Jump to content
Thebest

Nu mai functioneaza regula de TVA

Recommended Posts

Nu imi mai calculeaza tva-ul,daca trec un pret fara tva si selectez regula de tva, nu imi mai calculeaza pretul cu tva.

Pretul cu tva este identic cu cel fara tva,nu se mai aplica regula de tva chiar daca o selectez.

Problema a aparut astazi,pana acum functiona bine.

Si inca cva ciudat,daca intru pe site imi arata niste preturi daca ma logez pe magazin imi arata alte preturi....Nu inteleg de la ce poate fi...

cand te logezi la ce grup de clienti faci parte???

acolo uitate ca daca esti cu reducere apare alt pret

Am doar un singur grup si anume default,nu este aplicata nici o reducere si are selectat sa arate TVA-ul dar nu merge.

daca sunt logat imi arata preturile cu TVA, daca nu sunt logat mi le arata fara TVA.

Si cum as putea sa rezolv problema cu regula de TVA ca numai merge.

la mine arata 40 lei cu tva, vazi golesteti cacheul si din tools/smarty/compile/ goleste si de acolo totul

anulez, ceva nu e in regula

afiseaqza cu tva dar in cos nu apare

hai pe yahooo

Salutare cum ati rezolvat problema cu TVA-ul asa se intampla si la mine daca sunt logat afiseaza pretul cu TVA daca nu sunt logat nu mai calculeaza pretul cu TVA ce trebuie facut??? VA MULTUMESC.

• Like 1

Daca sunt logat imi arata preturile cu TVA, daca nu sunt logat mi le arata fara TVA. Aveti idee cum pot rezolva?

Buna seara,

Cum poti afisa preturile cu TVA pe site? Mie mi le afiseaza fara TVA.

Multumesc,

DAniel Scarlat

Eu am renuntat sa rezolv problema, am dezactivat de tot tva-ul si folosesc pretul intreg la cel fara taxe. Nu ii dau de capat si se pare ca e doar problema de browser, locatie si cache. Unii clienti vedeau ce trebuie, altii pretul fara TVA. Oricum, nici nu ma ajuta nici nu ma incurca tva-ul, sub pret am scris clar PRETUL INCLUDE TVA - clientii sunt lamuriti din start.

Back Office > Customers > Groups

click EDIT grupul DEFAULT

seteaza acum Price display method: Tax included

• Like 2

La mine nu a functionat. Cu tot cu cache curatat si tot tacamul. Eventual o sa reinstaurez TVA-ul si reincerc. Se afisa doar pt cleintii logati care aveau deja aleasa tara in cont.

Back Office > Payment > Taxes

enable tax = yes

daca cu setarea asta si ce de mai sus nu merge problema cred ca vine din tema unde s-au facut modifcari.

Salut,

va scriu cum am rezolvat eu problema,dupa 2 zile de cautari...

Am avut urmatoarea problema : nelogat in siteul meu - vedeam un pret fara tva / daca ma logam - vedeam pretul corect...deci clientii nelogati ar fi avut vizibil un pret gresit .

Am rezolvat dupa ce am bifat toate cele scrise mai sus + info despre transport in : Back Office separator_breadcrum.png Shipping separator_breadcrum.png Countries ....jos in pagina alegeti ca Optiune de tara : Romania .

Se pare ca la transport se aplica TVA si daca nu e setat corect , da eroare de afisare ....

Bafta !

www.mobilaok.ro

pai in weekend iau tva-ul de coada si sper sa-i dau de cap; doar sa vad cum inversez comanda sql cu care am marit toate preturile cu 24% ; matematica ma omoara :))

Da... din pacate nu a mers nici asa, luand-o de la capat... ma las pagubasa. Daca tot nu ma incurca...

A gasit cineva o rezolvare la aceasta problema ?
Am PS 1.6 si dupa logare imi arata preturile fara TVA. Am facut toate setarile cunoscute si nici o schimbare. (grupuri de clienti sunt toti pusi pe afisare cu taxe incluse, etc)
Aveti vre-o idee ?

Back Office > Customers > Groups

click EDIT grupul DEFAULT

seteaza acum Price display method: Tax included

A functionat si la mine asa.