Jump to content

Probleme traducere Prestashop 1.4.7.0


Recommended Posts

Am hotarat sa inlocuiesc complet versiunea 1.3.6 cu 1.4.7. Din pacate intampin ceva probleme cu noua versiune, iar cea care ma deranjeaza cel mai mult este imposibilitatea de a utiliza translatorul din BO. Singurul bloc de traduceri pe care il pot deschide este traducerea sabloanelor de mail. Celelalte imi dau o eroare referitoare la suhosin si anume:

 

----------------------------------------

Limba : RO - Traducere Front-Office

 

Total expresii : 731. Apasă pe titlul setului de câmpuri pentru a-l deschide sau închide.

 

Warning, your hosting provider is using the suhosin patch for PHP, which limits the maximum number of fields to post in a form:

= 5000 pentru suhosin.post.max_vars.

= 5000 pentru suhosin.request.max_vars.

Cere-i furnizorului să mărească limita postului si cererii suhosin la 831 cel putin. sau editează traducerea manual.

----------------------------------------

 

Dupa cum se vede, valorile setate pentru suhosin sunt 5000 (verificate pe server), iar Prestashop imi cere sa maresc aceste valori la cel putin 831. E absurd. Singura problema la instalarea Prestashop a fost in legatura cu magic_quotes. Aceasta problema s-a rezolvat prin amabilitatea furnizorului de hosting. Din pacate asta nu a rezolvat problema traducerilor. A mai intalnit cineva aceasta problema? Exista o rezolvare? Incepe sa-mi para rau dupa 1.3.6 :(

 

Aceeasi problema o am si pe o instalare de test 1.4.7 pe acelasi server. Ma gandesc sa instalez local un WAMP sau XAMP si Prestashop 1.4.7 sa vad daca problema de traducere persista.

 

Apreciez orice idee sau sugestie. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

incearca sa redai drepturile de acces si scriere inapoi la 777 pentru toate subdirectoarele prestashopului recursiv adica la tote fisierele, tu vrei sa faci traduceri la fisiere la care nu ai drept de scrirere poate nu are drept de scriere nici ownerul si nici grupul, verificale acestea

Link to comment
Share on other sites

este problema suhoshi si trebuie sa vorbesti cu providerul tau unde ai gazdurea sa mareasca limita pentru o vreme cat editezi traduceriile.

sau poti sa copiezi traduceriile din situl precedendent 1.3.6, sau incerci sa localizezi fisierele (php) pentru traduceri din language

si edidezi de acolo si la fiecare modul inparte ( ro.php)

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat! Multumesc celor care au raspuns. Nu era vorba de drepturi de acces, am avut acasta problema in 1.3.6 si simptomele erau altele - primeam mesajul ca traducerea nu a putut fi actualizata. Nu era vorba nici de suhosin, dupa cum se vede, chiar Prestashop vedea variabilele suhosin la valoarea de 5000. De fapt erau, probabil, niste reguli in .htaccess care limitau local valoarea suhosin. Ce e ciudat e ca nu le vedeam cu phpinfo(). Oricum, suportul de la furnizorul de hosting a golit .htaccess si a lasat in el doar o regula privitoare la magic_quotes. In acel moment, au fost aplicate regulile master si nu cele locale. Adica, cele doua variabile suhosin la valoarea de 5000. Acum e OK. Inca o data, multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...