Jump to content

[Rezolvat] PS 1.4.8.2: Ascundere pași curier și metodă de plată din procesul de comandă


Recommended Posts

Salut.

 

Deoarece magazinul la care lucrez are numai cîte o singură opțiune pentru curier (OTTO) și metodă de plată (ramburs), aș vrea să ascund sau să combin pașii de selecție respectivi din procesul de comandă.

 

Adică pasul 04 Livrare să afișeze curierul și metoda de plată sub termeni și condții, dar confirmarea comenzii să se facă prin intermediul butonului de navigare din partea de jos, nu prin click pe metoda de plată.

 

N-am reușit să găsesc pe forum decît o singură idee referitoare la asta, dar cum răspunsul e din 2009, nu se mai aplică la versiunea 1.4.8.2.

 

Pentru mai multă claritate atașez capturi de ecran cu pașii 4 și 5 actuali, plus o captură fictivă cu modul în care îmi imaginez eu că ar trebui să arate după comprimare.

 

Mulțumesc pentru orice sugestie.

post-368198-0-57932400-1340568055_thumb.jpg

post-368198-0-43024000-1340568066_thumb.jpg

post-368198-0-95448900-1340568085_thumb.jpg

Edited by Tudorminator (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tare, vad ca nu-s singurul care vrea sa scape de metoda de livrare.

Uite cum am facut eu si cel putin pana acum functioneaza:

- toata smecheria se face din fisierul public_html\modules\cashondelivery\payment.tpl

- am inlocuit codul original cu acesta:

 

<p class="payment_module">
<form action="{$this_path_ssl}validation.php" method="post">
<input type="hidden" name="confirm" value="1" />

<p class="cart_navigation">

 <input type="submit" name="submit" value="{l s='CONFIRMA COMANDA' mod='cashondelivery'}" class="exclusive_large" />
</p>
</form>
</p>

 

N-o sa-ti mai apara nimic legat de metoda de livrare. Acum o sa ai direct un buton pentru finalizarea comenzii.

Un singur lucru mai tre sa faci si anume:

- in fisierul public_html\themes\THEMA_FOLOSITA\order-payment.tpl

- comenteaza sau sterge linia:

{if !$opc}<h1>{l s='Choose your payment method'}</h1>{else}<h2>3. {l s='Choose your payment method'}</h2>{/if}

 

Daca nu reusesti let me know!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Mulțumesc @dpcdpc11, a mers. Am făcut mici modificări codului tău ca să se potrivească pe structura temei pe care o folosesc, dar numai chestii cosmetice.

 

Chiar dacă am rezolvat doar parțial problema inițială (pasul de alegere a metodei de livrare, nu și cel al curierului), marchez problema ca rezolvată. Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Mulțumesc @dpcdpc11, a mers. Am făcut mici modificări codului tău ca să se potrivească pe structura temei pe care o folosesc, dar numai chestii cosmetice.

 

Chiar dacă am rezolvat doar parțial problema inițială (pasul de alegere a metodei de livrare, nu și cel al curierului), marchez problema ca rezolvată. Numai bine.

 

 

buna!

Nu stiti din intamplare cum pot rezolva acest lucru si la 1.5?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...