Jump to content

[SOLVED] Παραλαβή από το κατάστημα


trektrekos

Recommended Posts

Καλημέρες!

 

Σπάω το πληκτρολόγιό μου για να βρω τη λύση... έχω κάψει φαιά ουσία πολλή εδώ και ώρες....

 

 

Υποτίθεται πως προεπιλογή για το PS είναι να παραλάβει ο πελάτης τα προϊόντα του από το φυσικό κατάστημα.

Οκ ως εδώ.

 

Επιλέγοντας όμως ο πελάτης (εγω δηλαδή, σε δοκιμαστική παραγγελία) μου βγάζει τα εξής μυνήματα :

 

α. "Δεν υπάρχουν μεταφορείς για αυτή τη διεύθυνση"

 

β.

3. ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ

 

 

 

 

 

 

Error: please choose a carrier

 

 

 

 

Καμμιά ιδέα τι στο καλό συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

"Παίζοντας" λίγο με τις ρυθμίσεις έφτασα στο εξής σημείο, εξίσου προβληματικό :

 

Carrier : Εχω προσθέσει Carrier ως "παραλαβή απο το κατάστημα" και είναι ενεργή επιλογή.

(Εχω άλλες 2 επιλογές μεταφορέων : ΕΛΤΑ και κούρριερ)

 

Δοκιμάζω να κάνω μια (δοκιμαστική) παραγγελία. Ως μοναδική διαθέσιμη επιλογή είναι τα ΕΛΤΑ και εμφανίζονται και οι επιλογές πληρωμής (πιστ. κάρτα και αντικαταβολή).

 

(Εχω φτιάξει και Ζώνη : Κατάστημα)

 

 

Τι κάνω λάθος με το στήσιμο των μεταφορικών εξόδων και των διαφορετικών επιλογών παράδοσης;

Link to comment
Share on other sites

('Οταν αποστασιοποιείσαι από ένα πρόβλημα, η λύση έρχεται συνήθως μόνη της.... ΟΚ, βοηθά και ένα ποτήρι 12άρι ουίσκι...)

 

α... Η κακή μετάφραση στην Ελληνική των επιλογών του ΠΣ (λάθος μου μιας και είμαι πολύ καλός γνώστης και χειριστής της Αγγλικής)

β... Ενα πιθανό bug στο σύστημα που επέτρεπε στην επιλογή Tools > Stores > την ύπαρξη φυσικού καταστήματος.. με έδρα Ελλάδα, γεωγραφικο μηκος και πλατος στην Ελλάδα αλλα με... πολιτεία την Φλόριδα των ΗΠΑ....

γ... επέκταση της επιλογής για παραλαβή από το κατάστημα για όλες τις Ζωνες...

 

 

...και το πρόβλημα λύθηκε.

 

Ευχαριστώ για την ανάγνωση και την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γιωργο με λενε, να ρωτησω απλα αν εχεις βαλει μεταφορικα στο αποστολεα σου και αν του εχει ορισει μεσα στις ζωνες να μπορει να στελνει στην ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...