Jump to content

Πρόβλημα με Ελληνικά και UTF-8


kalpatron

Recommended Posts

Hello guys

 

Μικρό το πρόβλημα αλλά το παραθέτω μήπως γνωρίζει κανείς την λύση. Ενώ έχω κάνει εγκατάσταση του theme που θέλω και έχω εγκαταστήσει full τα Ελληνικά και παίζουν παντού μια χαρά, όταν πάει κανείς να δημιουργήσει νέο λογαριασμό, αν βάλει λάθος το email του ή δεν συμπληρώσει το πεδίο, εμφανίζει το μήνυμα "invalid email address" με κωδικοποιηένα τα ελληνικά γράμματα στο pop up. Στα αγγλικά το εμφανίζει μια χαρά.

 

Δείτε την εικόνα...

post-418552-0-43725400-1352134578_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δε φταίει η βάση - το πρόβλημα είναι στις μεταφράσεις. Πιθανότατα η μεταφράσεις δεν έχουν το σωστό encoding ή είναι με html entities. Τη μετάφραση την έκανες μόνος σου;

Link to comment
Share on other sites

$_ERRORS['6e659c47c94d1e1dc7121859f43fb2b0'] = 'Μη έγκυρη διεύθυνση e-mail';

 

Το παραπάνω είναι που δεν εμφανίζει σωστά και είναι στο αρχείο errors.php στην ελληνική μετάφραση. Το θέμα είναι ότι όλα τα ελληνκά παίζουν ΟΚ αλλά αυτό λογικά επειδή είναι alert της java, ίσως θέλει συγκεκριμένο τρόπο για το encoding του.

 

 

UTF8_unicode_ci να δοκιμάσω αλλάζοντάς το απευθείας από τις λειτουργείες του phpmyadmin;

Edited by kalpatron (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παληκάρια.. Προσωπικά τις μεταφράσεις τις έχω κάνει ολομόναχος και το μόνο πρόβλημα που μου βγάζει (προς το παρόν) είναι στο test e-mail που τις βγάζει α&ypsilon; κτλ... Αλλά γενικά και αυτή η έκδοση όσο πλησιάζουμε στη στιγμή της αλήθειας (έτοιμοι για να πουλήσουμε) εμφανίζει ορισμένες αδυναμίες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση:

1) Δεν έχω ελληνικά στο φάκελο με τα emails. Μήπως γι' αυτό δεν μου στέλνει emails confirmations στις παραγγελίες; Αν και θα έπρεπε να το στέλνει λευκό email.

2) Λύθηκε το πρόβλημα με την κωδικοποίηση των ελληνικών;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

1) Δεν έχω ελληνικά στο φάκελο με τα emails. Μήπως γι' αυτό δεν μου στέλνει emails confirmations στις παραγγελίες; Αν και θα έπρεπε να το στέλνει λευκό email.

2) Λύθηκε το πρόβλημα με την κωδικοποίηση των ελληνικών;

 

1) Πρέπει να βάλεις.. Αφού δεν έχεις λογικό είναι να στο κάνει αυτό.. Γιατί όταν πατάς το ελληνικό σημαιάκι και μετά κάνεις μια "παραγγελία" αφού δεν έχει ελληνικά πρότυπα τι περιμένεις; ;)

 

2) Όχι φίλε μου.. Δεν ξέρω πως λύνεται και δεν με έχει διαφωτίσει κάποιος..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε! :D

Δεν θα έπρεπε να στέλνει κάτι, όμως; Οτιδήποτε, έστω και αγγλικά; Ή λευκό; Εννοώ τα pdfs τα δημιουργεί. Σε ρωτώ για το επιβεβαιώσω. Η μετάφραση είναι αρκετή δουλειά. Ξέρεις αν κυκλοφορεί πουθενά αντίγραφο στα ελληνικά;

Edited by Puriom (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Eπίσης κάτι ακόμα: στο blockcart (όχι πάντα) τα προϊόντα εμφανίζονται όχι ελληνικά αλλά htlm. Έκανα τις αλλαγές με js=1 που διάβασα κάπου. Δουλεύει για ορισμένους πελάτες, για άλλους όχι. Δηλ. δεν είναι σταθερό. Είναι φυσιολογικό αυτό; Χρειάζεται καμιά ρύθμιση στην mysql?

Link to comment
Share on other sites

Δε φταίει η βάση - το πρόβλημα είναι στις μεταφράσεις. Πιθανότατα η μεταφράσεις δεν έχουν το σωστό encoding ή είναι με html entities. Τη μετάφραση την έκανες μόνος σου;

 

Cretan Mall, πώς αλλάζεις το encoding ή ό,τι άλλο φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του phpmyadmin. Στην α σελίδα αναφέρει το encoding και το αλλάζεις απευθείας.

Στο Joomla πάντως έπρεπε να το κάνεις πριν εισάγεις τα ελληνικά. Ελπίζω να μην ισχύει το ίδιο και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του phpmyadmin. Στην α σελίδα αναφέρει το encoding και το αλλάζεις απευθείας.

Στο Joomla πάντως έπρεπε να το κάνεις πριν εισάγεις τα ελληνικά. Ελπίζω να μην ισχύει το ίδιο και εδώ.

 

Μάλλον το ίδιο θα ισχύει διότι το έχω κάνει αυτό που αναφέρεις και το test e-mail μονάχα ακόμη αλαμπουρνέζικα βγάζει.. σε ευχαριστούμε για τη χρήσιμη πληροφορία..

Link to comment
Share on other sites

Παντώς ακόμα την λύση δεν την βρήκα... όπως και να έχει επειδή είναι μόνο 1 σημείο όπου το έχω το πρόβλημα, το έκανα να το εμφανίζει στα Αγγλικά, ως "Email Error". Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε :D

Link to comment
Share on other sites

Δε φταίει η βάση - το πρόβλημα είναι στις μεταφράσεις. Πιθανότατα η μεταφράσεις δεν έχουν το σωστό encoding ή είναι με html entities. Τη μετάφραση την έκανες μόνος σου;

 

τι εννοείς html entities; για εξήγησε μας.. σε σένα δουλεύουνε όλα κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τι εννοείς html entities; για εξήγησε μας.. σε σένα δουλεύουνε όλα κανονικά;

 

Δεν παίζει... Το πρόβλημα είναι ότι το error το δείχνει μέσω java alert, και εκεί δεν ξέρω πως βάζεις να δείχνει σωστά τους χαρακτήρες.

 

var errors = '';

for(error in jsonData.errors)

//IE6 bug fix

if(error != 'indexOf')

errors += jsonData.errors[error] + "\n";

alert(errors);

 

Στο alert errors είναι το θέμα, πως θα το δείξει ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για όποιον μπορεί να το προσαρμόσει, θερμή παράκληση να το ποστάρει. Στο block cart η λύση βρέθηκε έτσι:

I fixed it by editing blockcart-json.tpl in modules/blockcart in PS 1.5.2:

 

Change line 38 to this:

"name": "{$product.name|truncate:15:'...'|escape:html:'UTF-8'}",

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά βρέθηκε τελικά λύση στο πρόβλημα; Θέλω να βρω που παράγεται το μήνυμα λαθους όταν από τη λίστα προϊόντων πας να προσθέσεις ένα προϊόν χωρίς απόθεμα. Τότε πετάει το javascript alert με τα αλαμπουρνέζικα.

Από ότι είδα στο debugging στην μεταβλητή jsondata έρχονται ήδη λάθος κωδικοποιημένα τα μηνύματα στα ελληνικά. Άρα πρέπει να βρούμε που παράγονται για να διορθωθεί. Δυστυχώς στο blockcart-json.tpl δεν συμμετέχει εκεί, αφού και με διαγραφή του η λειτουργία αυτή παραμένει.....

 

Έκδοση Prestashop v.1.5.4

Κάθε βοήθεια σωτήρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει: Το πρόσθεσα στο <head> του θέματος, αλλά το bloc cart δεν βοηθήθηκε... Σε ποιο αρχείο του module > blockcart πρέπει να γίνει η αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...