Jump to content

Cum sa: Combina date din mai multe baza de date intr-una singura


Recommended Posts

Salutare,

 

Am cateva magazine online si am hotarat ca cel mai bine ar fi sa le combin intr-unul sinur.

Dat fiind ca sunt cateva mii de produse per fiecare site si rescrirerea datelor intr-una singura manual e o munca titanica, as vrea sa stiu daca exista vreo metoda mai simpla pentru a combina toate datele din fiecare baza de date intr-una singura, fie ea noua sau in una existenta.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am cateva magazine online si am hotarat ca cel mai bine ar fi sa le combin intr-unul sinur.

Dat fiind ca sunt cateva mii de produse per fiecare site si rescrirerea datelor intr-una singura manual e o munca titanica, as vrea sa stiu daca exista vreo metoda mai simpla pentru a combina toate datele din fiecare baza de date intr-una singura, fie ea noua sau in una existenta.

 

Multumesc!

Variante sunt mai multe, dar niciuna simpla. Presupun ca cea mai simpla este sa faci importul cu ajutorul API-ului, prin scripturi de migrare, derivate din alea pentru crearea feedurilor pentru comparatoare de ex.

Pe de alta parte, cu cat o baza de date este mai mare cu atat scad si performantele relative. Aceeasi logica poate fi aplicata si la numarul de accesari. Orice server are un set finit de resurse care pot asigura un numar finit de cereri pe unitatea de timp. Tu vrei sa consilidezi pe o singura baza de date cererile care erau impartite pe mai multe. Eu unul, nu as face asta decat daca hostingul este unul destul de performant (un VPS-VDS sau server dedicat). Depinde oricum de cat trafic au magazinele respective.

Link to comment
Share on other sites

Variante sunt mai multe, dar niciuna simpla. Presupun ca cea mai simpla este sa faci importul cu ajutorul API-ului, prin scripturi de migrare, derivate din alea pentru crearea feedurilor pentru comparatoare de ex.

 

Inteleg ingrijorarea ta, trebuie sa recunosc ca si eu m-am gandit, insa dat fiind numarul destul de mic de vizitatori, am zis ca asta e cea mai buna varianta.

 

Revenind la solutia ta, ai putea sa dai mai multe de detalii despre modul in care se realizeaza pas cu pas?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

metoda cea mai simpla cred ca ar fi sa faci backup-uri de baze de date (din phpmyAdmin .. cu tot cu tacamul) la toate bazele de date ale magazinelor si apoi ar trebui sa le combini (de primul backup nu trebuie sa te atingi ... trebuie doar sa adaugi inregistrari).

Dar, trebuie sa ti cont de:

- id-urile unice (gen produs, producator, si toate ce ar mai fi)

- pozele (macar sa le introduci automat .. aici e cam complicat)

In principiu ar merge dar trebuie sa faci teste pe localhost si abia dupa ce esti convins ca este totu' ok sa pui in practica pe live.

 

Iti urez multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu am cum sa trec la alta versiune de Prestashop, tema mea actuala nu suporta decat Prestashop 1.4.

 

Nu m-am apucat sa unesc magazinele online intr-unul singur, daca sa zicem ca le-as lasa asa, cum pot sa fac ca un utilizator ingistrat pe unul sa poata accesa si celelalte magazine cu acelasi ID, respectiv parola?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...