Jump to content

Imposibilitate conectare la BackOffice


BoBoD

Recommended Posts

Salutare,

Am instalat cu succes, fara nici un fel de eroare, ultima versiune, prestashop_1.1.0.1, numai ca atunci cand vreau sa ma loghez la BackOffice nu merge, nu afiseaza nici un fel de eroare, intoarce iar pagina de login, goala.
Am cautat pe tot Forum-ul si am observat ca s-au mai izbit si altii de problema asta, numai ca rezolvarile date lor, la mine nu merg.
Are cineva idee ce as mai putea incerca ?

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

incearca asa:
in fisierul /config/settings.inc.php este o linie asemanatoare:

define('_COOKIE_KEY_', 'hgI3M9S1Uv45wDqkqvGNYF.xAamJY9.zKpykqHCxE5m1ozAtQBjFIi');


chestia aia care e deja o criptare e scrisa criptat impreuna cu parola md5 in baza de date...
pentru a pune parola 123456789 se face urmatoare chestie (rezolvare luata din alta parte a forumului)


Pui cookie key hgI3M9S1Uv45wDqkqvGNYF.xAamJY9.zKpykqHCgCxE5m1ozAtQBjFIi

apoi rulezi urmatorul query in baza de date:

UPDATE ps_employee SET passwd=md5("hgI3M9S1Uv45wDqkqvGNYF.xAamJY9.zKpykqHCgCxE5m1ozAtQBjFIi123456789") WHERE email="[email protected]"



evident pui in loc de [email protected], emailul tau cu care te loghezi...

la mine a mers treaba

Link to comment
Share on other sites

Mersi frumos de sugestie. Incercasem si varianta propusa de tine, gasita tot pe forum.
Acum am dezinstalat tot, sters baza de date si incercat iar, de la 0 asa cum mi-ai sugerat.

Mentionez ca folosesc easyphp 3.0, nu stiu daca asta conteaza.

Din pacate am acelasi rezultat... nu merge deloc, imi tot intoarce fereastra de logare goala.

Nu mai am nici o idee ce as putea sa mai fac...

Link to comment
Share on other sites

EasyPHP e un all-in-one, adica contine apache+php+mysql.
Nu e nimic deosebit fata de ce folosesti tu :)

Ma gandesc daca o fi vreun bug al versiunii, dar atunci nu aveam numai eu problema asta, plus ca am incercat si o versiune mai veche si tot asa face...

Oricum, multumesc frumos pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

In momentul de fata incerc sa testez, sa ma joc cu el, dupa care vreau sa merg mai departe, adica sa-l fac perfect functional.

Da, server-ul e pe windows xp, momentan, cat testez, dupa care o sa-l mut pe un 2003 server.

Alte opensource-uri de acest gen (opcommerce, zencart, etc.) merg fara nici o problema, numai ca eu vreau prestashop fiindca este muuult peste cele enumerate.

Iti multumesc pt. ajutor, dar as vrea totusi sa-l fac pe asta al meu functional, cumva, ca sa pot merge mai departe cu proiectul, dar daca tot n-o sa reusesc si o sa vreau sa testez, o sa te rog sa-mi faci acel cont de test la tine :)

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

daca scrii userul intial si dai "am uitat parola" merge ? dupa ce primesti parola in mail si o introduci ce zice ?


mai este urmatoarea varianta:

instalezi din nou un prestashop cu alta baza de date si copiezi de la cel nou in cel vechi cookie key si cookie din setings.inc.php

dupa ce ai copiat il stergi pe cel proaspat instalat si ramai cu cel vechi.

si dai " am uitat parola " ca sa iti dea parola noua cu cookie nou

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba ca e parola gresita, ci cheia de pe disc nu corespunde cu md5-ul ei+parola din baza de date.
Asta daca e problema care se intalneste de obicei la migrare, copiere site in alta locatie.


si cum se poate corecta eroarea asta ?
am incercat comanda aia cu UPDATE ps-employee ......... etc dar tot degeaba

am instalat pe "curat", pe 2 calculatoare diferite, luate de la 0, atat cu easyphp3.0 cat si cu xampp server si tot rezultatul asta il am...

la instalare am acea bifa verde la toate fisierele/setarile premergatoare instalarii, ceea ce denota ca totul ar fi OK, ca directoarele respective au drept de scriere, etc.

am instalat si alte free cms-uri, gallery, joomla, ecommerce... si toate merg fara nici un fel de problema, numai prestashop nu vrea....

oricum, va multumesc pt. sfaturi si intentiile bune.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...