Jump to content

Preturi diferite pentru acelasi produs introduse manual?


emilmoldovan

Recommended Posts

Buna,

 

Sunt incepator in ale Prestashop-ului si studiez documentatia, forumul, in timp ce lucrez la personalizarea magazinului pe care vreau sa il deschid. Eu am o situatie la care nu am gasit deocamdata rezolvare, si va rog sa imi spuneti daca si cum se poate rezolva asta in PS, gratuit sau contra cost.

 

Eu vand produsele unei companii de network marketing care are doua categorii de preturi pentru fiecare produs:

- pretul de catalog - pentru oricine doreste sa cumpere

- pretul de membru - pentru persoanele care se inscriu ca si consumatori ai companiei (trebuie sa completeze un formular cu datele personale si sa cumpere un produs pentru asta, apoi primesc un cod unic de membru) Pretul asta e cu aproximativ 20% mai mic decat pretul de catalog. Daca era fix 20% discountul am vazut ca puteam sa setez in PS varianta de pret cu reducere. Problema e ca sunt preturi rotunjite de catre furnizor, nu pot sa influentez asta.

 

Deci am nevoie:

1. Magazinul sa afiseze la fiecare produs 2 preturi: Ex: "Pret de catalog: x lei" si dedesubt "Pret membru club: y lei" iar valorile x si y sa le pot introduce manual sau importa dintr-un excel (preferabil)

2. Sa creez un grup "membri club" (pe baza codurilor unice de membru) pentru care sa fie valabile preturile cu reducere si care atunci cand comanda programul le calculeaza totalul comenzii cu preturile. Asta ar presupune ca in procesul de comanda clientii sa aiba optiunea sa bifeze daca sunt membrii de club si sa isi introduca apoi codul de membru.

3. Sa le ofer clientilor noi posibilitatea de a se inscrie ca membri (introducand datele personale intr-un formular) si sa continue comanda, urmand sa li se calculeze valoarea comenzii cu preturile reduse.

 

Va rog spuneti-mi daca ce vreau eu se poate face cu PS, altfel voi fi nevoi sa caut o alta platforma, cel putin pentru acest magazin. Mai am si alte proiecte de facut si PS pare ok pana acum, doar ca acest proiect este primul si am constrangerile de mai sus.

 

Multumesc.

 

Toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

in BO>customers ai o optiune de Grupuri acolo definesti tot ce doresti ;)

 

Multumesc mult pentru raspuns. Am studiat si BO si FO si am inteles cam cum functioneaza (cat de bine poti intelege dupa 3-4 zile de studiu destul de intens), am vazut ca la grupuri poti defini o anumita reducere de pret, dar nu asta am eu nevoie.

 

As avea nevoie ca la fiecare produs sa apara afisate doua preturi, unul sub altul, de exemplu:

Pret de catalog - 120 lei

Pret membru Club - 100 lei

 

Asta ar fi un minim de care am nevoie. Daca asta se poate face, ramane de vazut daca pot pune in procesul de cumparare si un mod in care clientul sa bifeze daca e sau nu membru de Club, si daca e sa ii aifsez un camp in care sa isi introduca ID-ul de membru ca sa il pot verifica.

 

Dar pentru moment prima parte ma doare mai tare si anume sa pot afisa cele doua preturi unul sub altul si cu descrierea aferenta. Daca PS nu stie sa faca asta implicit ma intereseaza daca cineva poate sa imi faca aceasta modificare contra cost si cat ar costa.

Pot fi contactat pe mai [email protected] sau 0724 333 909.

 

Multumesc.

Toate cele bune

Link to comment
Share on other sites

asta o poti face prin atribut la fiecare produs, sau specificare de produs etc sunt multe variante, da sa apara X preturi la un produs mi se pare absurd, dar pot sai spun in descriere sau la comanda mai multe bucati si ai reducere X lei.

iar membru TU il activezi sa fie membru vip sau cumparator fidel sau distribuitor, nu clientul alege

eu aleg la tine sa fiu cel mai cel mai, tare in parcare, iau cu cea mai mare reducere, si ce folos cand eu iau o singura bucata

NU tu definesti ce inseamna reducerea nu clientul, altfel vinde cu 0 lei e tot una ;)

Link to comment
Share on other sites

asta o poti face prin atribut la fiecare produs, sau specificare de produs etc sunt multe variante, da sa apara X preturi la un produs mi se pare absurd, dar pot sai spun in descriere sau la comanda mai multe bucati si ai reducere X lei.

iar membru TU il activezi sa fie membru vip sau cumparator fidel sau distribuitor, nu clientul alege

eu aleg la tine sa fiu cel mai cel mai, tare in parcare, iau cu cea mai mare reducere, si ce folos cand eu iau o singura bucata

NU tu definesti ce inseamna reducerea nu clientul, altfel vinde cu 0 lei e tot una ;)

 

Multumesc inca odata pentru raspuns

 

Totusi eu am nevoie chiar de ceea ce v-am spus.

Aveti un exemplu de ceea ce as avea eu nevoie - strict din punct de vedere al modului de afisare al pretului per produs - aici: http://www.coral-club.com.ro/

Eu inteleg punctul dumneavoastra de vedere legat de faptul ca reducerea se acorda de obicei pe cantitate. In cazul de fata, eu am nevoie sa afisez ambele preturi catre toti vizitatorii din urmatoarele doua motive:

- il motivez pe vizitator aratandu-i diferenta de pret sa devina membru de Club. In momentul in care devine membru de Club el va primi un cod de membru care este legat de codul meu de membru (am spus la inceputul topicului ca vand produsele unei companii care lucreaza in sistem network marketing). Din momentul in care el se inscrie ca membru prin site-ul meu el poate cumpara produsele companiei prin comanda telefonica la producator, email catre producator, site-ul oficial al companiei sau chiar site-ul vreunui coleg de retea de-al meu, dar eu voi primi intotdeauna un comision, indiferent de unde cumpara el in continuare. La fiecare cumparare el isi va folosi codul de membru ca sa aiba reducerea iar eu voi castiga comisionul pentru ca l-am inscris.

- compania producatoare imi cere in mod expres sa afisez pretul in acest mod pentru a-mi permite sa le vand produsele online.

 

Poate ca daca nu ar fi existat a doua conditie, as fi gasit eu o varianta sa arat clientilor avantajele inscrierii ca membri de club (discountul respectiv). Dar cum ma obliga si compania sa afisez preturile asa, nu am de ales.

Deci daca aveti vreo idee cum as putea solutiona situatia asta, va rog spuneti-mi.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...