Jump to content

[Rezolvat] Alegere curier pe orase


lightsb

Recommended Posts

Salut,

 

- Am 2 -3 curieri si doresc ca unul sa faca livrari doar catre anumite orase .. cel de-al doi-lea curier sa faca livrari in alte orase si tot asa.

Se poate asa ceva .. exista un modul pe tema asta ... a mai avut careva nevoie de asa ceva ?

- daca varianta de mai sus nu are rezolvare se poate sa pun cumva pe produse ce fel de curier sa faca livrarea by default ?

 

 

ideea e simpla ... am gasit pentru bucuresti un curier mult mai ieftin decat fan si doresc sa il pun la munca (comenzi sa fie). pentru restul tarii doresc sa folosesc fan-ul.

 

 

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu am rezolvat problema altfel: am definit zonele astfel incat sa coincida cu zonele de expeditie. Am asignat judetele cu acele zone si gata. Inca mai caut o solutie sa impart Romania in functie de sat sau oras, pentru ca la sat nu pot trimite decat cu Posta din cauza preturilor curierilor.. PS Nu sunt nici pe departe cea mai autorizata voce in Prestashop, e doar o posibila solutie.

 

Solutia mea merge la problema ta (pentru ca si eu fac la fel in Bucuresti trimit cu un curier in tara cu altul), dar nu cred ca e cea mai buna solutie tinand cont de zonele curierilor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am rezolvat problema altfel: am definit zonele astfel incat sa coincida cu zonele de expeditie. Am asignat judetele cu acele zone si gata. Inca mai caut o solutie sa impart Romania in functie de sat sau oras, pentru ca la sat nu pot trimite decat cu Posta din cauza preturilor curierilor.. PS Nu sunt nici pe departe cea mai autorizata voce in Prestashop, e doar o posibila solutie.

 

Solutia mea merge la problema ta (pentru ca si eu fac la fel in Bucuresti trimit cu un curier in tara cu altul), dar nu cred ca e cea mai buna solutie tinand cont de zonele curierilor.

 

 

salut,

 

asa am facut si eu .. merci .. la titlu era pus "Rezolvat". Am gasit ceva foarte interesant .. de pus curier pentru fiecare produs in parte (acest modul este pentru cei care nu sunt importatori .. sau nu au produse pe stoc si lucreaza doar cu colaboratori). Oricum sunt foarte surprins (in bine) de ceea ce stie sa "faca" acest script.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutari,

M-ar interesa si pe mine un astfel de modul.

Aveti cateva lincuri, m-ar interesa si cele cu cost.

 

Multuumesc.

 

salut,

 

raspunsul era mai sus ..

"Eu am rezolvat problema altfel: am definit zonele astfel incat sa coincida cu zonele de expeditie. Am asignat judetele cu acele zone si gata. Inca mai caut o solutie sa impart Romania in functie de sat sau oras, pentru ca la sat nu pot trimite decat cu Posta din cauza preturilor curierilor.. PS Nu sunt nici pe departe cea mai autorizata voce in Prestashop, e doar o posibila solutie."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

buna ziua.

caut o configurare de zone si curierat pt:

1. curier gratuit pt Focsani

2. fancurier pt Romania mai putin Focsani.

 

am creat 2 zone "Doar Focsani" si "Romania, exclusiv Focsani". Am ca tara Romania in zona Europa, cu judetele ca stats.

Problema e ca daca leg jud Vrancea de zona "doar Focsani" o sa am transport gratuit in tot judetul, iar eu vreau doar pt Focsani.

O solutie? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...