Jump to content

Adaugare preturi in Lei si Euro


mongol

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

am tot modificat si umblat in Prestashop si am reusit sa fac orice am vrut in afara de asta:

 

O parte din produse au pretul de intrare in Euro, iar altele in Lei

Cum pot sa adaug unele produse cu pretul in Euro si pe altele cu pretul in Lei

iar pe site sa apara Lei tot timpul.

 

Am pus moneda initiala Euro, am setat cursul si orice produs adaug cu pretul in Euro pe site imi apare convertit in Lei. Ceea ce e ok.

 

Dar, daca vreau sa adaug un produs in Lei cum fac?

Daca schimb moneda initiala in lei, toate preturile anterioare adaugate in euro vor deveni lei, adica un produs adaugat la 100 euro care pe site era 420 lei acum va fi convertit in lei si pe site va aparea 100 Lei in loc de 242 Lei.

 

As putea sa las moneda initiala Lei si sa calculez manual pretul pentru fiecare produs, dar asta ar insemna ca maine sa recalculez pentru fiecare pretul, pentru ca se schimba cursul la BNR.

 

Exista vreo solutie?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

am adaugat asta si la cereri de noi caracteristici, posteaza si u aici http://forge.prestashop.com/browse/PSFV-60 poate ne baga in seamna. Ma indoiesc ca suntem singurii cu aceasta problema, mie imi vin preturile in usd , euro si lei, trebuie sa modific in fiecare zi manual toata lista de 19000 produse, in total imi ia cam 2 ore sa actualizez toate produsele, O munca care as putea sa o fac doar 1 pe saptamana cand apare lista cu produse noi, nu in fiecare zi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 years later...

Am rezolvat problema! luati legatura cu valentin.g! modulul functioneaza foarte bine:in BO bagati orice moneda doriti, iar in FO va afiseaza una singura! astazi am facut prima actualizare, si funtioneaza foarte bine! multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

cornel, pentru a defini mai multe valute pentru curieri, unde tu platesti sau clientul din tara in lei, nu stiu dece are relevanta??

dar daca cumpara din strainatate este evident ca ai multivaluta pe site, asa ca pune modulul pentru autodetect limba si moneda, si daca se uita din uganda il setezi ca el sa plateasca in xanadu, si limba busmana? si binenteles DHL transportator ca este cel mai scump :D

Link to comment
Share on other sites

m-ar fi interest o astfel de optiune pt un site unde folosesc euro ca moneda implicita si evident si tarifele curierilor sunt tot in euro.

 

dupa cum stim, toti curierii de la noi ne dau tarife in lei, deci daca pun sa zicem 15 lei  = 3,3 euro (la curs de 4,55), in cazul variatiei de curs cineva e putin pagubit.

 

si sa modifici periodic vreo 8 moduri de transport, cu tarife variabile in functie de locatie si suma nu e chiar distractiv

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...