Jump to content

Πρόβλημα με out of stock προϊόντα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα προϊόντα που δεν βρίσκονται σε στοκ.. πιο αναλυτικά:

 

Έχω ρυθμίσει να επιτρέπονται παραγγελίες σε προϊοντα χωρίς στοκ. Σε αυτά που είναι σε διαθεσιμότητα να βγάζει "άμεσα διαθέσιμο", σε αυτά που δεν έχει στοκ να βγάζει "διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας κλπ".

1. Τα προϊόντα που δεν έχουν combinations (μέγεθος, χρώμα κλπ) ανταποκρίνονται πλήρως στις παραπάνω εντολές με μηδενικό στοκ. Οπότε ο πελάτης γνωρίζει αν είναι άμεσα διαθέσιμο ή διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας σε τόσες ημέρες και αποφασίζει αν το θέλει..

2. Τα προϊόντα που έχουν combinations με μηδενικό στοκ μου βγάζουν στο front office ότι το συγκεκριμένο προιόν δεν υπάρχει διαθέσιμο και να επιλέξουν κάποιο άλλο σχέδιο.. και προσθήκη στο wishlist.

3. Βάζοντας στοκ στα προϊόντα που έχουν combinations, σε αυτά που έχουν combinations μόνο ως προς το μέγεθος μου βγάζει ότι είναι άμεσα διαθέσιμα.. αυτά που έχουν combinations ως προς το μέγεθος και το φύλο μου βγάζει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο και να επιλέξει ο πελάτης κάποιο άλλο σχέδιο.. (ενώ έχω βάλει στο back office στοκ σε κάθε μέγεθος ακόμα και στο φύλο ή και χωρίς, δεν προκύπτει καμία αλλαγή στο front office).

 

Το πρόβλημα ουσιαστικά είναι με το combination & το out of stock order.. με την έννοια ότι αν το προϊόν δεν έχει στοκ θέλω να μπορεί ο πελάτης να επιλέξει το "διαθέσιμο κατόπιν παραγελίας σε τόσες ημέρες" και όχι να βάζω στοκ το οποίο δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα & ο πελάτης να θεωρεί ότι είναι άμεσα διαθέσιμο..

 

Και στο Preferences- Products έχω επιλέξει να επιτρέπει την παραγγελία σε προϊόντα εκτός στοκ, απενεργοποίησα και το stock management (όπως διάβασα σε αγγλικό ποστ ότι λύνει το πρόβλημα - αλλά τίποτα)..

 

Τι να κάνω για να το λύσω αυτό το πρόβλημα?

Δυστυχώς περιορίστηκα στο να ψάξω όσο καλύτερα μπορούσα το back office, δεν έχει πάρει το μάτι μου κάτι μέσα στο guide του Presta με μια πρόχειρη ματιά που έριξα..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

as32 καλησπέρα,

 

Τελικά έβγαλα το συνδυασμό ως προς το φύλο και έκανα duplicate τις κατηγορίες για αγόρια και κορίτσια.. στην ουσία διατήρησα το combination μόνο ως προς το μέγεθος.. Το παράδοξο είναι ότι μόλις έκανα enable stock management (γιατί το είχα απενεργοποιήσει στην προσπάθεια μου να δω τι φταίει) ακόμα και με 0 στοκ εμφανίζει πλέον τις εντολές που έχω δώσει όταν είναι σε στοκ ένα προϊόν και όταν δεν είναι.. (κάτι που δεν μου το έκανε πριν στα προϊόντα με combinations.. απαιτούσε στοκ..)

Δεν ξέρω τι έφταιγε τελικά..

Θεωρητικά & πρακτικά θα έπρεπε να δουλεύει και με 0 στοκ αφού προβλέπεται από το σύστημα να επιτρέπει παραγγελίες που δεν έχουν απόθεμα..

Προς το παρόν κάνω το σταυρό μου όλα πάνε όπως πρέπει.. :)

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου να ασχοληθείς και να απαντήσεις!!

Φιλικά,

Θεώνη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...