, imi pune tariful pentru greutatea maxima setata, cea de 1000kg :) Daca adaug 30 de bucati din acealsi produs de 10kg, costul scade la un tarif mai mic. Mai adaug 1 bucata din acealsi produs ... iar variaza pretul, dar fara legatura cu grila de greutati si tarife pusa de mine.

 

Mentionez ca nu doar pe un produs calculeaza asa gresit, ci pe orice produs pus pe site.

 

Are cineva idee unde ar putea fi problema? Am refacut tabelul cu intervalele pe greutati si tarifele pentru fiecare interval ed cateva ori si rezultatul este acelasi, identic.

 

Am adaugat si doua imagini cu intervalele si tarifele setate.

 

As aprecia orice idee, multumesc.

post-433676-0-91159900-1353071965_thumb.jpg

post-433676-0-94336400-1353071970_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...