Jump to content

Recommended Posts

Salve,

 

O sa incep cu sfarsitul, vreau ca meniul meu de categorii sa arata sub forma asta (adica sa fie arborescent si butoane separate de o linie orizontala):

 

MODEL_categ_module_prnt_scrn.png

(Meniul poate fi vazut la adresa: http://demo.prestashopexchange.com/ )

 

 

Momentan meniul meu de categorii, (cel din stanga) arata asa:

categ_module_prnt_scrn.png

Vreau ca toate subcategoriile sa se alinieze mai la dreapta. Am incercat sa gasesc un modul free care sa ma ajute in situatia mea, insa fara prea mult noroc. In mod normal modulul care vine in prestahop pentru categorii, "blockcategories" (Blocul de categorii v2.0) este cam ceva de genul asta, insa pare sa nu functioneze.

Am un alt modul instalat care vine odata cu tema, "TM Categories v1.4" (vezi imaginea de mai jos), situat in partea superioara a siteului (Top of pages) , care se pare ca intra usor in conflict cu primul (blocul de categorii).

 

tm_categories.png

 

TM Categories - vine este un meniu de categorii care iti afiseaza prin dropdown toate subcategoriile.

 

Problema intervine cand din panoul de admin, ca setarile unuia "Dinamic", "

Maximum depth"

dar si "

Footer columns number

" au aplica si la celalalt.

Nu stiu ce sa fac in asa fel incat doar TM Categories sa aiba optiunea "Dinamic" dezactivata.

 

Cazul idea este ca pot sa le folosesc pe amandoua, fara sa renunt la vreunul din ele, insa daca va trebuie sa renunt la vreunul din ele, ar renunta la TM Categories, insa doar daca reusesc ca Blocul de categorii sa se afiseze ca precum meniul din prima poza.

 

IN CONCLUZIE

Rezumand, am nevoie ca Blocul de categorii sa fie independent de TM Categories si sa se poata afisa sub forma unui meniu arborescent, ale carui butoane sa fie separate printr-o linie subtire orizonatala

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Buna ziua.

Am si eu aceeasi problema.Modulul categorii din coloana din dreapta este clasic.Ma intereseaza daca se poate ca:

-categoriile principale sa fie bolduite

-subcategoriile sa fie cu scris normal.

naturistlife.ro

 

 

ma intereseaza de unde se poate modifica,deoarece am cautat in disperare si nu gasesc nimic nici in css

Edited by spawn (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Din pacate sunt la inceput cu chestiile astea.Mai multe detalii imi poti da?

Problema este ca eu am mai modificat pe acolo.tema nu era cu coloane pe stanga ci pe dreapta.si a trebuit sa mut si modulul cu produse din hompage mai in dreapta...etc.

Referitor la ce mi-ai propus tu am facut deja.acolo este pozitionat modulul bloc categorii.

insa eu vreau sa renunt la Tm categori din top of pages si sa raman cu asta..

Iar bloc categorii din left column bloc sa il modific putin sa nu mai fie asa clasic.

Edited by spawn (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma intereseaza sa modific Category Block ( sa fie bolduite categoriile principale-Ingrijire corp,Tratamente afectiuni etc;iar categoriile secundare sa ramana asa cum sunt).Am cautat in css si nu stiu pe unde exact le gasesc codul....

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...