Jump to content

Import din Magento in PrestaShop


Recommended Posts

Hello

Am un magazin care a fost facut in Magento de altcinvea, acum e pe mana mea si nu sunt developer (sunt front end) si nu am timpul si rabdarea sa ma lupt cu monstrul ala. Am gasit presta shop, mi-a placut. Singura problema e ca magazineul are cateva sute, daca nu peste 1000 de produse deja bagate in baza de date si nu as vrea sa stau sa stea altii sa le bage din nou, cum se poate face un Import din Magento?

Link to comment
Share on other sites

Daca nu stii in ce te bagi , apeleaza la cineva care iti garanteaza ca o sa faca transferul corect.

Altfel o sa zabovesti degeaba multa vreme fara succes din cauza ca prestashopul nu sta bine la sectiunea import/export de produse/categorii/descrieri/imagini , ect.

se poate face cu export in ".csv" -> import ".csv" cu respectarea coloanelor si separatorilor din Back Office tools/import.


Este doar o recomandare si trebuie luata ca atare.

Poti incerca , eu nu m-am lovit decat de mutarea/copierea de pe un server pe altul , dar prestashop->prestashop, cu operatiune efectuata cu succes.

Era cineva pe aici care a facut un import in prestashop dar nu a dezvaluit tuturor cum se face, a cerut doar sfaturi (inclusiv mie) si atat. Pacat. Poate se va razgandii.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam eu sa scriu un script de import... dar e cam mult de lucru si nu prea stau bine cu timpul.
In esenta... e important sa ai lista cu produse, descriere, cod, poze.
Se parcurge lista si se introduc in baza de date a PS automat.
Problema apare ca baza de date Prestashop e FOARTE expandata... sunt tabele pt orice prostii... si e mai greu sa le identifici care ce reprezinta.
Dar nu e imporisibil de facut.
Eu nu am reusit cu importul pus la dispozitie in back office...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...