Jump to content

[ΣΥΝΕΔΡΙΟ] Δράμα η πιο εύκολη λύση


Kogkalidis

ΣΥΝΕΔΡΙΟ  

45 members have voted

  1. 1. ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ 1ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ PRESTASHOP ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ; (ΑΝΕΠΙΣΗΜΟ)

    • ΔΡΑΜΑ
    • ΚΑΒΑΛΑ
    • ΣΕΡΡΕΣ
    • ΞΑΝΘΗ
      0
    • ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • ΑΘΗΝΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.. Τα χριστούγεννα επιστρέφω στην μάνα πατρίδα για διακοπές.. Και θα ήθελα να οργανώσω (μάλλον στο σπίτι μου) το 1ο (ανεπίσημο) συνέδριο Prestashop στην Ελλάδα.. Πού να τρέχουμε Βραζιλίες τώρα.. Έχουμε και κρίση ωρέ καρντάσια... Ακούω γνώμες..

Link to comment
Share on other sites

Θα δοθεί στο συνέδριο ένα αρκετά χρήσιμο δωράκι που ορισμένοι ίσως να μην το έχουν.. Ελληνική μετάφραση.. Λεπτομέρειες παρακάτω:

Έκδοση: 1,5,2

Γλώσσα: Ελληνικά

Google translate ή άλλο μεταφραστικό πρόγραμμα: Όχι

Δηλαδή; Χειροκίνητη μετάφραση λέξη λέξη

ΠΛΗΡΗΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΔΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ (BO, FO, Installed Modules κτλ)

Δωρεάν!!

 

... Δράμα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε ένα άλλο topic http://www.prestashop.com/forums/topic/196979-what-went-wrong-with-prestashop/

στις 24 Οκτώβρη η απάντηση σου ήταν «Whatever it is I quit from Prestashop. I will try OpenCart.. Goodbye from this forum.. Hope to see you on OpenCart forum «

 

Τι σε έκανε και άλλαξες γνώμη και έγινες πάλι τόσο ενεργός? Απλή περιέργεια

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι η 1.5.2 δεν είχε bugs με το καλημέρα (αν και όσο πλησιάζω στην παραγωγή βρίσκω ορισμένα προς το παρόν είναι αμελητέα) απ' την άλλη το γεγονός ότι η μοναδική μου εμπειρία από eshop είναι με prestashop, το να αλλάξεις σε opencart μια κουβέντα είναι.. αν όμως το δοκιμάσεις έχει αρκετά άλλη νοοτροπία στη δομή του.. Και χαίρομαι διότι ορισμένοι χρήστες όπως mpolfo, stathopon και άλλοι είναι ενεργοί.. Άντε να γίνουμε περισσότεροι οι ενεργοί γαμώ το μπελά μου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω. Εγώ ήμουν με το OSCommerce για πολύ καιρό και είμαι ευχαριστημένος με το Presta 1.4.8 που έχω παρ'όλο που εχω πρόβλημα να κάνω update to 1.5 και ακόμη παίζω με καινούργιο install το 1,5 για να το μάθω και να ξαναβάλω ενα προς ενα όλλα μου τα προιόντα περίπου 800 πριν αλλάξω το live site μου

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω. Εγώ ήμουν με το OSCommerce για πολύ καιρό και είμαι ευχαριστημένος με το Presta 1.4.8 που έχω παρ'όλο που εχω πρόβλημα να κάνω update to 1.5 και ακόμη παίζω με καινούργιο install το 1,5 για να το μάθω και να ξαναβάλω ενα προς ενα όλλα μου τα προιόντα περίπου 800 πριν αλλάξω το live site μου

 

Εγώ αυτόν τον καιρό αναπτύσσω ένα πρόσθετο για το δικό μου eshop.. Για κλείσιμο δωματίων..

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι Prestashop και πάλι Prestashop , είμαι πολύ ευχαριστημένος, προσπάαθησα και magento αλλά έχει πολύ μεγάλη βάση.

 

Δεν μου αρέσει να ακολουθώ τυφλά κάτι.. Prestashop μέχρι να βγει κάτι καλύτερο..!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Το επόμενο συνέδριο γνωρίζουμε -περίπου- πότε θα λάβει χώρα ξανά;

 

Το συνέδριο που συζητούσαμε με τα παιδιά ουδέποτε έγινε! Διότι εμένα δε με βόλεψε και από την άλλη κανείς άλλος συνάδερφος δεν πήρε την πρωτοβουλία. Ενδεχομένως να ξαναπροσπαθήσω για κάτι στα τέλη του καλοκαιριού.. Αν προκύψει κάποια αλλαγή θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!

Ειναι στα αμεσα σχεδια μας η διοργανωση ενος συνεδριου λιγο διαφορετικο απο αντιστοιχα του ειδους. Σαν τοπο διεξαγωγης επιλεξαμε την Αθηνα καθως ειναι σε γενικες γραμμες πιο προσβασιμη απο περισσοτερο κοσμο, χωρις να αποκλειουμε αλλες πολεις στο μελλον.

 

Το περιεχομενο του meeting εχει αποφασιστει αλλα θα θελαμε να ακουσουμε τις αποψεις σας για το τι θα θελατε να περιεχει. Ολα τα μελη της ελληνικης κοινοτητας θα ενημερωθουν σταδιακα για την ημερομηνια και τον τοπο διεξαγωγης καθως και για τη δυνατοτητα προβολης στο meeting.

 

Ευχαριστω.

 

ΥΓ. Μαγε μπραβο σου για την πρωτοβουλια! Συνεχισε ετσι, ειναι χαρα να σε εχουμε στην κοινοτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από μένα,

 

Κατ'αρχήν καλή χρονιά σε όλους μας, με υγεία, δύναμη, τύχη, ευσυνειδησία και το νέο έτος να μας φέρει τη δυνατότητα να επιλέγουμε και όχι να αναγκαζόμαστε ! :)

 

Απαντώ λοιπόν στο thread αυτό και λέω πως - ευτυχώς και - επιτέλους μία ενέργεια από ανθρώπους του forum για ένα τέτοιο συνέδριο στην Ελλάδα με θέμα το Prestashop, στην Αθήνα για αρχή, αλλά - φυσικά - και σε άλλες πόλεις!

 

Το email με έπιασε κάπως αδιάβαστο :huh:  στο θέμα "θα θελαμε να ακουσουμε τις αποψεις σας για το τι θα θελατε να περιεχει" και αυτή τη στιγμή δεν έχω μία δομημένη σκέψη για να περιγράψω κάποιους τομείς προς συζήτηση, για αυτό και θα επανέλθω με κάποια θέματα, αφού πρώτα σκεφτώ τις ατέλειές μου και τις αδυναμίες μου!

 

Μπράβο σε όσους το σκέφτηκαν και το έβαλαν σε εφαρμογή !

 

Ευχαριστούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το meeting θα γινει στην Αθηνα σε χωρο και χρονο που θα ανακοινωθει συντομα. Τις επομενες ημερες θα γινει ενα survey στο οποιο μπορει ο καθενας να συμμετασχει ωστε να εξετασουμε τις δυνατοτητες προβολης των μελων (developers, merchants κλπ). Ελπιζουμε στη βοηθεια ολων για την επιτυχη διεξαγωγη του συνεδριου!

Link to comment
Share on other sites

Για μέλη όπως εγώ - με ελάχιστα posts και μικρή εμπειρία - υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης; ή ο σκοπός είναι να παρουσιάσουν τα ενεργά και έμπειρα μέλη του forum κάποιες τεχνικές / απόψεις / πρακτικές για το στήσιμο, τη διαχείριση και το marketing των eshops με πλατφόρμα το Prestashop;

 

Ρωτώ διότι ίσως κατάλαβα εγώ κάτι λάθος, και έρθω εκεί ως ακροατής ενώ το συνέδριο θα έχει σκοπό τις παρουσιάσεις και τις συζητήσεις μεταξύ μελών και επαγγελματιών με θέμα το Prestashop σε πολύ πιο advanced επίπεδο.  :wacko:  :(

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για μέλη όπως εγώ - με ελάχιστα posts και μικρή εμπειρία - υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης; ή ο σκοπός είναι να παρουσιάσουν τα ενεργά και έμπειρα μέλη του forum κάποιες τεχνικές / απόψεις / πρακτικές για το στήσιμο, τη διαχείριση και το marketing των eshops με πλατφόρμα το Prestashop;

 

Ρωτώ διότι ίσως κατάλαβα εγώ κάτι λάθος, και έρθω εκεί ως ακροατής ενώ το συνέδριο θα έχει σκοπό τις παρουσιάσεις και τις συζητήσεις μεταξύ μελών και επαγγελματιών με θέμα το Prestashop σε πολύ πιο advanced επίπεδο.  :wacko:  :(

 

Ευχαριστώ.

Το meeting θα εχει ως στοχο μια πιο ευρεια προσεγγιση του e-commerce στην Ελλαδα. Το prestashop ειναι το εργαλειο για αυτο, το πως ο καθενας το βλεπει και το χειριζεται ειναι το ενδιαφερον κομματι! Θα παρουσιαστουν βεβαια αποψεις, πρακτικες, τεχνικες και ορισμενα case studies αλλα αυτο που μας ενδιαφερει ειναι ο απλος χρηστης που θελει να δραστηριοποιηθει online.

 

Στο forum υπαρχουν επαγγελματιες και μη, οι οποιοι εχουν αρκετη εμπειρια αλλα και ανθρωποι που θελουν να μαθουν. Ολοι ειναι ευπροσδεκτοι... Χαιρομαι που υπαρχει ενδιαφερον!

Link to comment
Share on other sites

Το meeting θα εχει ως στοχο μια πιο ευρεια προσεγγιση του e-commerce στην Ελλαδα. Το prestashop ειναι το εργαλειο για αυτο, το πως ο καθενας το βλεπει και το χειριζεται ειναι το ενδιαφερον κομματι! Θα παρουσιαστουν βεβαια αποψεις, πρακτικες, τεχνικες και ορισμενα case studies αλλα αυτο που μας ενδιαφερει ειναι ο απλος χρηστης που θελει να δραστηριοποιηθει online.

 

Στο forum υπαρχουν επαγγελματιες και μη, οι οποιοι εχουν αρκετη εμπειρια αλλα και ανθρωποι που θελουν να μαθουν. Ολοι ειναι ευπροσδεκτοι... Χαιρομαι που υπαρχει ενδιαφερον!

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Θα προσπαθήσω να είμαι εκεί!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν πρέπει να σκεφτόμαστε ως ομάδα 2 ταχυτήτων (οι προχώ και οι αρχάριοι ή ό,τι άλλο).. πρέπει να υπάρχει μια ενότητα.. διότι κανείς δε γεννήθηκε προχωρημένος, όλοι από κάπου ξεκινήσαμε.. αλλά από εκεί και πέρα να υπάρχει και ενδιαφέρον για κάτι πιο πολύπλοκο να γουστάρουν και οι λίγο πιο έμπειροι.. όσον αφορά το συνέδριο πάντως εγώ θα διοργανώσω κάτι στις 18 - 19 - 20 - 21 ΙΟΥΛΙΟΥ 2014.. στο Μυλοπόταμο Δράμας (ακούω γνώμες επειδή είναι καλοκαίρι αν το θέλετε πιο αυστηρό ή γνωριμία, διακοπές κτλ κτλ φάση)

 

Magos Merlin, CEO of tapanda.gr (and founder in a while)

 

EDIT: και χωρίς να θέλω να ρίξω κανέναν πρωτευουσιάνο.. ρε παιδιά ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην αθήνα είναι λίγο αίσχος.. πρέπει εμάς δηλαδή να μας φάνε οι δρόμοι και τα μισά λεφτά να τα δίνουμε στα εισιτήρια.. και όσον αφορά για τον τόπο διεξαγωγής του πολυσυζητημένου συνεδρίου θα πρότεινα ψηφοφορία με συντελεστή βαρύτητας το πλήθος των posts στο forum.. χωρίς επίθεση σε οποιονδήποτε δε μπορεί κάποιος με 5-10 posts να λογίζεται ως το ίδιο με κάποιον με 500, 1000 ή και παραπάνω posts.. ευχαριστώ πολύ

Edited by Μάγος Μέρλιν (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να διευκρινησω κατι:

 

Το meeting που εχουμε σκοπο να διοργανωσουμε ειναι καθαρα εταιρικη πρωτοβουλια. Στοχος ειναι να ανταλλαξουμε αποψεις, να βελτιωθουμε οποιο και αν ειναι το επιπεδο του καθενος. Η επιλογη του τοπου διεξαγωγης δεν εξαρταται απο τον αριθμο των posts αλλα ουτε και απο το που βολευει προσωπικα τον καθενα. Η συμμετοχη ειναι ελευθερη χωρις καμια υποχρεωση και θα χαρουμε να σας εχουμε κοντα μας.

 

Μαγε, μια παρατηρηση αν μου επιτρεπεις. Οσο μακρια ειναι η Αθηνα για εσενα, αλλο τοσο ειναι και ο Μυλοποταμος για τους υπολοιπους χρηστες. Μην πεφτεις στην παγιδα αυτη, δυσκολο ειναι για ολους... Μακαρι να μπορεσουμε να ειμαστε εκει τον Ιουλιο. Εχεις καταληξει στη θεματολογια του συνεδριου?

 

Ευχαριστω.

 

ΥΓ. Θα ανοιχτει ξεχωριστο topic για το meeting συντομα ωστε να μην επηρεαζεται το poll.

Edited by ITechSolutions (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν αντιλέγω πως είναι μακριά.. Αλλά θα μπορούσαν οι διάφορες εκδηλώσεις να διασκορπιστούν ανά την Ελλάδα ούτως ώστε να μπορούνε όλοι (από άποψη κόστους κυρίως) να πάνε σε ορισμένες.. Δεν υπάρχουν developers μονάχα στην Αθήνα.. Κάνε το πιο νότια (πχ Κρήτη, Ναύπλιο -- δεν το λέω αποκλειστικά για μένα αλλά για όλους τους ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ) αυτή η αθηνοκεντρική όμως λογική με βρίσκει αντίθετο αν καταλαβαίνεις τι εννοώ..

 

Όσον αφορά στη θεματολογία δεν έχω καταλήξει.. Περιμένω γνώμες.. Και όσο για το πάθος πιστεύω πως έχεις άδικο. Διότι εσύ όπως είναι λογικό θέλεις να προσφέρεις στην εταιρία σου πολλές πλατφόρμες.. Ορισμένοι χρήστες εδώ μέσα δεν ασχολούνται καθόλου με custom open magento virtue ή άλλο.. Γιατί πολύ απλά δίνουν τα πάντα για presta.. Δεν επιτρέπεται να τα ισοπεδώνουμε όλα..

 

Και εγώ θα προσπαθήσω να κατέβω στο δικό σου αν με ενδιαφέρει το πρόγραμμα αλλά σκέψου και τους συναδέρφους μας. Αρκετά δυνατά μυαλά ζούνε εκτός Αθήνας..

 

Κάτσε εδώ.. Δε σε διώχνει κανείς (ξεχωριστό topic).. Αυτό που είναι κοινός στόχος είναι να συμβιώνουμε αρμονικά.. Να γίνει κάτι στην κομοτηνή πχ να πάει κεντρική μακεδονία και ανατολικότερα, να γίνει πελοπόννησος να πάνε οι γύρω και αντίστοιχα να ικανοποιούνται λίγο όλοι..

Φιλικά,
καλό απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αν και δεν ειναι σκοπος μας να απανταμε ξεχωριστα στον καθενα, θα σου απαντησω για να κλεισει εδω. Το forum εξαλλου δεν ειναι πεδια συζητησης δυο πλευρων.

 

Σαν εταιρεια επιλεξαμε να δουλεψουμε αποκλειστικα σε prestashop, γι αυτο ειμαστε και certfied partners. Δυστυχως ειμαστε η μονη ελληνικη εταιρεια που συμμετεχει σε παρομοιο προγραμμα... και λεω δυστυχως για τους δικους μου λογους τους οποιους ισως δεις τα επομενα χρονια.

 

Μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα, μην χαλας το καλο ονομα που φτιαχνεις τοσο καιρο συμμετεχοντας ουσιαστικα στο forum και προπαντων μην μπαινεις στη λογικη συγκρισης... Developers υπαρχουν παντου και καλοι, μια συναντηση δεν αποκλειει κανεναν, ουτε αναιρει μια αλλη.

 

Γενικα εισαι λιγο off topic καθως εγω δημοσιευσα κατι σε οτι πιο κοντινο topic υπηρχε.

 

Το topic θα δημιουργηθει καθως θα αφορα εταιρικη ανακοινωση, δεν θα εχει σχεση με το παρον.

 

Αν μπορει να συνεχιστει η παρουσα συζητηση με γνωμες και requests καλως, ειδαλλως δεν θα μπορεσω να απαντησω σε κατι παρομοιο στο μελλον.

 

Ευχαριστω και συγγνωμη απο τα υπολοιπα μελη.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα συγχαρητήρια για το certificated (θα ήθελα λεπτομέρειες αν είναι εφικτό - πώς λειτουργεί η διαδικασία εξετάσεις κτλ).

Δε μπαίνω στη λογική σύγκρισης απλά προσπαθώ να εκφράσω ένα παράπονο πολλών γνωστών μου. Μακάρι (και το λέω μέσα από την καρδιά μου) να σε δούμε να εκπροσωπείς επάξια τη χώρα μας. Πάντως μια συνάντηση μπορεί να μην αποκλείει κανέναν (και δε λέω να μη γίνονται events στην Αθήνα) αλλά όταν εσύ ως Αθηναίος θέλεις έστω 20 ευρώ για ένα event και εγώ 200 μπαμ μπαμ με ρίχνει το σύστημα.. με 200 που θα σκάσω για ένα event εσύ θα πας σε 10 επειδή απλά είσαι δίπλα.. (το εγώ και το εσύ δεν το αναφέρω προσωπικά για να μην παρεξηγηθώ) αν λοιπόν σκάσω 200 μετά όχι σε άλλο event δεν έχω να πάω.. αλλά θα πρέπει για κανένα 15ήμερο να μη κυκλοφορήσω για να έρθω στα ίσα μου (οικονομικά πάντα)

 

btw. στο φόρουμ συμμετέχει όποιος επιθυμεί, δεν απαγορεύουμε κανέναν -- είναι δωρεάν -- σε αντίθεση με τα συνέδρια......

 

το offtopic όπως αποκαλείς το σχόλιο μου το απέστειλα με σκοπό να προβάλλω την ενότητα που πρέπει να έχουμε στο φίλο μας που συζητούσε μαζί σου σχετικά με το event που σχεδιάζεις.. ενότητα όμως το τονίζω πάει να πει να είμαστε όλοι λιγάκι ευχαριστημένοι...............

 

σε ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για τα καλά σου λόγια προς το άτομο μου και εύχομαι σε εσένα και στον υπόλοιπο κόσμο υγεία, ευτυχία και πολύ prestashop!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μπαίνοντας στο forum, όχι και τόσο συχνά-πυκνά, δεν έχω δει μέχρι στιγμής κάποιο post στο οποίο να αναφέρεται η συνάντηση e-commerce που θα οργανωνόταν από την iTech Solutions.

 

Έχει γίνει κάποια κίνηση από μεριάς της εταιρίας ή των συμforumιτών;

 

Έχει γίνει γνωστή κάποια πιθανή ημερομηνία διεξαγωγής;

 

Σας ευχαριστώ.

Edited by gkiritsopoulos (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Δεν εχει ανακοινωθει ακομη κατι αναφορικα με τη συναντηση. Η πλεον πιθανη ημερομηνια τοποθετειται στα μεσα Ιουλιου, εφοσον υπαρξει και παρουσια υπευθυνου της Prestashop. Αν

 

Οπως και να εχει θα υπαρξει ενημερωση και ελπιζουμε σε ενδιαφερον των μελων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα κι από μένα! τελικά θα συμβεί αυτό το γεγονός; μου φαίνεται ενδιαφέρον, είμαι νέος χρήστης στο ηλεκτρονικό εμπόριο και θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω και να ακούσω απόψεις για νέες τεχνικές ώστε να υπάρχει αποτελεσματικότερη ανάπτυξη σε εφαρμογές με αυτή τη συγκεκριμένη και θαυματουργή πλατφόρμα του prestashop.Ελπίζω να μπορέσω να συμμετέχω όπου κι αν γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δε μπορώ διότι βλέπω πως δεν υπάρχει ανταπόκριση προς τον τόπο κατοικίας μου κι επιπλέον έχω κάποιες σοβαρές υποχρεώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...