Jump to content

Csv Import


vasvra

Recommended Posts

Για σας.

Καινούργιος στο forum σας και στο PrestaShop. Αλλάζω μετά από χρόνια από Oscommerce και δοκιμάζω το prestashop στο localhost/xampp.

θέλω να μεταφέρω περίπου 750 προϊόντα (πολλά είναι τα ίδια αλλάζει μόνο ο τίτλος) και προσπάθησα να τα μεταφέρω με το csv import και απέτυχα. Στο general forum ο Mike προσπάθησε και αυτός και τελικά μου είπε να περιμένω καινούργια έκδοση. Δεν μπορώ να περιμένω για την έκδοση 1.5 και αρχίζω με την 1.4.6.2 να τα καταχωρώ ένα ένα αλλά είναι πολύ χρονοβόρο.

Κατέβασα με το phpmyadmin το ps-product & ps-product_lang by csv έβαλα μερικά προϊόντα και προσπάθησα να τα κάνω import και δεν μου τα παίρνει. Που κάνω λάθος?

Το csv import του prestashop με κανένα τρόπο.

Εάν δεν υπάρχει άλλος τρόπος μπορώ να κάνω disable την Αγγλική για να μην κάνω 2 καταχωρίσεις? δοκίμασα αλλά μετά δεν μου έβρισκε τις καταχωρήσεις πού είχα κάνει.

Υπάρχει καμιά ιδέα τι να κάνω? θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ασχολούμε με το import with csv του PrestaShop τον τελευταίο καιρό, αλλά δεν καταλαβαίνω ποιο

ακριβώς είναι το πρόβλημα. Το csv πρέπει να έχει συγκεκριμένη μορφή έτσι ώστε τα προϊόντα να γίνουν import. Αν προσπαθήσεις να κάνεις import στη βάση απευθείας, τότε αυτό θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο γιατί οι περισσότεροι πίνακες συνδέονται μεταξύ τους οπότε θέλεις ένα ιδιαίτερα περίπλοκο Sql Query. Ακόμη, την Αγγλική γλώσσα μπορείς να την κάνεις disable από το Tools->Languages, όπου επιλέγεις την Αγγλική Γλώσσα και στο Status επιλέγεις το x.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

lKαταλαβαίνω την δυσκολία του csv. Κατέβασα μέσω phpmyadmin το ps_product & ps_product_lang σαν csv for excel me 1 η 2 προϊόντα σαν δείγμα.

Εκεί προσθέτω τα καινούργια και στο description κάνω αντιγραφή ένα από τα προϊόντα διότι έχω πολλά με την ίδια περιγραφή και αλλάζω το reference.

 

Τα tables της περιγραφής είναι όλα τα ίδια (περίπου) 750 προϊόντα) μόνο τύποι και αριθμοί αλλάζουν σε όλα τα προϊόντα μου. Ούτε φωτογραφίες δεν προσθέτω διότι ξέρω ότι είναι περίπλοκο και θα τις προσθέσω στο τέλος.

 

Μετά μέσω phpmyadmin σβήνω το περιεχόμενο στα ps_product & ps_product_lang και κάνω import. Δεν μου τα δέχεται. Μήπως είναι ότι έχω πολύ html στο description? Και κάπου μου ξεφεύγει και σπάει τις στήλες?

 

Δοκίμασα το scv2mysql και πάλι δεν το πήρε

 

Παρακάτω είναι σε html ένα προϊόν μου ( description) και όπως είπα αλλάζω μόνο στοιχεία.

 

<table style="width: 97%;" border="0" cellspacing="1" cellpadding="1">

<tbody>

<tr>

<td colspan="3" bgcolor="#FFCC33">

<div align="left"><strong>Replace part Nos:</strong></div>

</td>

</tr>

<tr>

<td>

<div align="left">

<ul>

<li>AS07A31,</li>

<li>AS07A32,</li>

<li>AS07A72</li>

</ul>

</div>

</td>

<td> </td>

<td> </td>

</tr>

<tr>

<td colspan="3" bgcolor="#FFCC33">

<div align="left"><strong>Compatible models</strong></div>

</td>

</tr>

<tr>

<td>

<div align="left">

<ul>

<li>Acer Aspire 4710G,</li>

<li>Aspire 4310, </li>

<li>Aspire 4520,</li>

<li>Aspire 4920G,</li>

<li>Aspire 4710Z,</li>

<li>Aspire 4720, </li>

<li>Aspire 5735z,</li>

</ul>

</div>

</td>

<td> </td>

<td> </td>

</tr>

<tr>

<td>

<p align="left"><strong><span class="style1">Product Features</span>:</strong><br /> * Over-charge protection<br /> * Over-discharge protection<br /> * Over-heat protection<br /> * Over-current protection<br /> * Short-circuit protection<br /> * High capacity circulatory function<br /> * Low Power Consumption IC Design<br /> * No Memory Effect<br /> * High Charge current<br /> * Controller IC monitors each cell voltage and prevents the cells to overcharge or over discharge and prevent over current<br /> * The wire connected to the protection board and cell is Telfon wire (200 Celcius 300V)<br /> * Use temperature protection NTC. Use insulation paper to isolate electrodes. Use fire protection glue paper and silica gel for safety features.</p>

<p class="style1" align="left"><strong>Product Testing Cycles:</strong><br /> <span class="style2">Every product pass through; Over-charge testing , Over-discharge testing, Over-heat testing, Over-current testing, Short-circuit testing, charging testing, discharging testing, temperature testing , Voltage precision testing, current precision testing, SMBus data, quiescent current, capacity circulatory testing. Batteries are tested with battery aging equipments and specially developed Laptop Battery testers.</span></p>

</td>

<td> </td>

<td> </td>

</tr>

</tbody>

</table>

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτήσω κάτι , γιατί προσπαθείς έτσι να κάνεις import,και δεν προσπαθείς μέσα από το import CSV που έχει το prestashop.

Με το τρόπο που κάνεις δεν θα σου παίξει ποτέ,δεν ενημερώνει όταν φορτώνουμε ένα προϊόν μονό αυτούς τους δυο πίνακες, οπότε δεν θα τα δεις τα προϊόντα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μέσω του prestashop CSV Import και δεν μου τα πάιρνει. Κατέβασα και το δείγμα csv και προσπάθησα να το στείλω όπως είναι χωρίς καμία αλλαγη και όυτε αυτο το πήρε.Νομίζω και άλλοι ειχαν προβλημα με το csv import του prestashop.

 

Εαν αυτο οφείλετε σε τίποτα settings δικά μου, δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο έχω δει, στα csv υπάρχει ένα πρόβλημα (κατά το insert) όπου υπάρχει Html.

Και για να γίνω πιο σαφής:

"<p align="left"><strong><span class="style1">"

 

Αυτό δεν θα στο περάσει παρά μόνο αν το γράψεις:

<p align='left'><strong><span class='style1'>

Δηλαδή εκ προσωπικής πείρας μιλώντας το πρόβλημα είναι στο ".

Ανέβασα > 26.500 μέσα από το import στα admin, σε πολύ λίγο χρόνο στο PinakesonDemand με csv απλά αποφεύγωντας τα double quotes.

 

Πρακτική συμβουλή: χώρισε το υλικό που είναι για ανέβασμα σε μικρά csv ας πούμε κατά κατηγορία, (εγώ τα χώριζα ώστε το csv μου να είναι <1000 records).

Αν λοιπόν φροντίσεις να έχεις μικρά csv που τα πεδία τους μεταξύ τους χωρίζουν κάπως έτσι: πχ "όνομα";"κατηγορία" (το τελευταίο πεδίο κάθε εγγραφής να μην έχει ; απλά ") θα ανεβάσεις όσα records θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη ευχαριστώ.

 

Έτσι νομισα και εγώ για το html αλλά πως μπορώ να το αλλάξω τώρα που έχει γινει απο " σε ,? Το description και τα tables τα κάνω στο Dreamweaver, copy html και μετά τα βάζω οπου τα χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να υιοθετήσεις κάτι πιο απλό αντί του Dreamweaver για τέτοιες δουλειές.

Θα σου συνιστούσα το phprapid το οποίο έχει και το save without bom που πραγματικά αν έχεις ελληνικά και utf-8 θα το "εκτιμήσεις".

 

Anyway άνοιξέ το σε κάποιον editor και κανε mass replace του ",?" με " ' ".

 

Αν δεν βρεις άκρη...

 

στείλε μου το csv αρχείο να δω τι μπορώ να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη

 

Άλλαξα στα html το <"> σε <'> . έκανα ένα μικρό csv με δείγμα το product_import του Prestashop και δοκίμασα να το κάνω import via CSVimport στο back office χωρίς επιτυχία. Λευκή σελίδα χωρίς μήνυμα.

 

Πρώτα διέγραψα τα προιόντα απο το ps_product & ps_product_lang

 

Προς ενημέρωση έχω ιδη βαλει όλα τα προιόντα μου 700+ ένα ένα όπως μπορείς να δεις στο trial subfolder του live shop μου http://www.digitalelctronics.gr/presta14

 

Απο εδώ και πέρα χρειάζομαι το csv import μόνο για μαζικές αλλαγές τιμών . Με το oscommerce είναι πολυ εύκολο με το easy populate

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως διέγραψες τα προϊόντα; μέσα από το phpΜyΑdmin;

αν ναι.... χμ... έχεις πρόβλημα...

 

Το ότι σου έβγαλε λευκή σελίδα, σημαίνει πως κάτι "χτύπησε" βάλτο σε debug mode και ξαναδοκίμασε.

αν θές στείλε μου δύο γραμμές από το csv σου (εννοώ δύο προϊόντα) να του ρίξω μια ματιά.

 

mary @ siteondemand.gr (<----- χωρίς τα κενά πριν και μετά το @)

Το link από το site σου που έγραψες πιο πάνω δεν είναι σωστό....

Αν πάρεις το "κολλάει στο prestashop", το oscommerce θα σου φαίνεται "πάνχαζο"

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη ευχαριστώ

 

Ναι απο το phpmyadmin. Κατέβασα το Presta shopmanager και δουλεύει παρα πολυ καλά. Με αυτον τον τρόπο δουλεύω και τα 2 sites. θα το αγορασω τελικά διότι με βολεύει.

 

Ναι το λίνκ άλλαξε στο www.digitalelectronics.gr . O server μου έκανε αναβάθμιση και μου χαλασε τα Ελληνικά στοιχεία απο το Database αλλά μόνο στα oscommerce και όχι στο Prestashop και έτσι αναγκάσθηκα να επισπεύσω την αλλαγή στο Prestashop

 

Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα και πριν, αν το έκανες από το phphmyadmin έμειναν σε κάποια tables στοιχεία ... Υπάρχει ένα checkbox που αν το κλικάρεις κάνει τη διαγραφή αυτόματα.

 

Anyway μπορείς να κάνεις import τα στοιχεία από το oscommerce αλλά με την προϋπόθεση πως οι 2 databases είναι συμβατές (με το αντίστοιχο module).

Δηλαδή και οι 2 databases (prestashop + oscommerce) είναι π.χ. utf-8 με σύνθεση utf8_general_ci και οι δύο.

Αν η datadase του oscommerce διαφέρει θα πρέπει να μετατρέψεις τα tables που χρειάζεσαι με iconv ώστε να είναι απολύτως συμβατές και μετά να τα εισάγεις. Επίσης αν είναι Utf-8 θα πρέπει υποχρεωτικά τα csv να είναι σωσμένα σαν utf-8 without bom

 

Δυστυχώς δεν έχω επαρκείς πληροφορίες για να σου πω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδειαφέρον σου. Το import τώρα δεν είναι δοβαρό για μένα μια και έβαλα όλα μου τα προιόντα ενα -ενα με καινούrγια tables. Όπως είπα και παρα πάνω δοκίμασα το Store manager for Prestashop και πιθανόν να το αγοράσω διότι μου κάνει την ζωή εύκολη να μεταφέρω και να κάνω update το παρόμοιο site που ανοίγω για την Αγγλική αγορά με τα ίδια προιόντα αλλα με διαφορετικές τιμές.

 

Περιμένω το version 1.5 για να το κάνω multishop και αρχικά ξεκίνησα με το default template για να μην έχω πρόβλημα με το update.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Χμ....

Μια συμβουλή, -πολλά έχουν δει τα μάτια μου-

Μην βιαστείς να αλλάξεις σε ver 1.5, όσο και αν "ακούγεται" ελκυστική.

Θα σου έλεγα να αφήσεις να "τρέξει" πάνω από μήνα-ες, μέχρι να βγουν τα προβλήματα που σίγουρα θα προκείψουν... και φυσικά οι διορθώσεις τους.

Αν και έχουν δόσει την beta ακόμη είναι νωρίς για ριζικές αλλαγές, και κυρίως για εμάς που έχουμε Non latin characters...

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η συμβουλή σου. Θα περιμένω όσο μπορώ. Ακόμη μαθάινω το 1.4.6.2 και όσο το δουλεύω μου αρέσει και περισσότερο. Έχει πολλά features παρ'όλα τα προβλήματα που συναντώ το προτιμώ απο το oscommerce.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...