Jump to content

Σε κάθε παραγγελία προσθέτει ενα ακόμα προϊόν


Athinodoros

Recommended Posts

Γειά σας

 

Χρησιμοποιώ το PS 1.4.8.2

 

Οταν κάποιος πελάτης προσθέσει μια παραγγελία, κατα την έξοδο και αφού εχει αποδεχτεί την παραγγελία, του προσθέτει ενα ακόμα προϊόν και μερικές φορές 2 προϊόντα.

Αυτό εγινε ξαφνικά και χωρίς υπάρχει κάποια αλλαγη. Δηλαδή εδω και 2 μηνες που εφτιαχνα το site ολες οι δοκιμες που εκανα ηταν χωρις κανενα πρόβλημα.

Το παράλογο ειναι οτι τα προϊόντα που προσθέτει στην παραγγελία, ορισμένα δεν υπάρχουν στον κατάλογο.

Ειναι τα προϊόντα που ειχε το ps κατα την εγκατάσταση του και 1 ή 2 που διαγράφηκαν απο τον διαχειριστή.

Το κατάστημα ειναι το stekipet.gr

Ευχαριστώ

Edited by Athinodoros (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

χχμμ....το έχω και εγώ φίλε μου ...το ίδιο πρόβλημα!! βρήκαμε κάποια λύση?? τι να κάνουμε? λες στο μηνυμα σου πως προσθέτει κάποια προϊόντα τα οποία τα έχεις διαγράψει?? μήπως δεν διαγράφηκαν σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω συμβαίνει αν διαγράψεις από το admin τις πρώτες αγορές - δοκιμές. Κάθε αγορά αντιστοιχεί σε κάποιο id άρα λοιπόν αν σβήσει κάποιος από το admin την παραγγελία id 1 από την βάση δεν σβήνονται τα προϊόντα που αντιστοιχούν στην παραγγελία οπότε τα προσθέτει σε επόμενες παραγγελίες.

Άρα σωστό είναι αν θέλουμε να σβήσουμε τις δοκιμές –παραγγελίες να γίνει και από την βάση ή να μην τις σβήσουμε καν.

Τα παραπάνω με επιφύλαξη, δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις ένα καλό topic σχετικά με τις απορίες σου http://www.prestashop.com/forums/topic/7828-solved-deleting-test-orders/

 

Και εδώ ένα free module για να διαγράφεις παραγγελίες. Το Module δεν το έχω δοκιμάσει αν ποτέ το δοκιμάσεις ενημέρωσε μας.

http://www.prestashop.com/forums/topic/191037-free-delete-orders-module/

 

Γενικά αν μιλάμε για μικρό αριθμό orders τότε μπορείς απλά να πραγματοποιήσεις μερικές ως τεστ και όταν το id ξεπεράσει ξανά το id που είχες σταματήσει να κάνεις τις test παραγγελίες θα σταματήσει να προσθέτει άκυρα προϊόντα.

 

Προσωπικά τις τεστ παραγγελίες μου τις αφήνω πάντα ως canceled. Δεν υπάρχει λόγος να διαγράφονται και το ίδιο προτείνουν και prestashop developers.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...