Jump to content

Probleme la transmiterea e-mailurilor catre clienti(la inscriere si comanda) si la inserarea linkurilor


marcko

Recommended Posts

salutare,
sunt un nou membru al forumului si al programului si in incercarea de a crea un site am intampinat urmatoarele probleme:
1. la efectuarea unei comenzi, site-ul nu transmite e-mail catre userul inregistrat care a realizat comanda...precizez ca in backoffice e setat sa transmita mail atunci cand userul cumpara produsul respectiv(iar in backoffice afiseaza "shipping in progress")
2- la inserarea linkurilor in modulul blocklink, acestea nu se deschid....mi le afiseaza sub forma www.domeniu.ro/LINK, si nu LINK, asa cum ar trebui sa se deschida la accesarea acestora.

in speranta ca ma veti putea ajuta cu sfaturile voastre, va multumesc anticipat pentru acestea.
O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Pentru e-mail verifica daca ai definit bine serverul de email.Configuratia este salvata in baza de date in variabile care incep cu "PS_MAIL_" sau la instalare te intreaba daca vrei sa configurezi serviciul de email si acolo trebuie sa pui cateva date.

Pentru link verifica daca ai pus http:// in link.

Link to comment
Share on other sites

referitor la ce m-ai sfatuit...
problema cu linkul am rezolvat-o asa cum mi-ai spus..:)
iar cu e-mailul am sa ma interesez cum a fost instalat presta, ca a facut-o un prieten.
sper sa se poata rezolva si in situatia data, adica ulterior instalarii.
multumesc de raspuns!

Link to comment
Share on other sites

Daca nu poti sa insttalezi de la zero, poti sa instalezi intr-un alt sub-folder, sau alt calculator cu alta baza de date ca nume, sa setezi corect IP server de email, user, parola si apoi sa verifici daca trimite email. Daca totul este OK notezi variabilele si le pui in baza ta de lucru.

Spor

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...