Jump to content

Traducere "Our stores" disparuta


cbelea

Recommended Posts

Salut,

 

poate reusiti sa ma ajutati, ca am ajuns la disperare :) Pe scurt, cam asta e problema:

 

- Instalat si configurat Prestashop 1.4.4.1. La un moment dat am facut upgrade la 1.4.5.1. Problema de mai jos nu e legata de upgrade, a aparut ulterior.

- In tema implicita am facut (multe) corecturi la traduceri in romana

- Acum doua zile am facut o copie a temei implicite intr-una noua, obtinand tema "prestashop1". Am copiat, in panoul de administrare, limba "romana / prestahop" -> "romana / prestashop1".

- Totul in regula, am facut in continuare modificari de traduceri si corecturi.

- Am un bloc CMS, care are setat 'Afişează „magazinele noastre” la sfârşitul blocului'.

Problema:

La un moment dat am observat ca in locul "Magazinele noastre" este afisat "Our stores".

Nu stiu exact momentul din care nu mai este afisat textul in romana, dar sigur dupa copierea limbilor intre teme era in regula.

 

Am cercetat toate traducerile din Backoffice, e tradus corect. Inclusiv am exportat ro.gzip, l-am cercetat, nu contine "Our stores". Ba chiar am exportat baza de date din phpMyAdmin, si am cautat si acolo. Nimic.

 

Acum am ajuns la disperare. De unde [autocenzurat] scoate Prestashop "Our stores" in loc de "Magazinele noastre"???

 

PS: Pentru depanare fortarea compilarii e activata si cache-ul dezactivat.

 

LE: selectand tema implicita, "Our stores" devine "Magazinele noastre". Deci problema e cu acea copie a temei implicite facute de mine. La care n-as renunta usor deoarece am lucrat destul de mult.

Edited by cbelea (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu l-am modificat.

 

DAR! Problema s-a rezolvat :)

 

Ceea ce n-am obsevat eu e ca in Tools -> Translations -> Traduceri module a aparut un nou modul (Tema: prestashop1 / Modul: blockcms) care are numai cateva intrari (Our stores / Contact us / Specials / New products / Top sellers / Powered by) si nu avea traducerile facute.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...