Jump to content

Δυο προβλήματα που δεν μπορώ να βρω λύση


thinker

Recommended Posts

1) Σε κάθε κατηγορία τις κεφαλίδες μου τις γράφει κεφαλαία με τόνους

 

2) Στην κατηγορία feautered products δεν μπορώ να βρω πουθενά να το μεταφράσω στα Ελληνικά

 

ξέρω ότι είναι εύκολα απλά ειμαι καινούργιος και ελπίζω στην βοήθειά σας

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) Σε κάθε κατηγορία τις κεφαλίδες μου τις γράφει κεφαλαία με τόνους

 

2) Στην κατηγορία feautered products δεν μπορώ να βρω πουθενά να το μεταφράσω στα Ελληνικά

 

ξέρω ότι είναι εύκολα απλά ειμαι καινούργιος και ελπίζω στην βοήθειά σας

 

ευχαριστώ

 

 

στο 1 θα πας themes/ονομα θεματος που χρησιμοποιεις/css/global.css

και οπου εχει uppercase θα κανεις επικολληση αυτο:

 

uppercase { text-transform: none }

Link to comment
Share on other sites

Στο δεύτερο ερώτημα σου,το πιο πιθανό είναι οτι το module είναι μέσα στο θέμα και όχι στα γενικά modules, οπότε στης μεταφράσεις θα το βρεις από τα τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας!

Στο PS 1.5.1 υπάρχουν μόνο δύο αρχεία css: admin & module.

Ξέρει κανείς πού γίνεται η αλλαγή για τα κεφαλαία των "ΚΑΤΗΓΟΡΪΕΣ" κ.λπ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα πας themes/default/css/global.css αν εχεις το default Θεμα αλλιως πας στο θεμα που εχεις και εκει με ενα note++ κανεις τις αλλαγες απο text-transform: uppercase το κανεις{ text-transform: none } ολα ομως και νομιζω ειναι περιπου 15

Link to comment
Share on other sites

mpolfo ευχαριστώ.

Εκτός και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην εγκατάστασή μου, το 1.5.1 έχει μόνο δύο αρχεία css - εκτός από το img; admin & module. Αλλά το theme δουλεύει άριστα, απ' ό,τι βλέπω μέχρι στιγμής,.

Link to comment
Share on other sites

ισως υπαρχει προβλημα στην εγκατάσταση. Παντως δεν καταλαβαινω τα 2 αρχεια css

που ειναι αυτα τα αρχεία στο φακελο του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εκεί είναι. Ανέβασα ένα άλλο, όμως, και έχει περισσότερα αρχεία css. Θα το ψάξω περισσότερο. Το παράξενο είναι ότι δουλεύει το site μια χαρά. Ευχαριστώ, θα επανέλθω, όταν βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

βρες με chrome από πιο css σου διαβάζει τα κεφαλαία.

 

O chrome για το Prestashop είναι καρκίνος!! Σε σημείο που κάτι μου λειτουργούσε μια χαρά αλλά στο Chrome μου έβγαζε μαλακίες και προσπαθούσα να βγάλω άκρη.. Κάνω το ένα κάνω το άλλο τίποτα.. Τελικά μου λέει ένας άγιος άνθρωπος.. του Forum.. Να δοκιμάσω να το τσεκάρω και με Πύρινη Αλεπού (Firefox).. Όλα δουλεύανε ΚΑΜΠΑΝΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω στο ότι είναι καρκίνος το chrome , αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας, όταν κάτι δουλεύει στο firefox κατά 99% δουλεύει και σε chrome, πάντως εάν σε βολεύει το firefox βρες από εκεί πιο css διαβάζει αυτό που θες για να το αλλάξεις.

πάντως καλό είναι το site να παίζει σε όλους τους browser και ιδικά σε chrome και firexox αφού στατιστικός είναι οι browser που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω στο ότι είναι καρκίνος το chrome , αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας, όταν κάτι δουλεύει στο firefox κατά 99% δουλεύει και σε chrome, πάντως εάν σε βολεύει το firefox βρες από εκεί πιο css διαβάζει αυτό που θες για να το αλλάξεις.

πάντως καλό είναι το site να παίζει σε όλους τους browser και ιδικά σε chrome και firexox αφού στατιστικός είναι οι browser που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χρήστες.

 

To URL μου είναι http://www.mallofmylopotamos.co.uk

Τσέκαρε το και με τους 2 και πες μου, αν δεν με πιστεύεις.. Από εκεί και πέρα ζητώ βοήθεια η οποία δεν έρχεται από πουθενά.. Αυτό για το css μπορείς να το κάνεις λιανά διότι δεν έχω και πολύ μεγάλη σχέση με τον κλάδο σας;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εμένα και με τα δυο δουλεύει κανονικά το site σου,σε εσένα δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Και από άλλο pc που το τσέκαρα καλά πάει.. Το πρόβλημα είναι ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ CHROME.. Ευχαριστώ πάντως για το review

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...