Jump to content

Traducerea modulelor nu se salveaza


Anonym

Recommended Posts

Am incercat sa traduc modulul homefeatured din BO ,nu am reusit zice ca s-a actualizat dar nu ramane salvat nimic . Am incercat sa modific direct din fisier si anume am luat din

<h4>{l s='featured products' mod='homefeatured'}</h4>

featured products si l-am bagat pe http://www.md5.cz/ , am luat hash-ul si am adaugat bagat in ro.php

$_MODULE['<{homefeatured}prestashop>homefeatured_578d26aacd7844a23f0a59ef743cf26c'] = 'Produse recomandate';

 

dar degeaba ca nu se intampla nimic , nu se modifica .Aveti ceva sugestii cum as putea realiza traducerea?

Edited by Anonym (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Salut,

dupa cum ai vazut fiecare modul are un/mai multe fisiere de traducere incluse in el ... iei de exemplu fisierul it.php ..

- il redenumesti in ro.php

- traduci interiorul

- copiezi fisierul in locatia modulului

- te duci in BO >>> preferinte >>>> performanta >>> si alcatuiesti fortat Smarty ....

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Salut ms pentru raspuns dar daca intru la preferences in BO nu gasesc performanta , nu am .Am decat taburile Contact, Appearance,Meta-Tags ,Products,Email,Images,Database,PDF,Localization si Search . Ruleaza versiunea 1.3.6.0 .

Link to comment
Share on other sites

nu am nici un smarty , traducerea am facut-0 nu problema stiu sa o fac , problema e ca nu se modifica nimic in front office. Merg doar traduerile care se afla in modulele din publichtml , cele care se afla in modulele din tema mea nu merg nu le pot face nimic.

Link to comment
Share on other sites

etigara-electronica.ro

 

degeba fac traducerea la cele din root , ca nu se intampla nimica nici daca modific fisieril tpl in schimb daca modific fisierul tpl la cel din tema atunci se modifica si pe site . Oricum majoritatea modulelor le am in root , in tema nu am numai cateva.

Link to comment
Share on other sites

salut ... tocmai am instalat pe local versiunea ta de presta si am modificat fisierul homefeatured.tpl (linia 3 .. {l s='Featured productsAAAAAAAAAAAAAAAAA') ... si a functionat.

 

incearca si tu.

 

bafta.

 

 

<!-- MODULE Home Featured Products -->

<div id="featured-products_block_center" class="block products_block">

<h4>{l s='Featured productsAAAAAAAAAAAAAAAAA' mod='homefeatured'}</h4>

Link to comment
Share on other sites

Corect, in principiu nu are ce sa fie altceva decat o problema de permisiuni. In functie de cum este contul tau de hosting 755 e posibil sa nu permita scrierea in fisiere de catre userul aplicatiei (userul aplicatiei este userul din linux sub credentialele caruia ruleaza apache/nginx etx sub care ruleaza php). De obicei daca nu merge 755, ar trebui sa mearga 775, care tot nu acorda permisiuni de scriere publice pentru anonim, daca nici asa nu merge, cel mai bine e sa faci traducerea pe o instalare locala pe windows si sa folosesti exportul/importul de traducere.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat si asa dar degeaba . Oricum am reusit sa o rezolv manual adaugand traducerile in fisierul ro.php , din folderul languages situat in tema mea , si vad ca merge asa daca bag traducerile manual in el . Multumesc oricum pentru interesul acordat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...