Jump to content

Ana sayfada toplam ürün sayısı

Şahin YILDIZ

Recommended Posts

Bunu yapmaktan ziyade nereye koyacağımız daha büyük bir sorun. Aklıma ilk geldiği için yazıyorum ana sayfadaki özel ürünler modülünü kullanabiliriz. Modülün adı homefeatured.

modules/homefeatured/homefeatured.php dosyasını açıyorum

function hookHome fonksiyonunu buluyorum (Bende 93-106 satırları arasında)

Bu fonksiyona eklemeler yapıyorum. Fonksiyonu aşağıdaki gibi değiştiriyorum. Eklediğim satırların sonuna //açıklama satırı ekledim.

function hookHome($params)
{
$db	= Db::getInstance();			// Bağlantı kurdum
 $query	= 'SELECT COUNT(*) as `total` FROM `'._DB_PREFIX_.'product`';  // Sorgu hazırladım
 $result   = mysql_fetch_object($db->Execute($query));		 // Sorguyu çalıştırdım
 $total_products = $result->total;			 // Toplam değeri $total_products değişkenine atadım
 global $smarty;
 $category = new Category(1, Configuration::get('PS_LANG_DEFAULT'));
 $nb = (int)(Configuration::get('HOME_FEATURED_NBR'));
 $products = $category->getProducts((int)($params['cookie']->id_lang), 1, ($nb ? $nb : 10));
 $smarty->assign(array(
'total_products'  => $total_products,		   // TPL dosyasına gönderdim.
 'products'	=> $products,
 'add_prod_display' => Configuration::get('PS_ATTRIBUTE_CATEGORY_DISPLAY'),
 'homeSize' => Image::getSize('home')));
 return $this->display(__FILE__, 'homefeatured.tpl');
}

Şimdi homefeatured.tpl dosyasını açıyorum ve aşağıdaki kodu ekliyorum. (Ben 27 satırdan sonra ekledim. Siz başka bir yere de ekleyebilirsiniz.)

<h2> Toplam {$total_products} ürün bulunuyor </h2>

Not yönetim paneli -> ayarlar -> force_compile seçeneğini hayır olarak işaretleyip deneyin. Daha sonra yine evet olarak değiştirebilirsiniz.

Herkese bol satışlı günler

Çok güzel fikir. Header ve footer için de template eklerim. İsteyenlere marquee (kayan yazı) kodunu da buradan paylaşırım. Kategoriler için değiştirilmiş blockcategories modülleri forumda var. Kategori isimleri yanında ürün sayılarını veriyor. Linkini bulursam buradan paylaşırım.

Selamlar...

O modülü de ben yapmıştım. Her kategori için ürün sayısı yazıyordu. İngilizce bölümde versiyonları var. Orjinali bende. Ama performans için sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. O yüzden yazdım ama şahsen kullanmam. (Yazılım mimarisi uzmanı olduğum için takıntılarım var sanırım :) )

Modül çıkınca görmek isterim. Ben de bu hafta bir sürü modül yazdım bu gece bir iki tane daha çıkarabilirim. Yakında yayınlarım.

Hadi şimdiden kolay gelsin.

Merhaba

Modül olarak kullanmak isteyen olursa aşağıdaki adresten indirebilir. Ücretsizdir. Dağıtılabilir, ama satılamaz.

Modül sağ-sol sütun, header ve footer'da kullanılabiliyor.

Görünümü değiştirmek için tpl dosyalarını değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Bir iki de özellik ekledim. Toplam ürün miktarına tıklanması için bir link koydum. Bu link ile isterseniz bir CMS sayfasına, isterseniz özel olarak girdiğiniz bir sayfaya bağlantı verebilirsiniz. Link yapılandırmaları için Modül Konfigürasyon sayfasına gitmelisiniz.

1.4.x ve 1.5.x ile uyumlu. TR ve EN dilleri var.

İndirmek için: http://www.megventure.com/36-block-product-count.html

Kendi siteme link verdim. Artık o kadar olsun

Edited by MEG Venture (see edit history)
  • Like 1

Çağlar bey rica ederim ben teşekkür ederim.

Elinize sağlık güzel olmuş.

Query bölümünü kabaca yazdım. Biraz geliştiriyorum.

Sadece aktif ürünler için

$query		= 'SELECT COUNT(*) as `total` FROM `'._DB_PREFIX_.'product` WHERE `active` = true ';  // Sadece Aktif

kullanabilirsiniz.

Ayrıca kategoriler için

$query		= 'SELECT COUNT(*) as `total` FROM `'._DB_PREFIX_.'ps_category` ' ;  // Tüm kategoriler

kullanabilirsiniz.

Şöyle bir hata ile karşılaştım,

Bu e-mağazada 689 active products.

aynı zamanda ürün sayısını eksik gösteriyor..

Şahin Bey,

Kurulu modülleri tercüme etme sayfasına gelerek, tercümeyi tamamlayın. Ürün sayısının eksik olmasının sebebi yalnızca aktif olan ürünlerin gösterilmesi. Öncekinde aktif olan olmayan tüm ürünlerin sayısı görüntüleniyordu.

Çağlar bey öncekinde ürün adedim 2592 idi. Son yüklenen de 2490 adet ve catogori görünmüyor.

Aşkın Bey,

Aynı şekilde öncekinde tüm ürünler, bunda ise aktif ürünlerin gösterilmesinden kaynaklanıyor. Kategori görünmüyor'dan kastınız nedir? Rakam hanesi sıfır mı çıkıyor?

Çağlar bey dediğiniz gibi yaptım modül çalıştı . Katogorileri gösteriyor. Acaba Force compile enable seçeneğini devamlı enable olarak mı yapacağız. Bunun Sitenin çalışmasına herhangi bir etkisi olurmu. Yavaşlatırmı ? Bu seçenek Hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz rica etsem. Teşekkürler.

Force compile : Derlemeye zorla demek.

Template yani şablon dosyalarda değişiklik yapıldığında, bu smarty kullanılan tpl dosyaları yeniden derlenmezse değişiklikler etkili olmuyor.

Prestashop 1.5'te yeni bir seçenek ile tpl dosyalarında değişiklik var ise derlemeye zorla gibi bir özellik eklendi ancak 1.4.x de manuel olarak açmak ve kapatmak gerekiyor.

Yani anlaşılacağı üzere derleme özelliği kapalı olmalı. Aksi halde sayfa her yenilendiğinde derleme yapar ve sayfa önemli derecede yavaşlar.

• 3 weeks later...
  • 11 months later...