Jump to content

[SOLVED] Ελληνικη μεταφραση back office


mpolfo

Recommended Posts

[solved] Καλησπερα

 

Κατεβασα και εγκατεστησα τοπικα το νεο prestashop και εκανα εγκατασταση την ελληνικη γλωσσα

δεν μπορω ομως να αλλαξω την γλωσσα στο Back office

εσβησα και ολες τις υπολοιπες γλωσσες αλλα παλι εμφανιζει αγγλικα

μπηκα για να κανω μεταφραση και ειδα οτι οι περισσοτερες φρασεις ειναι ηδη ετοιμες

αλλα στο back Office μου εμφανιζονται αγγλικα

αν μπορει να βοηθειση καποιος γιατι τα εχω παιξει

 

ευχαριστω

Edited by mpolfo (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και μου λύθηκε τυχαία. Θα σου πω παρακάτω... αυτό που πρέπει σίγουρα να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον provider και να σου αλλάξει στο php.ini αρχείο 3 τιμές που από default δίνει 1000 σε 4600 και αυτές είναι:

 

max_input_vars = 4600

suhosin.post.max_vars = 4600

suhosin.request.max_vars = 4600

 

Αυτό, μόνο και μόνο για να μπορείς να μπεις στο back office και αλλάξεις μόνος σου κάποιες λέξεις που είναι αστείες π.χ. το shipping το μεταφράζει 'Ναυτιλία'.

 

Κατά τα άλλα, πατάς πάνω δεξιά που λέει 'My preferences' (δίπλα στο logout), ανοίγει το 'Employees' πας στο language και το αλλάζεις από English σε Greek κάνεις Save.. αυτό ήταν!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι μεταφράσεις του backoffice δεν υπάρχουν στα ελληνικά ακόμα. Γι' αυτό το λόγο έχω ανεβάσει ένα module για τη μετάφραση των tabs.

 

Μπορείς να το βρείς σε αυτό το post: http://www.prestasho...nslation-module

 

Υπάρχουν 2 εκδόσεις. Μια με αλλαγές και στα urls οι οποίες για να δουλέψουν πρέπει να εγκαταστήσεις και το greekurls module και μια που μεταφράζει μόνο τις καρτέλες και τα μενου του backoffice.

 

Φυσικά πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του λογαριασμού σου στα Ελληνικά (My Preferences)

 

Αυτά ισχύουν μέχρι την εκδοση 1.4.9. Για την 1.5.x θα ανεβάσω άλλο αρχείο μεταφράσεων.

Edited by KostasX (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ίδιο πρόβλημα είχα και μου λύθηκε τυχαία. Θα σου πω παρακάτω... αυτό που πρέπει σίγουρα να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον provider και να σου αλλάξει στο php.ini αρχείο 3 τιμές που από default δίνει 1000 σε 4600 και αυτές είναι:

 

max_input_vars = 4600

suhosin.post.max_vars = 4600

suhosin.request.max_vars = 4600

 

Αυτό, μόνο και μόνο για να μπορείς να μπεις στο back office και αλλάξεις μόνος σου κάποιες λέξεις που είναι αστείες π.χ. το shipping το μεταφράζει 'Ναυτιλία'.

 

Κατά τα άλλα, πατάς πάνω δεξιά που λέει 'My preferences' (δίπλα στο logout), ανοίγει το 'Employees' πας στο language και το αλλάζεις από English σε Greek κάνεις Save.. αυτό ήταν!!!

καλημερα εχω και εγω το ιδιο προβλημα με τις μεταφρασεις και οταν επικοινωνησα με τον provider μου ειπε οτι δεν μπορει να το κανει εκεινος και θα πρεπει να το κανω εγω, μπορειτε να μου πειτε που ακριβως βρισκετε αυτο το αρχειο? γιατι δεν το βρισκω, εχω την εφαρμογη σε subdomain

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανέβει η μετάφραση για το 1.5

 

http://www.prestasho...module-for-15x/

 

Ρε παίδες.. Γιατί κάθε φορά με τα ελληνικά το ίδιο θέμα... φακ γοογλε τρανσλατιον.. Custom... Ματάκια χεράκια.. Ορισμένα τμήματα της είναι τραγικά.. :angry: :angry:

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις λιγο καλύτερα το post, θα δεις οτι είναι η μετάφραση μόνο για τις καρτέλες και τα μενού του backoffice. Δεν είναι η μετάφραση ολόκληρου του backoffice.

 

Μάλλον σε μπέρδεψε ο τίτλος.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις λιγο καλύτερα το post, θα δεις οτι είναι η μετάφραση μόνο για τις καρτέλες και τα μενού του backoffice. Δεν είναι η μετάφραση ολόκληρου του backoffice.

 

Μάλλον σε μπέρδεψε ο τίτλος.

 

Μάλλον.. Με συγχωρείς.. Ασχολούμαι με την ΠΛΗΡΗ μετάφρααση ΧΩΡΙΣ GOOGLE.. Αλλά για το αρχείο θα το διαμοιράζω στο summer camp prestashop (στη Θάσο, νομός Καβάλας).. Πληροφορίες για το camp σε εμένα ή τον mpolfo

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...