Jump to content

Taxa transport gratuita dupa numar iteme


Recommended Posts

Poti setat de la curieri, ca atunci cand se depaseste o anumita suma pe comanda, transportul sa devina gratuit, adica dupa ce clientul tau a ales sa cumpere de 3 milioane, sa i se afiseze ca daca mai cumpara un produs doua zece pana la inca un milion , lilita pentru transport gratuit adica fiind de 4 milioane, atunci sigur ca se poate.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am si eu problema asemanatoare

Eu am setat transport graturit pe o anumita zona (Ramnicu valcea de ex.)

Am trasnport gratuit la produsele peste 400 ron

Dar vreau sa pot adauga transport gratuit si unor produse separat care pot fi si sub pretul de 400 de ron si eventul sa afisez transport gratui la produs si lista de produse.

Ma poate ajuta cineva.

Initial am ceva banuiala cum as putea sa il fac dar vreau intai sa ma consult cu cineva

 

Prima varianta ar fii sa mai creez un curier si sa aloc ca zona romania, dupa acea sa i setez toate produsele de la greutatea 0 kg la 0.10 kg transport gratuit ( in acest caz doar trebuie sa trec la produs 0 KG) dar de aici nu stiu cum sa fac sa imi apara o imagine sau text in front ofice la produs cu transport gratuit.

 

A doua varianda ar sa modific casuta de promotii si sa o transform in transport gratuit,

 

Voi ce sugerati sa fac in acest caz ms astept raspuns

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Transport gratuit poate fi in functie de suma sau greutatea totala.

In cazul cauciurilor merge foarte bine, deoarece majoritatea cauciurilor au aproximativ aceeasi greutate. Insa trebuie introdusa greutatea pentru fiecare produs in parte.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Buna ziua,

 

Am si eu o intrebare consider eu, relevanta. 

Daca doresc sa ofer transport gratuit in functie de numarul de produse si nu in functie de pret?

Setez greutatea pentru fiecare produs, si folosesc suma greutatii ca si prag?

Ceea ce incerc sa spun e asta :

 

Produs - notam cu Pg - produsul cu cea mai mica greutate.

Greutate totala - notam Pt - suma greutatii produselor. ( 2x Pg)

 

Formula : 

 

 Pg + Pg = Pt - care sa reprezinte pragul pentru transport gratuit?

 

Ideea e, daca eu nu vreau sa introduc ca si atribut greutatea produselor, cum fac totusi sa se calculeze transportul la numarul de produse.

Mai e si problema ca daca am produse la 180 de lei/buc (exemplu), dar am si produse la 1200 lei/buc si eu setez pragul de transport gratuit la 360 lei ( 2x el mai ieftin produs), atunci transportul ar fi gratuit pentru toate produsele ce costa mai mult de 360 lei.

 

O idee ceva?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...