Jump to content

Module indisponibile dupa upgrade


Recommended Posts

Buna ziua,

 

Mi-ar prinde foarte bine ajutorul vostru pentru urmatoarea situatie:

Am facut upgrade la ultima versiune de PS si acum:

- in BO - nu mai pot umbla la module. Nici sa le instalez, nici sa modific. Zero acces.

- in FO - nu merge pagina de contact si nici nu mai pot afisa modulele cu date contact, facebook etc. Au mai disparut si cateva imagini de la categorii.

 

Am atasat si un print screen cu ce imi apare in BO. La Positions imi apare lista tuturor modulelor, dar nu pot umbla in ele.

 

Ati patit de-astea?

Aveti ceva sugestii?

M-ar ajuta tare mult...

 

Multzam fain anticipat,

Dan

 

site-ul este www.SmartExperience.ro

post-81935-0-04398500-1343923699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut, ar putea sa fie din cauza tabelei de permisiuni. Verifica in tabela [prefix]access din baza de date sa fie totul oki. Cand spun asta vreau sa zic ca ar trebui sa ai cel putin pentru userul cu id 1 (cel creat la instalare) intrari cu 1 pentru toate taburile (la 1.5.0.14 sunt de la 0 la 101 parca, la 1.4.8 pana pe la 95 parca).

O alta cauza ar putea fi de la cache-ul smarty neactualizat - sterge fisierele din /tools/smarty/compile - atentie sa nu stergi si index.php din folder (la 1.5 folderul este in /cache/smarty/compile). Stergerea fisierelor de acolo va obliga sistemul sa regenereze template-urile din fisierele tpl din tema si ar putea corecta erorile din frontend macar.

Daca nu se rezolva cu astea cred ca ar fi nevoie de mai multe detalii. In timpul instalarii(actualizarii) nu au fost erori?

Link to comment
Share on other sites

Merci Urecheatu-Bond,

 

Am descoperit ca exista Smarty si Smarty2, si ca in cache-ul primului nu am nici un index.php. Exista doar in compile. Am sters toate fisierele din compile (fara index.php), dar parca mi-e teama sa sterg si din cache... :)

Voi verifica si in baza de date.

 

Nu au fost erori la instalare.

 

Daca mai sunt alte idei, sunt mai mult decat deschis la a le primi.

 

Uichend fain,

Dan

Link to comment
Share on other sites

Da, la prestashop mai noi au trecut la smarty 3 (folderul smarty). Daca ai gasit fisiere doar in folderul de compile al lui smarty2 inseamna ca tema ta ruleaza in compatibility mode, ceea ce ma duce cu gandul ca poate fi cel putin in cazul frontendului o problema de compatibilitate a temei. Lucru care se rezolva corectand sau reconstruind tema pentru versiunea noua.

Dar, pentru ca tu ai probleme si in admin, poti incerca sa intri pe la permisiuni pe acolo, la tipurile de cont de admin/angajati sa intri in fiecare din ele si sa salvezi (teoretic chestia asta rescrie permisiunile si le realoca in baza de date).

PS: Nu ai zis la ce versiune de presta ai facut upgrade si de la ce versiune.

PS2: in general in timpul upgrade-urilor installerul dzactiveza o parte din module, verifica sa nu fi ramas alea dezactivate sau scoase din hook-urile lor.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest cornelm

Salut,

 

Sunt putin blocat.

Am facut un upgrade (prin autoupgrade) de la 1.4.8.0 la 1.4.9.0 In urma acestui upgrade nu a mai functionat modulul de plata si am vrut sa revin la backup ul anterior numai ca nu merge, da o eroare. Eu am facut si un backup manual copiind tot continutul de pe server in calculator. Este OK daca le mut inapoi pe server pe acestea de pe calculator cu un client de FTP?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...