Jump to content

Προσθήκη Upload στο καλάθι & εξτρα χρέωση


Bill8g

Recommended Posts

Λοιπον masters of prestashop χρειαζομαι τα φωτα σας. Βοηθαω σε μια σελιδα με tshirts με σταμπες και θελω να κανω τα εξης 2 πραγματα:

 

1. Στο καλάθι, να υπάρχει η δυνατότητα να προσθεσει ο πελατης ενα αρχειο εικονας (upload) την στάμπα του.

 

2. Προσθήκη εξτρα χρεωσης!

 

Υπάρχουν 2 εξτρα χρεωσεις. Η Α και η Β.

 

Α. Μία ειναι τα μεταφορικά που τα πληρώνει ο πελάτης εφόσον η παραγγελία του αποσταλεί με courier και δεν ξεπερνά τα 150 ευρώ. Αυτο οκ, το κάνουμε με το σύστημα που υπάρχει ήδη μέσα στο prestashop. Αλλα το πρόβλημα ειναι το Β.

 

Β. Η δευτερη χρεωση ειναι χρεωση εκτυπωτικών. Εφόσον η παραγγελία δεν ξεπερνά τα 150 ευρώ, θελουμε στο καλάθι να εμφανίζεται μια γραμμή - και να προστιθεται φυσικά στο καλάθι - το ποσό των 30€ σαν χρεωση εκτυπωτικών.

 

Αρα, μολις ξεπεράσει τα 150 ευρω, αφενος τα μεταφορικά μηδενίζουν, αφετέρου τα εκτυπωτικά είτε εξαφανίζονται είτε μηδενίζουν και αυτα.

 

Εχω σπασει το κεφαλι μου δεν ξερω πως να το κανω... καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ερώτημα σου, έχω την εντυπώσει οτι γίνετε,θα το κοιτάξω και θα σου πω.

Στο δεύτερο ερώτημα σου είναι εύκολο εαν το ποσό ειναι πάντα 30€,θα πας να βάλεις ποσό στην συσκευασία δώρου,και θα αλλάξεις τη μεταφράσει από συσκευασία δώρου σε κάτι που σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος, δεν το ειχα σκεφτει...!! :o

 

Εdit: Αν σου πω οτι καθε 3 και λιγο επεφτα επανω στο σημειο που ρυθμιζεις τα εξοδα συσκευασιας και τωρα δεν μπορω να τα βρω;! ...

 

Edit: Το βρηκα μεν, δεν εμφανιζεται στο καλαθι δε...

 

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το έψαξα λίγο απο DEFAULT επιλογή ,δεν μπορεί να γίνει, τώρα εκτός εαν έχουν βγάλει κανένα MODULE αλλά δεν έχω δει κάτι.

Αυτό που μπορείς να κάνεις , είναι στην επικοινωνία να σου εμφανίζει το κουμπί upload,και ο πελάτης να σου στέλνει έτσι τη φωτογραφία που θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...