Jump to content

προβλημά courrier. 'There are no carriers available that deliver to this address'


mono1

Recommended Posts

Χαίρετε.

 

 

Prestashop 1.4.7.3

 

Το πρόβλημα που έχω είναι οτι πηγαίνοντας να κάνω check-out δε μ' αφηνει γιατι στο Delivery Methods μου βγάζει το μήνυμα

There are no carriers available that deliver to this address.

 

Και φυσικά δε μπορω να πάω παρακάτω για να δω τι άλλο θα προκύψει.

 

Έχω ορίσει μόνος μου τον ΕΛΤΑ σαν προεπιλογή. (στο tab shipping του backoffice μου βγαζει ηδη μήνυμα κατω κατω στο τελευταίο section: Ζώνη / Περιοχή: Δεν περιοχές που καθορίζονται για τον εν λόγω αερομεταφορέα)

 

Τα settings ειναι τα εξης:

Zone: Europe

Price Ranges: 5 - 400

Weight Ranges: 0.1 - 25

 

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

 

Δεν έχω βάλει γενικά βάρη και διαστασεις στα προιοντα και αυτο θα μπορούσε να είναι προβλημα. Αλλά όμως..! Γι αυτο το λογο σε κανα, δύο προϊοντα έβαλα και τα στοιχεία αυτά, επελεξα τα προιοντα και πηγα να κανω τσεκαουτ αλλα μάταια.. ιδιο προβλημα..

 

όποιος εχεί καποια ιδέα παρακαλώ να με ενημερώσει εδώ ή στο fb στο ονομα Vangelis Mimos..

 

Θενκ Γιου Ιν Αντβανς!!!

 

ps: Αν γίνεται όσο πιο απλά γιατι δεν κατέχω πολύ το θεμα...

Edited by pedal (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε.

Είναι απλό.

 

Προσθέτεις courrier.. ; ότι θες. Συμπληρώνεις όλα τα πεδία και μετά σώζεις.

 

Πατας το shipping tab και μετά price range ή weight range όποιο σου κάνει τη δουλειά σου. Π.χ. λες οτι θες price range. Εκει αυτό που θα κάνεις ειναι να πατήσεις το + για να προσθεσεις νεο μεταφορέα. Αυτόματα σε βγάζει σε ένα σημείο που επιλέγεις απο το drop down menu τον μεταφορέα που μόλις προσθεσες. Απο δίπλα βάζεις τις τιμές π.χ. απο 1 ευρώ το μικρότερο μεχρι 4000 ευρώ το μεγάλυτερο. Σώζεις.

 

Ξαναπατας το shipping tab. Στο κάτω μέρος της σελίδας βάζεις τα shipping fees. Διαλέγεις δηλαδή τον μεταφορέα. Βάζεις τιμές για κάθε ζώνη που εχεις επιλέξει οτι θα απευθύνεσαι και ξανασώζεις.

 

Αν όλα έχουν γίνει σωστα, τέλειωσες με αυτό...

 

Τουλάχιστον αν δουλεύεις μόνο βάση τιμων των προϊόντων και δεν σε νοιάζει ο όγκος δεν χρειάζεται να έχεις βάλει διαστάσεις και βάρος στα προϊόντα σου. Θα δουλέψει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...