Jump to content

Recommended Posts

O sa insist pana cineva o sa imi dea un raspuns cat se poate de clar :)

Exista vreo posibilitate de a pastra link-urile vechi de pe o tema de wordpress pe versiunea de prestashop 1.4.7.0 respectiv 1.4.7.2 ?

 

Explic altfel .... pe wordpress aveam :

www.nume.ro/reincarcare-cartuse ei acum am www.nume.ro/1-reincarcare-cartuse (daca e vorba de categorie)

daca e vorba de produs www.nume.ro/reincarcare-cartuse/2-cartusehp

respectiv www.nume.ro/reincarcare-cartuse/2-cartusehp

 

Exista vreo afurisita de solutie prin care sa scapam de acel ID din url atat pentru categorii cat si pentru produse sau pagini?????!!!!!!!!! EXCLUZAND gen modul URL Rewriting + care este 80 de euro fara TVA adica 95???????????????????????????????????

 

Precizez ca am reusit sa fac sa imi dispara din categorii acel ID dar in schimb nu mai ma duce catre link daca dau click pe rezultatul din Google ceea ce este iarasi o mare mare problema.

 

CARE SE SIMTE CAPABIL IL PLATESC SA FACA ASA CEVA DAR NU 80 DE EURO IN PUII MEI PENTRU O BALARIE DE MODUL

Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg de ce nu insisti cu ce ti-am dat atunci ? poate n-oi fi eu asa nebun.

 

solutia ta:

1. editezi .htaccess

aici faci o legatura pentru fiecare categorie din wp

 

2. editezi classes/Link.php functia getCategoryLink

aici trebuie sa scoti ID, pentru ca deja ai facut mai sus legatura intre url friendly si ID-ul categ

 

modulul url rewriting face ceva similar in mod automat

Link to comment
Share on other sites

As face cu cea mai mare placere acest lucru daca as sti ce sa editez in acel Link.php getCategoryLink de prestashop 1.4.7.0. Eu sunt motorist motoare navalizate de meserie printre care ma ocup si de acest lucru cu site-urile si am invatat la capitolul asta doar wordpress. Daca eu ti-as spune tie de o anumita anomalie a unui motor crezi ca ai rezolva? :) Iti dai si tu seama ca daca era asa de simplu pentru mine sa modific acea linie de comanda o faceam cu cea mai mare placere ca este interesul meu. Dovada o face faptul ca am scris pe unde am putut de aceasta problema si bat internetu de la cap la coada de 15 zile :).

1) Zi si mie ce anume ce sa modifc in linia de comanda.

 

public function getCategoryLink($id_category, $alias = NULL, $id_lang = NULL)

{

if (is_object($id_category))

return ($this->allow == 1) ? (_PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.$this->getLangLink((int)($id_lang)).(int)($id_category->id).'-'.$id_category->link_rewrite) :

(_PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.'category.php?id_category='.(int)($id_category->id));

if ($alias)

return ($this->allow == 1) ? (_PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.$this->getLangLink((int)($id_lang)).(int)($id_category).'-'.$alias) :

(_PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.'category.php?id_category='.(int)($id_category));

return _PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.'category.php?id_category='.(int)($id_category);

 

2) editez .htaccess sau folosesc urlrewritingplus-1.2.5 (care este pentru PS1.2.5)?

Link to comment
Share on other sites

public function getCategoryLink($id_category, $alias = NULL, $id_lang = NULL)
{
if (is_object($id_category))
return ($this->allow == 1) ? (_PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.$this->getLangLink((int)($id_lang)).$id_category->link_rewrite) :
(_PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.'category.php?id_category='.(int)($id_category->id));
if ($alias)
return ($this->allow == 1) ? (_PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.$this->getLangLink((int)($id_lang)).$alias) :
(_PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.'category.php?id_category='.(int)($id_category));
return _PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.'category.php?id_category='.(int)($id_category);

Link to comment
Share on other sites

hai sa muncesti si tu un pic motoristul lu peste, editeaza .htacces

sa ai spor!

Iti multumesc pentru tot dar ar mai fi ceva ... :) editez .htaccess sa fac redirectare url 301 sau sa fac rewrite pe fiecare categorie, produs respectiv CMS ?

 

# Remove Category ID from URL. You have to modify also the /classes/Link.php file! Modified by Masino Sinaga, May 3, 2010

RewriteRule ^reincarcari-cartuse-laserjet-si-inkjet$ /category.php?id_category=4 [QSA,L,E]

RewriteRule ^laserjet-hp$ /category.php?id_category=5 [QSA,L,E]

RewriteRule ^laserjet-canon$ /category.php?id_category=6 [QSA,L,E]

RewriteRule ^laserjet-samsung$ /category.php?id_category=7 [QSA,L,E]

RewriteRule ^laserjet-dell$ /category.php?id_category=8 [QSA,L,E]

RewriteRule ^laserjet-xerox$ /category.php?id_category=23 [QSA,L,E]

RewriteRule ^laserjet-lexmark$ /category.php?id_category=25 [QSA,L,E]

RewriteRule ^laserjet-epson$ /category.php?id_category=54 [QSA,L,E]

RewriteRule ^laserjet-brother$ /category.php?id_category=55 [QSA,L,E]

??!

TNX

Link to comment
Share on other sites

public function getProductLink($id_product, $alias = NULL, $category = NULL, $ean13 = NULL, $id_lang = NULL)
{
 global $cookie;
 if (is_object($id_product))
 { 
  $link = '';
  if ($this->allow == 1)
  {
   $link .= (_PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.$this->getLangLink((int)$id_lang));

   if (isset($id_product->category) AND !empty($id_product->category) AND $id_product->category != 'home')
 $link .= $id_product->category.'/';
   else
 $link .= '';
   if (is_array($id_product->link_rewrite))
 $link.= $id_product->link_rewrite[(int)$cookie->id_lang];
   else
  $link.= $id_product->link_rewrite;
   if ($id_product->ean13)
 $link .='-'.$id_product->ean13;
   else
 $link .= '';
   $link .= '.html';
  }
  else
  {
   $link .= (_PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.'product.php?id_product='.(int)$id_product->id);
  }
  return $link;
 }

 else if ($alias)
 {
  $link = '';
  if ($this->allow == 1)
  {
   $link .= (_PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.$this->getLangLink((int)$id_lang));

   if ($category AND $category != 'home')
 $link .= $category.'/';
   else
  $link .= '';

   $link .= $alias;
   if ($ean13)
 $link .='-'.$ean13;
   else
 $link .= '';
   $link .= '.html';
  }
  else
   $link .=(_PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.'product.php?id_product='.(int)$id_product);
  return $link;
 }
 else
  return _PS_BASE_URL_.__PS_BASE_URI__.'product.php?id_product='.(int)$id_product;
}

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

imi pare rau ca nu ti-am raspuns eu primul ... ca te bagam exact une trebuia si trebuie in continuare ... esti si prost si obraznic si impertinent ... imi pare rau de valentin ca ti-a raspuns ... trebuia sa te lase in puii tai sa faci economie la 80 de euro ... bai limba, daca te intereseaza ceva de genul "pastrarea pozitiei in google", dai oricat ... nu 80, dai si 8000 ... vrei munca patriotica dar esti obraznic ... ii subapreciezi pe cei care te pot ajuta ... gresit !.... mai bine ti-ai vedea de motoarele tale desi ma indoiesc ca ai trecut de la schimbat bucse sau pivoti de dacie, la motoare ... un profesionist respecta alt profesionist ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

imi pare rau ca nu ti-am raspuns eu primul ... ca te bagam exact une trebuia si trebuie in continuare ... esti si prost si obraznic si impertinent ... imi pare rau de valentin ca ti-a raspuns ... trebuia sa te lase in puii tai sa faci economie la 80 de euro ... bai limba, daca te intereseaza ceva de genul "pastrarea pozitiei in google", dai oricat ... nu 80, dai si 8000 ... vrei munca patriotica dar esti obraznic ... ii subapreciezi pe cei care te pot ajuta ... gresit !.... mai bine ti-ai vedea de motoarele tale desi ma indoiesc ca ai trecut de la schimbat bucse sau pivoti de dacie, la motoare ... un profesionist respecta alt profesionist ...

Ce nebun mai esti tu .......... noroc ca am mai intrat pe aici sa vad ce mai e. Care e treaba cu acest enorm efort pe care il face cineva daca da un sfat ca nu inteleg. Parca zici ca esti de pe alta planeta. Tot atat critici ca tu ai fi facut ca ala de ce ar fi facut. Eu am pus o intrebare daca a dorit cineva sa ma ajute ca de asta e forum a fost bine daca nu asta era o rezolvam pana la urma. ii multumesc ca m-a ajutat dar nu stiu care-i problema ta .......... TU STII?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ma uitam pe topicurile astea romanesti si pe cele englezesti. Am observat ca acolo nimeni nu te ia peste picior oricat de prost ai fi, daca pot sa te ajute, cu cea mai mare placere, de-asta se cheama comunitate. Sau gresesc?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
×
×
  • Create New...