Jump to content

<Solved> Πρόβλημα στο καλάθι με τη μέθοδο αποστολής βάσει βάρους


Puriom

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους

Έχω πρόβλημα με τις μεθόδους αποστολής και το καλάθι αγοράς.

1) Στο καλάθι, όταν αυξάνονται τα προϊόντα για τη δεύτερη ζώνη κοστολόγησης αποστολής, η τιμή των ταχυδρομικών δεν αυξάνεται, μένει σε αυτή του πρώτου επιπέδου.

2) Στο checkout εμφανίζονται οι τιμές και για τις δύο κατηγορίες κόστους ταχυδρομικών, και δεν αλλάζουν βάσει των ομάδων βάρους.

 

Τρέχω PS 1.5.2, μετά από αναβάθμιση από 1.5 με το 1-click upgrade από κενό site (προϊόντα δεν έχουν προστεθεί ακόμη) – Έχω την εξής δομή ταχυδρομικών:

 

- Αποστολή στην Ελλάδα και την Ευρώπη

- Δημιούργησα ζώνη για την Ελλάδα, και την αντιστοίχισα στο Greece στην EU Zone. Έτσι έχω δύο ζώνες, Ευρώπη και Ελλάδα. Αλλά ΜΕΣΑ στο γκρουπ της Ευρώπης η Greece είναι ομάδα Ελλάδα.

- Πληρωμή με αντικαβολή και τραπεζική κατάθεση (θα προστεθεί πιστωτική κάρτα, όπου το κόστος αποστολής των παραγγελιών της θα είναι ίδιο με της κατάθεσης).

- Ταχυδρομικά βάσει βάρους, αλλά ουσιαστικά με το κομμάτι, αφού 1 τεμάχιο = 1 kg)

- Ομάδες Βάρους :

Τέσσερις για Ελλάδα

> Δύο για COD (αντικαταβολή) 1-5 kg (6 euro) και 6-30 kg (9 euro)

> Δύο για τραπ. κατάθεση (αργότερα και πιστ. κάρτα) 1-5 kg (3 euro) και 6-30 kg (5 euro)

Δύο (2) για Ευρώπη συστημένα

> Κατάθεση ή κάρτα 1-4 kg (15 euro) και 5-30 kg (19 euro)

 

Καμιά ιδέα τι δεν κάνω σωστά;

Γιατί δεν αλλάζει η τιμή ταχυδρομικών βάσει αριθμού προϊόντων;

Γιατί βγάζει και τις τιμές ΚΑΙ για τις δύο ομάδες (δύο για αντικαταβολή – μικρό και μεγάλο βάρος) και δύο για κατάθεση;

Ευχαριστώ για κάθε ιδέα που μπορεί να βοηθήσει.

Edited by Puriom (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιο μέλος του φόρουμ εάν πρόκειται για bug ή για κάποια λάθος ρύθμιση, ώστε να στραφώ προς το σωστό κανάλι λύσης του προβλήματος.

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα σβύσεις εντελώς την Ελλάδα από Ευρώπη και θα την έχεις ξεχωριστά.. Αφού υπάρχουν προφανώς και διαφορετικές χρεώσεις.. Γιατί αν έχεις Ελλάδα και κει και κει δε σου φταίει το σύστημα αν μπερδεύεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

@puriom

 

Γεια σου φίλε.. Να σε ρωτήσω κάτι (σχετικά) άσχετο με το θέμα.

Λές έχεις για 5-30kg 19euro μεταφορικά για ευρώπη. Με τι κάνεις τις αποστολές? 19ευρω για 30kg είναι πολύ καλό.. ή υπολογίζεις και στην τιμή του προιόντος κάποιο έξτρα κόστος για να παίζει με φτηνότερα μεταφορικά?

 

Σε ρωτάω γιατι προς το παρων δουλεύω με ΕΛΤΑ και έχω ενα κόστος για πχ 10κιλά γύρω στα 40-45ευρώ για ευρώπη (σουηδία πχ που είχα πρόσφατα).

Link to comment
Share on other sites

Αποστέλλω ανά τεμάχιο, αλλά επειδή δεν έχει τέτοια ρύθμιση το PS του το γράφω ως κιλό, αλλά εξηγώντας τα πάντα στον πελάτη. Οι τιμές αποστολής των ΕΛΤΑ, που είναι και το χαμηλότερο κόστος που μπορεί να βρει κανείς, μας αποκλείουν από το εμπόριο με το εξωτερικό, αν ο πελάτης δεν είναι αποφασισμένος να επωμιστεί το κόστος αποστολής. Μας κάνει μη ανταγωνιστικούς. Όχι, δεν έχω βρει καλύτερη λύση. :-(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...