Jump to content

Probleme email


nks14

Recommended Posts

Salut,
am si eu o mica problema cu prestashop: am instalat limba romana, am pus mailurile in romana, dar acum cand un client comanda ceva si alege transfer bancar, la mail ii apare [-magazin-] Awaiting bank wire payment, dar continutul mailului e in romana. m-am uitat prin <title> si l-am setat sa apara mesaj de la {shop_name}

aveti idee ce trebuie facut?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am preferat sa nu mai deschid alt topic, find asemanatoare problema.

Cand un client comanda, pe mail ii vine asa:

1. [Nume site] Preparation in progress
2. [Nume site] Order confirmation

Cum traduc "Preparation in progress", "Order confirmation" si ce e in interiorul lor (comanda) ?
Am intrat in mails/ro si am modificat aproape tot si degeaba :(

Link to comment
Share on other sites

Eu cand editam textul din engleza in romana din folderul mails/ro, o faceam in fisierele .txt si nu in cele .html. Acum chiar stau si ma intreb ce rol au cele .txt. In fine, bine ca am rezolvat. As mai avea o mica problema. Unul dintre mail-urile care vin, are ttitlul "Order confirmation". Intru in Orders -> Statuses si asa ceva nu vad acolo. Bun, am incercat si sa fac unul nou cu titlul in romana si cu schema order_conf (ca doar asta e) si nimic. Acelasi rezultat.... sper sa-i dau de cap.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit. Pana invat eu sa dau search.... (http://www.prestashop.com/forums/viewthread/36512/discuii_generale/mail)

Am alta problema acum :

Pana acum primeam 2 mail-uri (ca client). Unul in care ma anunta unde pot sa-mi revizuiesc comenzile si unul era cu comanda facuta de mine. Acum imi vin tot 2 la fel, dorar ca cel care imi venea cu "revizuirea comenzilor" sa schimbat... si mai mult decat atat, el este o copie al celuilalt (comanda facuta de mine) dar cu textul codat.

Reiau
In Orders >> Statuses am decat un e-mail sa se trimita. Cel cu fisierul order_conf. Pentru asta vad ca se trimit 2 de fapt. Unul cu comanda facuta de mine si unul ......tot cu comanda facuta de mine. In unul dintre ele imi apare mail-ul ok, dar in celalalt imi apar codurile (variabilele, sau ce sunt alea). Intelegi ce vreau sa zic ?
E chestia ca ...mie ca client (spre ex) mi-e deajuns doar un mail daca imi vine. 1, atat. Cel cu eroare as vrea sa-l sterg ( sa nu mai vina ).

Hai ca am facut si 2 printuri ca nu prea stiu sa explic, cred...

Cel bun : http://img97.imageshack.us/i/celbun.jpg/
Cel cu eroare : http://img529.imageshack.us/i/celcueroare.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Stai putin... tu zici sa pun x si la a 3-a ? Adica sa le am nule pe toate ? Am facut asta deja, dar dupa nu-mi mai trimite nici un e-mail. Eu vreau doar 1, cu comanda facuta.... si ti-am aratat, primesc 2 dintre care unu ca dracii...

Scuze ca te zapacesc.... nu-s d-ala care vrea mura in gura, doar ca nu mai stiu ce sa-i fac.

LE : 2:49 -> Am rezolvat.... Am pus cu preparation si se trimit tot 2 mail-uri, dar le-am impartit in doua. Unul se foloseste de order_conf si unul de preparation. In fine. Ms pentru raspunsri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...