Jump to content

Βοήθεια σε πρόβλημα με τιμή/kg


gvatos

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω να δημιουργήσω ένα eshop που θα πουλάει φρούτα, λαχανικά και βοιλογικά προϊόντα. Το πρόβλημά μου είναι στις τιμές και στον τρόπο που θα ψωνίζουν οι πελάτες έτσι ώστε να βγαίνει σωστά η τελική τιμή χωρίς να μπαίνει το κατάστημα μέσα αλλά και χωρίς να υπάρχει άσκοπη επιβάρυνση του πελάτη. Για παράδειγμα, ένας πελάτης αγοράζει το καρπούζι με το κομμάτι αλλά όμως το καρπούζι χρεώνεται με το κιλό, οπότε η τιμή του αλλάζει ανάλογα με το βάρος του καθώς δεν είναι όλα τα καρπούζια 8kg ή 10kg. Μπορώ να δώσω στον χρήστη την επιλογή να ψωνίζει ανά κομμάτι και να υπάρχει ένα dropdown menu που θα μπορεί να επιλέγει μέχρι πόσα κιλά θέλει να είναι το προϊόν και να γίνεται η χρέωση αναάλογα με τα κιλά που επέλεξε?? Π.χ να μπορεί να επιλέξει ο πελάτης 2 καρπούζια και στο dropdown να επιλέξει μέχρι 12kg

Υπάρχει κάποιο module που να μου δίνει αυτή την δυνατότητα ή έχετε στο μυαλό σας κάποια καλύτερη ιδέα?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να προτείνω φίλε μου είναι το εξής.. Να κάνεις μια υποκατηγορία στο μενού "Καρπούζι" ή ό,τι άλλο θέλεις καθώς θα έχεις και πεπόνια υποθέτω :P στην συνέχεια σε αυτήν κάνεις υποκατηγορίες:

παράδειγμα

  • έως 5 κιλά
  • 5-7 κιλά
  • 7-9 κιλά
  • 9-11 κιλά
  • άνω των 11 κιλών

Και από εκεί και πέρα αν πουλάς πχ 3 καρπούζια (5,1 kg - 5,2 kg - 5,3 kg) να κάνεις επιλογή με χαρακτηριστικά (attributes) μέσα στο προϊόν με την υπόλοιπη γνωστή διαδικασία..

Αν θέλεις στείλε μου μήνυμα στο [email protected] για να το συζητήσουμε ιδιαιτέρως :ph34r: :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Edited by Κωνσταντίνος Βαν Νταμ (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...