Jump to content

Inceperea unei afaceri ecommerce


Ginno

Recommended Posts

sal
am si eu o inrebare.. sunt incepator in asa ceva si vreau sa demarez o afacere ecommerce.
intrebarea mea este cum incep si ce-mi trebuie pt a putea primi platile produselor prin diferite module (ex creditcard, cec bancar, transfer bancar)
multumesc

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa incepi cu primirea platilor prin transfer bancar sau plata la livrare, in timp vei invata si restul si isi va merita investitia in credit card sau mai stiu eu ce. paypal sau 2co nu are rost sa folosesti, prea putini romani au carduri internationale

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa incepi cu primirea platilor prin transfer bancar sau plata la livrare, in timp vei invata si restul si isi va merita investitia in credit card sau mai stiu eu ce. paypal sau 2co nu are rost sa folosesti, prea putini romani au carduri internationale


Nu stiu ce sa zic cu cardurile internationale... eu am card si platesc pe net, dar ma gandesc de 2 ori inainte sa o fac si in plus de asta nu tin bani pe card decat chiar inaintea platii si exact suma care am nevoie.
La noi cred ca sistemul ramburs e preferat...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

e simplu de implementat un modul de la e-payment, fondca majoritatea tranzactiilor se fac pe siturile lor, securizate, te ajuta ei in implementare, in cazul in care vrei sa implementez o plata cu cardul, e in jur de 150 EURO, taxa de activare

Link to comment
Share on other sites

pentru transfer bancar eu folosesc aplicatia brdoffice prin care vad platile primite in conturile firmei : intraday sau cel tarziu a doua zi apare tranzactia daca sunt platile facute brd-brd , iar daca platile sunt facute din alta banca apare dupa cel mult 1-2 zile in functie de banca si ora la care s-a facut plata.

mentionez ca se pot primi si plati internationale (tranzactia valuta-ron se face in tara cand intra banii in cont)
nu trebuie sa faci drumul pana la banca si sa ceri extrase de cont pentru a vedea platile facute.

brdoffice = solutie online de vizualizare plati si plati online pentru conturile firmei.

cam toate bancile au o astfel de solutie online.

cu cardul... nu stiu ... cred ca momentan sunt cam sceptici romanii sa faca platile cu cardul on-line.... eu unul sunt.
la achizitii online caut sa platesc ramburs sau OP, exceptie face GOOGLE AdWords care nu accepta altceva decat card.

Fiecare alege ce considera ca e mai rentabil si comod.

Acestea fiind spuse... va doresc multe plati primite in conturile dvs. !

Link to comment
Share on other sites

stiu !

eu am raspuns la postul :

"ok… si cu transferu bancar .. tre sa astept.. pana vad pe extrasul bancii plata facturii… deci dureaza cam 3-4 zile.."

cum poate vedea platile fara sa faca drumuri la banca.

ce am scris eu nu are legatura cu prestashop sau cu implementarea in modul a acestora pentru ca nu este posibil acest lucru datorita securitatii acestui serviciu.

Link to comment
Share on other sites

asta e vrajeala. de obicei iti da un link pe care il introduci in site-ul tau si in momentul cand un client vrea sa plateasca il trimite pe pagina lor creata pentru tine cu datele contului tau. clientul compleaza si iti trimite bani prin ei. comisioanele nu sunt de neglijat.

Link to comment
Share on other sites

Nu asta ar fi problema. Momentan rulez pe Virtuemart si cu un procesator de plati francez.
El mi-a dat gratuit (!) modulul de plati, eu doar l-am configurat. Dar procesatorul asta proceseaza doar in eur. Trebuie sa tin preturile in eur si ca moneda alternativa, ron.
Ceea ce nu imi convine prea mult.

Imi este greu sa inteleg de ce nu pot si procesatorii romani un astfel de serviciu.
Poate voi gasi cineva priceput care sa faca un astfel de modul la un pret adecvat.

Se ofera cineva? :-)

Link to comment
Share on other sites

epayment.ro e un procesator de plati online cu card.
Daca ei nu ofera suport pentru a-ti integra scripturile lor in site-ul tau nu vei gasi prea mult suport in alta parte.
Iar ca sa devii procesator de plati online iti trebuie cam multe chestii... mai ales increderea bancilor.
Dupa aia se scriu modulele....

Link to comment
Share on other sites

Buna,

Pentru incasari prin transfer bancar recomand ING impreuna cu HomeBank, ce-a mai profesionista banca cu care am lucrat vreodata.

Modul de epayment am creat acum aproape 1 an, si a fost folosit cu success de atunci. Problema e ca am dat 200 euro pentru el (am luat un programator care a fost in stare sa creeze un cod securizat) si am recuperat doar o mica parte din ei. Nu am sa cer o suma anume pe el, las la bunul simt al fiecarei persoane care il doreste sa ofere cat crede ca valoreaza acest modul impreuna cu promisiunea ca nu il va face public. ( il voi face eu public in momentul in care recuperez investitia facuta).

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Sal, dupa multe cautari pe internet in sfarsit am gasit un site legal care plateste, niciodata sa nu aveti incredere intr-un site care plateste mai mult de 1 cent per click ca nu ve-ti primi nimik. Va asigur, in schimb o sa va pierdeti timpul de pomana. Asta este f bun numai ca aveti un pic de munca la el ca plateste 1 cent per click. Daca aveti un site unde sa puneti un banner de-al lor ar fi si mai bine, de cate ori cineva da click pe baneru dv ei va dau un cent.

CEL MAI IMPORTANT E CA EI FAC PLATA LA $1 NU LA $10.000 SAU $1.000, ASTEA SUNT LA MISTO SI PIRDERE DE VREME. IMEDIAT FACETI UN 1$ SI VA CONVINGETI IMEDIAT DACA E LEGITIM SAU NU. NU TRE SA STATI PANA FACETI MII SI APOI SA VEDETI CA VA-TI PIERDUT PIMPU DEGEABA. SI APOI PE CINE SA RECLAMI? AU PUSE EI IN TERMENI SI CONDITII CARE NU LE CITESTE NIMENI CA EI NU ASIGURA NICI O PLATA SAU CA E DOAR O SUMA CU APORXIMATIE, ASA CA PT $1,000 POT SA ZICA CA DE FAPT E $1 SI V-AU ARS.

Ca sa putem face bani impreuna da-ti click pe linku urmator, inregistrati-va si apoi da-ti click pe linkuri:

http://www.clicksia.com/index.php?ref=ptclicknet

INCA CEVA!!! Human Test : Choose the upside down picture. 1 2 3 4 5 6

Pictures did not appear? Click here to refresh (ALEGE DE FIECARE DATA IMAGINEA CU CAPU IN JOS SI JOIN - ASTA E LA CODU DE SECURITATE, IL VE-TI INTALNI SI ATUNCI CAND DATI CLICK PE LINKURI CA SA FITI PLATITI)


CUM CASTIGAM BANI? SIMPLU! Eu va fac o invitatie la site si suntem premiati amandoi. Voua va da un bonus ca va-ti inregistrat si mie 1 cent ca vam adus la ei. Si apoi faceti la fel ca mine. Au ei acolo instructiuni pe ce sa dati click in sectiunea: Earning Area. Situ e in engleza, sper sa va descurcati pe acolo ca nu e greu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...