Jump to content

Calculare taxa curierat


Recommended Posts

Salutare la toti. Am o intrebare. Cum pot face ca pretul unui curier sa fie pentru o sungura bucata din articolul respectiv. Adica....am baterie la care transportul costa 25 ron. La doua baterii 50 ron, la trei baterii 75 ron si asa mai departa. Practic formula ar fi 1x25, la un produs 2x25 la doua produse etc.

Link to comment
Share on other sites

Nimic mai simplu, pui in pretuyl de achizitie al produsului si pretul curierului per bucata. Altfel ca sa nu spun ca ar fi o aberatie ceea ce spui tu, curierul nu ia per/bucata bateriile tale, el ia per/colet, colet in care poti pune una, doua sau mai multe baterii, cel mult in functie de greutate/volum curieratul se poate transforma per/cantitativ in alte sume. Asta insemnand ca daca una baterie (auto ca e mai grea sa zicem) cantareste 15kg , pretul curieratului va fi de 25 ron, pt doua baterii care totalizeaza 30 de kg, e posibil ca acel curier sa iti ia 45ron si nicidecum 50. Astfel ca ori pui cumparatorul sa cumpere de X ori bateria ta si pt fiecare in parte plateste o taxa de curierat individuala, ori pui clientul tau de pe site sa achizitioneze 3 , 4, 5 x, n , produse dar la un calcul stabilit per/colet curierat.

 

Cel mult te poti juca din curieri cu aceste preturi, dar ce ceri tu nu se poate creea formula "1x25" "2x25" . Eu ca si client al tau sa vad o astfel de chestie pe site, sincer as considera ca e sarlatanie ;)

 

Poate ai vrut sa formulezi altfel sau sunt eu rautacios, dar solutie nu ai la modul cum ceri tu in topicul tau.

 

Daca e altcineva care gaseste o solutie, chiar sunt si eu curios de aceasta , astfel incat clientul sa nu se simta jumulit de bani de doua sau mai multe ori prin taxa de curierat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare tuturor!

 

Sunt un nou venit pe platforma PrestaShop si incerc de citeva zile sa ma familiarizez cu el, in ideea de a migra de la oscommerce, la care sunt unele inconveniente la anumite capitole ( din punctul meu de vedere)

 

Intr-adevar problema postata de andreicos82 e destul de adevarata.

daca stam sa le gandim pt toate posibilitatile de transport daca vinzi produse cu greutati diferite treaba e destul de complicata, dupa cum urmeaza:

 

sa luam bateriile din exemplu ( de dus, de baie, etc)

 

1 baterie 2kg = 20 lei cu fan curier

3 baterii x2kg = circa 27 lei cu fan curier

 

modul de calcul la acest curier este de genul: 15 lei/1kg, apoi +1 leu pt fiecare kg suplimentar si asa ajungi la o suma rezonabila pt 3 bucati, in loc de 60 lei daca taxezi clientul pe bucata.

 

in oscommerce, se poate pune un calcul in pasi, sau procentual, dupa greutate sau valoare, cam asa:

 

1kg-15 lei; 2kg-16lei; 3kg-17 si tot asa, praguri la infinit, astfel incit socoteala de transport e aproape 100% cu ce te taxeaza curierul

 

se poate configura PrestaShop pentru asa ceva?

 

ideea de a pune in pret costul transportului, nu e rea, dar la produse multe si diferite, e posibil sa faci greseli. in plus apare "jecmanirea" clientului, iar la stilul in care fac cumparatorii comparatiile de pret intre magazine, e posibil sa nu mai vada ca tu oferi transport gratuit pt produsul respectiv

 

o alta situatie delicata, este aceea in care un client cumpara produse diferite ca greutate, volum si mod de ambalare si atunci nu se pot combina intr-un colet. automat faci 2-3 colete cu greutati diferite si curierul te taxeaza pt 3 colete si nu pt 1 colet de 60kg, pe care e posibil sa-l refuze sa-l preia.

 

1 cada de baie = 50kg + 2 baterii 4gk + accesorii 6kg

 

daca are cineva sugestii pt astfel de configurari, multumiri in avans!

 

de asemenea as fi interesat de posibilitatea de a gasi o modalitate de taxare pe km, pentru livrari proprii, in tara sau zonele limitrofe. momentan ma gindesc la posibilitatea de a face zone din capitalele de judet, de a face o medie de distanta si a o pune cu tarif generic pt tot judetul respectiv.

 

ce ziceti?

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

multumesc de raspuns, banuiesc ca se poate, dar inca nu am gasit solutia de a calcula in mod corect transportul

 

mai concret, situl pe care vreau sa-l mut de pe oscommerce pe prestashop, vinde in general marfuri de dimensiuni mici, majoritatea nu depasesc 200 grame dar rambursul este destul de mare.

 

ma intereseaza o sugestie sau un modul care sa calculeze transportul pt urmatoarele situatii:

 

transport cu posta romana cu ramburs

transport extern cu posta EMS

transport intern cu ramburs prin curier

 

cum le calculez procentual in functie de valoare sau greutate?

 

mutumiri in avans!

 

Cornel

Link to comment
Share on other sites

depinde , mai degraba de valoare, pentru ca rambusul e pe valoare, dar poti si pe greutate, + valoare

 

alta posibilitate in afara de aceea de a face sa zicem 10 curieri cu limite de greutate sau valoare diferite?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

un curier cu limite separate de greutate, sau valori separate

 

multumesc!

 

pt acel site, nefiind variatii mari de greutate e destul de ok. pt alte situri in lucru o sa fie cam problematic, dar poate gasesc o solutie.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Situația mea este un pic diferită: același curier trebuie configurat cu 2 taxe diferite dar în funcție de zonă, nu de preț sau greutate. De exemplu: pentru județul Timiș este o taxă, pentru restul țării altă taxă. Se poate face așa ceva?

 

Vă mulțumesc pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Și pentru că am descoperit între timp cum se face, descriu aici pașii, poate mai folosesc și altcuiva.

  • Am introdus județele în Shipping > States
  • Am modificat setările țării ca să figureze că are state (județe) - în Shipping > Countries > Romania
  • În Shipping > Zones am creat 2 zone pe care le-am denumit "Județul Timiș” și "Restul țării"
  • Am revenit în Shipping > States și am modificat fiecare județ în parte, selectînd la cîmpul Zone una din cele 2 zone create de mine mai sus

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Și pentru că am descoperit între timp cum se face, descriu aici pașii, poate mai folosesc și altcuiva.
  • Am introdus județele în Shipping > States
  • Am modificat setările țării ca să figureze că are state (județe) - în Shipping > Countries > Romania
  • În Shipping > Zones am creat 2 zone pe care le-am denumit "Județul Timiș” și "Restul țării"
  • Am revenit în Shipping > States și am modificat fiecare județ în parte, selectînd la cîmpul Zone una din cele 2 zone create de mine mai sus

 

Sa traiesti 1000 de anii ! :D

Edited by stephaNNb (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Și pentru că am descoperit între timp cum se face, descriu aici pașii, poate mai folosesc și altcuiva.

  • Am introdus județele în Shipping > States
  • Am modificat setările țării ca să figureze că are state (județe) - în Shipping > Countries > Romania
  • În Shipping > Zones am creat 2 zone pe care le-am denumit "Județul Timiș” și "Restul țării"
  • Am revenit în Shipping > States și am modificat fiecare județ în parte, selectînd la cîmpul Zone una din cele 2 zone create de mine mai sus

Taxa cum ai definit-o ?

Ca vad ca este doar pe procentaj ... nu reusesc sa pun cat vreau .

Eu vreau sa pun pe Bucuresti 12Lei si pe restul 20lei . :-|

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna ziua, tb sa setez curierul in urmatorul fel :

1. prin posta romana - costa 8-9 ron si

2. prin curier rapid - costa 20 ron in aria de acoperire a curierlui

Acum: peste 100 ron are transport gratuit prin posta romana , iar peste 400 ron are transport gratuit la curier rapid(dar sa fie in zona de acoperire a curierului, iar in afara ariei sa plateasca el diferenta).

Se poate face ? si daca da, cum ?

Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Haideti ca toti de aici sa punem capat problemei cu acest CURIETAT. Sa stam si noi linistiti cu aceste comenzi.

Hai cu totii care avem magazine sa implementam forme de plata gen Paypal si plata cu card in acest fel o sa avem siguranta ca daca nu ai produsul pe stoc atunci cand il cumperi ca sa-l trimiti clientului ai o siguranta.

Poate nu m-am exprimat corect si poate multi dintre voi nu va confruntati cu aceasta problema dar cred ca Romania a mai ramas cu plata ramburs.

E aiurea eu daca iti trimit ceva tie prin curier ... poti sa refuzi ... exista vreo lege prin care te obliga cineva sa iei produsul ?

Nu cred si uite asa eu raman cu plus pe stoc.

Link to comment
Share on other sites

Haideti ca toti de aici sa punem capat problemei cu acest CURIETAT. Sa stam si noi linistiti cu aceste comenzi.

Hai cu totii care avem magazine sa implementam forme de plata gen Paypal si plata cu card in acest fel o sa avem siguranta ca daca nu ai produsul pe stoc atunci cand il cumperi ca sa-l trimiti clientului ai o siguranta.

Poate nu m-am exprimat corect si poate multi dintre voi nu va confruntati cu aceasta problema dar cred ca Romania a mai ramas cu plata ramburs.

E aiurea eu daca iti trimit ceva tie prin curier ... poti sa refuzi ... exista vreo lege prin care te obliga cineva sa iei produsul ?

Nu cred si uite asa eu raman cu plus pe stoc.

 

nu cred ca putem scapa de aceste probleme. daca cumparatorul refuza produsul, pierzi banii dati la curier si ramaii si cu el pe stoc cine stie cata vreme. sunt unii pe okazii care iti cer banii pe transport in avans si ramburs la primirea produsului, dar te complici.

plata cu cardul ar fi destul de ok, dar sunt destul de muti clienti care nu au card inca

Link to comment
Share on other sites

Totul are un inceput .... si nu spune tu ca nu toti clientii au card, sa fim seriosi ... TOTI ROMANII CARE SUNT ANGAJATI AU CARD FRATE nu mai exista societate care are angajati si le da banii in mana.. Numai ca trebuie sa ne punem de acord cu acest lucru si eventual sa mai dam si mail-uri pe la shop-uri care nu sunt pe aici .. eventual sa-i invitam la o sueta aici sa cadem de acord.

Eu unu am aplicat modul de paypal pana reusesc sa fac cu banca ceva ca sa pun modul de plata direct cu cardul. Nu se merita sa ma risc si sa raman in gaura pentru ca romanilor le e frica sa faca o plata cu cardul. Trebuiesc invatati. Probabil in ceva timp o sa renunte si emag la plata cu ramburs si atunci or sa fie nevoiti sa faca acest lucru toti romanii

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua, tb sa setez curierul in urmatorul fel :

1. prin posta romana - costa 8-9 ron si

2. prin curier rapid - costa 20 ron in aria de acoperire a curierlui

Acum: peste 100 ron are transport gratuit prin posta romana , iar peste 400 ron are transport gratuit la curier rapid(dar sa fie in zona de acoperire a curierului, iar in afara ariei sa plateasca el diferenta).

Se poate face ? si daca da, cum ?

Multumesc mult

 

in principiu, se poate face prin creearea de mai multi curieri, cu nume diferite si preturi specifice, dar pentru localitatile in care nu exista puncte de lucru cred ca se poate face fie prin gasirea unui curier care nu percep tarife la km in plus, fie prin adaugarea a vreo cateva mii de curieri, cu tarife calculate la nivel de localitate/comuna/sat, dar e destul de complicat.

 

am un site in curs de refacere si chestia asta e singura problema la care nu am gasit o solutie finala. m-am mai gandit la o medie de km intr-un judet, si astfel sa am doar 42 de curieri predefiniti, dar exista riscul ca la unii clienti, in realitate costul sa fie putin mai mare decit ce taxezi pe site. daca voi ajunge la o concluzie finala o sa o postez

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Totul are un inceput .... si nu spune tu ca nu toti clientii au card, sa fim seriosi ... TOTI ROMANII CARE SUNT ANGAJATI AU CARD FRATE nu mai exista societate care are angajati si le da banii in mana.. Numai ca trebuie sa ne punem de acord cu acest lucru si eventual sa mai dam si mail-uri pe la shop-uri care nu sunt pe aici .. eventual sa-i invitam la o sueta aici sa cadem de acord.

Eu unu am aplicat modul de paypal pana reusesc sa fac cu banca ceva ca sa pun modul de plata direct cu cardul. Nu se merita sa ma risc si sa raman in gaura pentru ca romanilor le e frica sa faca o plata cu cardul. Trebuiesc invatati. Probabil in ceva timp o sa renunte si emag la plata cu ramburs si atunci or sa fie nevoiti sa faca acest lucru toti romanii

 

de cord pt chestia cu plata prin card, incerc sa o implementaz pe un site care vinde si extern. sper sa fie ok. ca sugestie incerca sa-i contactezi pe cei de la Mobil Pay care lucreaza cu Garanti Bank. au comisioane mai rezonabile, mai ales daca iti poti permite sa primesti banii de la ei la mai mult de 30 zile.

 

din pacate astea nu ne scapa de problema clientilor neseriosi, care fac comenzi aiurea si sa ramai cu anumite produse greu vandabile pe stoc

Link to comment
Share on other sites

1) Care imi spune si mie un modul prin care sa pot cere palta in avans in sistem bancar.

2) Astazi am incercat din rasputeri sa configurez un modul de paypal si nu am reusit. E vorba de acest modul PayPal v3.2.1 + unul de compatibilitate ca sa se instaleze corect. Erori la plata .. 6 la numar adica astea

Please refer to logs:

  1. PayPal response:
  2. TIMESTAMP -> 2012-09-30T19:29:50Z
  3. L_ERRORCODE0 -> 10605
  4. L_SHORTMESSAGE0 -> Transaction refused because of an invalid argument. See additional error messages for details.
  5. L_LONGMESSAGE0 -> Currency is not supported
  6. L_SEVERITYCODE0 -> Error

 

Care poate sa ma ajute cu aceste 2 probleme sau 8 :) daca le numar pe astea 6 ii raman dator si daca are si el nevoie de ceva imi voi da toata silinta sa-l ajut.

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Multumiri @Cornel_M, cu ocazia asta mi-ai dat o idee privind expedierea.Dar totusi!Nu exista un modul(free/pay) sau ceva de genu pentru calcularea pretului exact?

 

In cazul meu ideea ar fi mult mai simpla:

Curierat rapid:

Pentru comenzile in valoare de minim 500 RON>livrare gratuita in orice localitate

Pentru comenzile in valoare de minim 250 RON>livrare gratuita in Bucuresti

Comenzile ce nu se incadreaza in barem se taxeaza cu 25 RON (national) sau 15 RON (Bucuresti)

Posta Romana:

Tarif unic pentru comenzile de minim 200 RON.

 

@Johann Smith, te sfatuiesc sa lucrezi cu Bookourier, nu percep km suplimentari, eu sunt multumit de ei!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Cornel M pt raspuns.

Inca nu am gasit solutia la cum sa pun posta gratuit peste 100 ron si curierul rapid peste 400 ron, asa ca am setat sa fie gratuit peste 400 ron si posta si curierul. Daca are cineva o rezolvare, ar fi binevenita.

Richee iti multumesc. Mai salvat :D . Nu stiu cum nu am dat de Bookourier ca i-am luat pe toti la rand sa vad ce oferte au. Multumesc inca o data

Link to comment
Share on other sites

eu am rezolvat-o in altfel, ai putea sa te duci la career si sa faci cate o cariera pentru fiecare situatie:

Comanda mai mica de 100 -Posta romana- XX RON

Comanda mai mare de 100 -Posta Romana- Gratuit

Comanda mai mica de 400 -Curierat Rapid- XX RON

Comanda mai mare de 400 -Curierat Rapid- Gratuit

 

Daca ai tarife diferite pentru local si national se mai schimba unpic ideea :D

 

De bookurier am dat si eu oarecum intamplator, am vazut o masina de livrare de a lor si am zis sa dau un search pe net sa vad ce pot :) pana acum nu am avut probleme cu ei.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am facut o idee, acum te rog ajuta-ma sa ii si setez.

Dar mai este ceva: tb sa fie posibiltatea ca omul sa leaga transportatorul chiar daca este suma mica. Adica : daca cumpara o tinctura de 15 ron si isi permite sa folosesca curierul rapid care costa 20 ron sa aiba posibilitatea sa aleaga.

Multumesc Richee

Link to comment
Share on other sites

Din interfata de administrare

1. -> Shipping -> Carriers -> Add -> Da-le cate un nume pune poza etc -> daca este gratuit bifeaza "X" la "Apply shipping tax"

2. -> Shipping -> In josul paginii ai "Taxes" selecteaza curierul dorit daca nu e gratuit si seteaza pretul -> save & that's it

 

Daca nu te descurci astept un mail pe [email protected] cu link-ul de administrare user, parola si specificatiile, de restul ma ocup eu sau sa imi faci un user prin care sa imi permiti sa iti modific doar Shipping-ul :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Richee(si pt ca ai explicat atat de bine). Am reusit asa cum mi-ai spus. Am intrat si pe saitul tau ca sa vad cum apar transportatorii. Acum mai ramane o intrebare: putem sa setam transportatorii ca sa apara in functie de valoarea din cos? Ex: celui care cumpara de 15 lei sa-i apara posibilitatile pe care le are in acea valoare si anume: posta 7 ron si curierul rapid 20 ron si de abia la cumparaturile de 100 ron sa-i apara posibilitatea de a opta pt posta gratuita, iar la 400 ron sa-i apara posibilitatea de a alege curierul rapid gratuit

Iti multumesc inca o data. Numai bine si o seara linistita

Edited by johann smith (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu, din ce am vazut eu nu exista modul, si daca ar fi este undeva la 100$ :D dar cel mai bine este sa scrii la "Termeni si Conditii" - "Costurile de expediere se aleg in functie de comanda plasa dupa cum urmeaza" etc etc etc

Link to comment
Share on other sites

Costi, daca deja ai gasit si sti, spune-ne si noua, de acea si intrebam aici. Haide, te rugam frumos :)

Richee, daca ar citi clientii ar fi bine, dar sa sti ca sunt multi care nu pricep si apoi stai sa explici de ce nu are si el dreptul sa cumpere si sa aiba transport .... De acea vreau sa evit astfel de complicatii si sa apara direct in cos exact cum tb sa fie pt fiecare.

Edited by johann smith (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

mda.. la prestashop 1.5.1 in BO la Plata >Reguli (Price Rules >Cart Rules) acolo poti defini la cos ce sa se intample!!!

adica: la suma de 400 de lei a cosului transportul devine gratis (adauga>in dreapta apare informatii; conditii; actiuni) acolo definesti ce vrei tu

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Cornel M pt raspuns. Inca nu am gasit solutia la cum sa pun posta gratuit peste 100 ron si curierul rapid peste 400 ron, asa ca am setat sa fie gratuit peste 400 ron si posta si curierul. Daca are cineva o rezolvare, ar fi binevenita. Richee iti multumesc. Mai salvat :D . Nu stiu cum nu am dat de Bookourier ca i-am luat pe toti la rand sa vad ce oferte au. Multumesc inca o data

 

si noi am avut o colaborare cu Bookourier, dar dupa putin timp am constatat ca ne ciupeau la ramburs in cont colector, pentru plicuri cu ramburs in Bucuresti taxau la tarif de trimitere nationala. deci, ATENTIE !!!

Link to comment
Share on other sites

pentru a modifica valoarea TRANSPORT GRATUIT in functie de curieri se modifica clasa classes/cart.php (presta 1.4)

cauta si modifica fragmentul de cod:

    // Free fees
    $free_fees_price = 0;
    if (isset($configuration['PS_SHIPPING_FREE_PRICE']))
			  $free_fees_price = .....

in functie de $carrier->id

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Și pentru că am descoperit între timp cum se face, descriu aici pașii, poate mai folosesc și altcuiva.

  • Am introdus județele în Shipping > States
  • Am modificat setările țării ca să figureze că are state (județe) - în Shipping > Countries > Romania
  • În Shipping > Zones am creat 2 zone pe care le-am denumit "Județul Timiș” și "Restul țării"
  • Am revenit în Shipping > States și am modificat fiecare județ în parte, selectînd la cîmpul Zone una din cele 2 zone create de mine mai sus

 

dar Romania a ramas cu zona Europa?

Link to comment
Share on other sites

Și pentru că am descoperit între timp cum se face, descriu aici pașii, poate mai folosesc și altcuiva.

  • Am introdus județele în Shipping > States
  • Am modificat setările țării ca să figureze că are state (județe) - în Shipping > Countries > Romania
  • În Shipping > Zones am creat 2 zone pe care le-am denumit "Județul Timiș” și "Restul țării"
  • Am revenit în Shipping > States și am modificat fiecare județ în parte, selectînd la cîmpul Zone una din cele 2 zone create de mine mai sus

 

dar Romania ai pastrat o cu zona Europa?

Link to comment
Share on other sites

eu am facut altfel, intrucat folosesc 3 curieri, 1 pt bucuresti, 1 pt toata tara si 1 pt international.

 

dezactivare Romania

creeare de zona Romania cu Judetele ca states

creeare de zona Bucuresti cu sectoarele ca states

 

si asa am reusit sa elimin posibilitatile ca un client inregistrat sa ceara transport cu fan curier in germania de ex.

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

eu am facut altfel, intrucat folosesc 3 curieri, 1 pt bucuresti, 1 pt toata tara si 1 pt international.

 

dezactivare Romania

creeare de zona Romania cu Judetele ca states

creeare de zona Bucuresti cu sectoarele ca states

 

si asa am reusit sa elimin posibilitatile ca un client inregistrat sa ceara transport cu fan curier in germania de ex.

 

bafta!

 

am intrat pe site ul dispozitive.ro si de ex. daca sunt din VRANCEA si aleg curierul Plata cu cardul..., nu am metoda de plata disponibila

Link to comment
Share on other sites

am intrat pe site ul dispozitive.ro si de ex. daca sunt din VRANCEA si aleg curierul Plata cu cardul..., nu am metoda de plata disponibila

 

merci de atentionare!!! gata! am dres-o

sunt in curs de implementare pt plata cu cardul si probabil cei de la MobilPay fac diverse teste si s-a dezactivat plata prin banca

Link to comment
Share on other sites

eu am facut altfel, intrucat folosesc 3 curieri, 1 pt bucuresti, 1 pt toata tara si 1 pt international.

 

dezactivare Romania

creeare de zona Romania cu Judetele ca states

creeare de zona Bucuresti cu sectoarele ca states

 

si asa am reusit sa elimin posibilitatile ca un client inregistrat sa ceara transport cu fan curier in germania de ex.

 

bafta!

 

ai dezactivat romania? pai la country ce ai setat? si daca ai setat ceva...de care zona ai legat? (incerc sa gasesc cea mai buna logica pt configurarea mea...)

Edited by roliviu (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

ai dezactivat romania? pai la country ce ai setat? si daca ai setat ceva...de care zona ai legat? (incerc sa gasesc cea mai buna logica pt configurarea mea...)

 

scuze, am omis ceva din pasi. am facut asa

 

am redenumit Romania existenta in zona Europe si apoi am dezactivat-o ( se poate si sterge daca vrei)

adaugat tara Romania si bifat "contain states"

creat zona "Doar Romania" > adaugat tara Romania si bifat "contain states"

creat zona "Doar Bucuresti"

 

apoi te duci la states si pui pe rand judetele si sectoarele, cu atentie sa selectezi zona de care apartin

 

e nitel de munca, cu putina straduinta in juma de ceas e gata

 

succes!!!

Link to comment
Share on other sites

scuze, am omis ceva din pasi. am facut asa

 

am redenumit Romania existenta in zona Europe si apoi am dezactivat-o ( se poate si sterge daca vrei)

adaugat tara Romania si bifat "contain states"

creat zona "Doar Romania" > adaugat tara Romania si bifat "contain states"

creat zona "Doar Bucuresti"

 

apoi te duci la states si pui pe rand judetele si sectoarele, cu atentie sa selectezi zona de care apartin

 

e nitel de munca, cu putina straduinta in juma de ceas e gata

 

succes!!!

 

deci ai pastrat

scuze, am omis ceva din pasi. am facut asa

 

am redenumit Romania existenta in zona Europe si apoi am dezactivat-o ( se poate si sterge daca vrei)

adaugat tara Romania si bifat "contain states"

creat zona "Doar Romania" > adaugat tara Romania si bifat "contain states"

creat zona "Doar Bucuresti"

 

apoi te duci la states si pui pe rand judetele si sectoarele, cu atentie sa selectezi zona de care apartin

 

e nitel de munca, cu putina straduinta in juma de ceas e gata

 

succes!!!

 

multumesc. intrebarea : tara nou creata, Romania ( care constine state) , de care zona e legata? de Europa sau de una din cele 2 zone noi creata....A ramas Europa activa ca zona sau au ramas active doar cele 2 zone noi...

Edited by roliviu (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

deci ai pastrat

 

multumesc. intrebarea : tara nou creata, Romania ( care constine state) , de care zona e legata? de Europa sau de una din cele 2 zone noi creata....A ramas Europa activa ca zona sau au ramas active doar cele 2 zone noi...

 

Tara nu se leaga propriu-zis de zona ci states face aceasta legatura cand le introduci

 

pui asa

 

States: ALBA

Code AL

Country Romania

Zone: Doar Romania

 

teoretic, pt cine are vointa cu o astfel de structurare zonala se poate ajunge la nivel de localitate...

ca sa nu incarc clientul de prin orasele fara puncte de lucru la curier, cu tarife de transport de gen 50-70lei pt un plic, am batut palma de curand cu BooKurier, sa vedem seriozitatea acum...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salutare la toata lumea... Am o problema si nu stiu cum sa fac ... Am un produs la care nu trebuie sa se faca livrarea ... este un soft , eu dau doar cheia pe email iar clientul downloadeaza softul de la producator. Am un transportator unde calculez / KG. Cum setez transport 0 pentru produsul in cauza ???

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns insa problema este urmatoarea ... cred ca nu am fost clar ... am un transportator (cu plata in functie de Kg) si 2 modalitati de plata  1. plata la livrare 2. plata cu op. acum in config actuala am : cand este sa platesc am de ales intre  op si plata la lvrare .... eu doresc ca pentru plati > de 500 RON sa nu-mi mai apara  decat plata cu op. Este posibil ????

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor. Ma poate ajuta si pe mine cum pot seta transportatorii astfel incat sa obtin pretul corect in functie de greutatea coletului dupa urmatoarele caracteristici.

 

Pret per Kg = 0.60 ron

Primul Kg = 6 ron

Taxa transport (ramburs) = 10 ron

Iar la tot sa se adauge TVA 24%

 

Ex: Pentru un colet de 10 kg

 

((1kg * 6 ron) + (9kg * 0.6 ron) + 10 ron)*1.24 = 26.54 ron

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 3 months later...

da se poate face si aici o asemenea setare

poti detalia procestul de calculare a taxei pe km in cazul modulului fan curier ?

 

eu am luat de la ei un link 

   $url = 'http://www.selfawb.ro/tarif.php';

cu care am facut o metoda noua in modul

 

/**
	 * Returneaza pretul transportului in functie de km
	 * conf calc Fan
	 * @return string
	 */
        public function getShippingCostKm($judet_dest, $localitate_dest){
              
        $username = Configuration::get('fancourier_username');
		$parola = Configuration::get('fancourier_password');             
		$clientid = Configuration::get('fancourier_clientid');
		$parcel = Configuration::get('fancourier_parcel');
		$labels = Configuration::get('fancourier_labels');
		$ramburs = Configuration::get('fancourier_ramburs');
        $greutate = 1;
        $tip_serviciu ='Cont Colector';
        
  //      $localitate_dest = County::getNameById($address->id_county);
  //     $judet_dest = $state->name;
//
                if ($localitate_dest == 'Sector 1' or $localitate_dest == 'Sector 2' or $localitate_dest == 'Sector 3' or $localitate_dest == 'Sector 4' or $localitate_dest == 'Sector 5' or $localitate_dest == 'Sector 6'){
                    $localitate_dest = 'Bucuresti';
                }
                if(!$judet_dest) $judet_dest=  'Bucuresti'; 
                if(!$localitate_dest) $localitate_dest = 'Bucuresti';
                
                if ($parcel){
			             $plic="0";
			             if (is_numeric($labels)){
			             	$colet=$labels;
			             } else {
				                $colet=1;
			             }
		          } else {
			     $colet="0";
			         if (is_numeric($labels)){
				        $plic=$labels;
    	           } else {
				        $plic=1;
                    }
		          }
            
                        $url = 'http://www.selfawb.ro/tarif.php';
						$c = curl_init ($url);
                        //echo"username=$username&user_pass=$parola&client_id=$clientid&plata_expeditiei=$plata_expeditiei&tip_serviciu=$tip_serviciu[0]&localitate_dest=$localitate_dest&judet_dest=$judet_dest&plic=$plic&colet=$colet&greutate=$greutate&lungime=$lungime&latime=$latime&inaltime=$inaltime&valoare_declarata=$valoaredeclarata&plata_ramburs=$plata_expeditiei_ramburs&ramburs=$rambursare&pers_contact_expeditor=$pers_contact_expeditor&observatii=$observatii&continut=$continut&nume_destinatar=$nume_destinatar&persoana_contact=$persoana_contact&telefon=$telefon&strada=$strada&postalcode=$postalcode&totalrb=$totalrb&admin=$onlyadm&fara_tva=$fara_tva";
                        //die;
						curl_setopt ($c, CURLOPT_POST, true);
						
                       curl_setopt ($c, CURLOPT_POSTFIELDS, "username=$username&user_pass=$parola&client_id=$clientid&serviciu=$tip_serviciu&localitate_dest=$localitate_dest&judet_dest=$judet_dest&plicuri=$plic&colete=$colet&greutate=$greutate&s_lungime=$lungime&s_latime=$latime&s_inaltime=$inaltime");


//						echo "username=$username&user_pass=$parola&client_id=$clientid&plata_expeditiei=$plata_expeditiei&tip_serviciu=$tip_serviciu[0]&localitate_dest=$localitate_dest&judet_dest=$judet_dest&plic=$plic&colet=$colet&greutate=$greutate&lungime=$lungime&latime=$latime&inaltime=$inaltime&valoare_declarata=$valoaredeclarata&plata_ramburs=$plata_expeditiei_ramburs&ramburs=$rambursare&pers_contact_expeditor=$pers_contact_expeditor&observatii=$observatii&continut=$continut&nume_destinatar=$nume_destinatar&persoana_contact=$persoana_contact&telefon=$telefon&strada=$strada&postalcode=$postalcode&totalrb=$totalrb&admin=$onlyadm&fara_tva=$fara_tva";
//                                                die;
                                                curl_setopt ($c, CURLOPT_RETURNTRANSFER, true);
						$page = curl_exec ($c);
//                                                var_dump($page);
//                                                die();
						curl_close ($c);
						
						$price = explode("|||",$page);

        return $price[0];

        }

care imi returneaza pretul in functie de judet/oras.

Acum vreau sa folosesc acest lucru in afisarea pe site pentru urmatoarele cazuri  :

 

1. client logat - a. care are setate adrese multiple - tariful de livrare Fan curier sa fie actualizat la selectarea adreselor

2. client nou - creeare comanda noua - tariful de livrare Fan curier sa fie actualizat la selectarea judetelor/localitatilor

 

Mai sunt si alte cazuri dar daca a mai facut cineva ceva similar astept cateva directii / indrumari.

 

Multumesc mult,

Daniel

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Va salut!

In cazul in care va intereseaza un modul cu ajutorul caruia sa se calculeze transportul plus valoare retur suma colectata de la client in functie de greutatea produsului, suma fixa a firmei de curierat plus procent din suma colectata ...etc . Modulul se poate folosi pentru orice firma de curierat, iti poti crea singur formula de calcul al transportuli in functie de cerintele lor.

Image1.jpg

Edited by Marius05 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...