Jump to content

Categorii


zulr0

Recommended Posts

salutare,

 

Sunt mai nou cu acest CMS si am o nelamurire.

 

Am instalat o tema http://kamel.kelkoul.free.fr/matrice/

 

Toate bune si frumoase; vreau sa o editez, ce ma enerveaza si nu ii dau de cap sunt urmatoarele :

 

1. Cum schimb denumirea la Category Block? ( momentan apare Categorii - tradus in romana ) - nu vreau sa ramana asa.

2. Cum mai adaug o categorie principala? - ex. (Categorii 2)

 

3. Cand dau click pe o categorie pe situl meu apare asa categoriey.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

 

total aiurea si nu ca aici http://kamel.kelkoul.free.fr/matrice/category.php?id_category=3

 

- unde se pastreaza poza, nu se face mica ca la mine, in fine nu mai e slider insa banuiesc ca e poza pusa pe categorie..am incercat si eu dar nu apare cum trebuie plus ca mai apare chestia aia cu " categoria 1 - there are no products si subcategoria 2 - no image avalible.

Am respectat instructiunile de instalare la tema, totul a mers ok mai putin aici.

 

Poate sa ma ajute careva cu o idee?cum pot sa fac ca sa apara ca pe situl acela, sa se pastreze categoriile acolo si in partea dreapta sa apara produsele?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

1. Î: Cum schimb denumirea la Category Block

R: Intri in BackOffice / Tools / Translations / Modules translations, sau ce doresti tu, ai mai multe optiuni pt traducere (Front, Back, Module etc.)

 

2. Î: Cum mai adaug o categorie principala?

R: Back Office / Catalog / Add a new subcategory, si o ancorezi la HOME, iti va aparea ca si categorie principala, la care vei putea adauga subcategorii.

Link to comment
Share on other sites

1. Î: Cum schimb denumirea la Category Block

R: Intri in BackOffice / Tools / Translations / Modules translations, sau ce doresti tu, ai mai multe optiuni pt traducere (Front, Back, Module etc.)

 

2. Î: Cum mai adaug o categorie principala?

R: Back Office / Catalog / Add a new subcategory, si o ancorezi la HOME, iti va aparea ca si categorie principala, la care vei putea adauga subcategorii.

 

 

merci,

 

Si la treaba aia cu aranjarea paginii stie careva?

 

Am gasit un site care foloseste aceeasi tema : http://www.tupperware92.fr/

 

Observ ca a schimbat culoarea linkurilor cand pui mouse`ul peste..Stie cineva de unde pot face asta?care e fisierul ce trebuie schimbat?

 

Si la fel aici daca dai pe categorii de ex. pe http://www.tupperware92.fr/10-tupperware-emporter la fel se pastreaza formatul ca in demo nu cum apare la mine.

 

 

AM REZOLVAT problema cu linkurile si cu poza la categorii!!!

 

Inca ceva, cum pot sa leg un modul de alta zona a sitului, daca el e pus default pe subsolul paginii sa il mut pe header sau alta zona dorita.

 

Multumesc!

Edited by zulr0 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

merci DarkLucas

 

insa 1. Î: Cum schimb denumirea la Category Block nu a mers pt ca nu ma lasa decat manual...unde gasesc fisierul asta ?

 

2.2. Î: Cum mai adaug o categorie principala?

 

Nu ma intereseaza sa fac asa..ci..cum apare acolo Categorii..vreau sa am PRODUSE X SI mai jos Produse Y...nu vreau sa faca parte din aceeeasi casuta..intelegi?

Link to comment
Share on other sites

merci DarkLucas

 

insa 1. Î: Cum schimb denumirea la Category Block nu a mers pt ca nu ma lasa decat manual...unde gasesc fisierul asta ?

 

2.2. Î: Cum mai adaug o categorie principala?

 

Nu ma intereseaza sa fac asa..ci..cum apare acolo Categorii..vreau sa am PRODUSE X SI mai jos Produse Y...nu vreau sa faca parte din aceeeasi casuta..intelegi?

 

Tu vrei sa scrii in loc de CATEGORII altceva, nu?

Ti-am mai raspuns la asta, uite pas cu pas: TOOLS / TRANSLATIONS / MODIFY TRANSLATIONS (Deschizi in jos si selectezi " Module translations "), apesi pe steagul de langa, te duce pe alta pagina, si cu CTRL+F cauti cuvantul CATEGORII, langa el scrii ce vrei, si dai UPDATE.

Ai 2 atasamente! (1 si 2)

 

La momentul cand mergi in catalog, si apesi pe "Create a new subcategory", iti va crea o noua categorie de produse, la care pe urma pot adauga subcategorii (Vezi la mine pe site cum sunt categoriile principale, din blocul CATEGORII PRODUSE) (Ex: Produ X, Produs Y) asa le vei avea.

 

PS: Ti-am raspuns la mesajul de pe privat, de ieri! Raspunde la el si lasa-mi ID de mess!

Link to comment
Share on other sites

Uitata atasamentele :)!

 

Nu man n-ai inteles.

 

Eu vreau sa am 2 sau mai multe categorii principale...de ex vand masini si jucarii.

 

Vreau sa am categoria MASINI cu toate subcategoriile ei si inca o categorie denumita JUCARII. nu vreau ca acestea 2 sa apara sub aceeasi coloana de CATEGORII.

 

de ex ca aici http://www.bebe.com/View-All-SHOES-Products/b/675993011

 

sunt FEATURED, TRENDS etc.

 

intelegi?

Link to comment
Share on other sites

Uitata atasamentele :)!

 

Nu man n-ai inteles.

 

Eu vreau sa am 2 sau mai multe categorii principale...de ex vand masini si jucarii.

 

Vreau sa am categoria MASINI cu toate subcategoriile ei si inca o categorie denumita JUCARII. nu vreau ca acestea 2 sa apara sub aceeasi coloana de CATEGORII.

 

de ex ca aici http://www.bebe.com/...cts/b/675993011

 

sunt FEATURED, TRENDS etc.

 

intelegi?

 

FEATURED ala despre care vb tu, nu este categorie de produse!

Este total altceva, este " RECOMANDATE " tradus in romaneste.

Link to comment
Share on other sites

Uitata atasamentele :)!

 

Nu man n-ai inteles.

 

Eu vreau sa am 2 sau mai multe categorii principale...de ex vand masini si jucarii.

 

Vreau sa am categoria MASINI cu toate subcategoriile ei si inca o categorie denumita JUCARII. nu vreau ca acestea 2 sa apara sub aceeasi coloana de CATEGORII.

 

de ex ca aici http://www.bebe.com/...cts/b/675993011

 

sunt FEATURED, TRENDS etc.

 

intelegi?

 

FEATURED ala despre care vb tu, nu este categorie de produse!

Este total altceva, este " RECOMANDATE " tradus in romaneste.

 

Poate nu ma exprim eu bine...vreau 2 coloane de categorii? am zis bine asa? 2 blocuri de categorii poftim. Se poate face sau nu?

Link to comment
Share on other sites

te duci in BO la catalog si acolo le definesti care categorie de ce categorie sa faca parte :)

 

Ok cum pot sa BOLDUIESC o categorie atunci? uite ca pe pcgarage de exemplu.

 

http://www.pcgarage.ro/

 

vreau sa ingros anumite categorii..se poate face asta?

 

Site-ul amintit de tine nu este pe platforma presta, deci automat are alta metoda de functionare.

Si raspunsul la intrebarea ta: NU, nu poti, ori dai bold la toate, ori la niciuna. Chestia cu BOLD se face din fila global.css

 

Iar la cealalta, ori nu te exprimi tu bine, ori nu intelegem noi.

 

Uite, acestea doua de mai jos sunt categorii de produse, asa ceva vrei?

Sau tu vrei ca tot modulul de categorii sa-l mai ai o data, daca vrei 2 module separate, duplicheaza modulul, il iei tot modulul, ii schimb denumirea (Ex: La toate filele adaugi o cifra), si il instalezi din nou si vei avea doua separate.

 

Citeste topicurile din link-urile astea, e ceea ce vrei? ==> Multiple Category Trees? sau ==> Editing Categories Block

Link to comment
Share on other sites

te duci in BO la catalog si acolo le definesti care categorie de ce categorie sa faca parte :)

 

Ok cum pot sa BOLDUIESC o categorie atunci? uite ca pe pcgarage de exemplu.

 

http://www.pcgarage.ro/

 

vreau sa ingros anumite categorii..se poate face asta?

 

Site-ul amintit de tine nu este pe platforma presta, deci automat are alta metoda de functionare.

Si raspunsul la intrebarea ta: NU, nu poti, ori dai bold la toate, ori la niciuna. Chestia cu BOLD se face din fila global.css

 

Iar la cealalta, ori nu te exprimi tu bine, ori nu intelegem noi.

 

Uite, acestea doua de mai jos sunt categorii de produse, asa ceva vrei?

Sau tu vrei ca tot modulul de categorii sa-l mai ai o data, daca vrei 2 module separate, duplicheaza modulul, il iei tot modulul, ii schimb denumirea (Ex: La toate filele adaugi o cifra), si il instalezi din nou si vei avea doua separate.

 

Citeste topicurile din link-urile astea, e ceea ce vrei? ==> Multiple Category Trees? sau ==> Editing Categories Block

 

DA ASTA VREAU Multiple Category Trees . am duplicat modulul, l-am instalat. insa cand incep sa fac cateogoriile din BO..nu pot selecta unde sa le pun..adica blocul de categorii instalat default are ca "parinte" categoria "HOME".

 

EXISTA O SINGURA CATEGORIE si aia este HOME.. nu m-am exprimat gresit ci asa e..celelalte sunt subcategorii la care mai pot adauga "n" subcategorii.

categoriamain.jpg

 

CLONA are ca si categorie "mama" tot "HOME" banuiesc. Am incercat sa intru in Cpanel in PHPmy ADMIN sa clonez si categoria HOME in database dar degeaba..nu imi apare in BO, prin urmare nu pot sa adaug subcategorii decat la categoria mama HOME la care este atasat modulul category block "default"

Asta e buba mea ca vreau 2 blocuri de categorii/subcategorii.

 

test1wd.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hello tuturor. In sfarsit am reusit astazi sa creez 2 categorii in front office. Cum m-am chinuit destul sa-mi dau seama cum se face, m-am gandit sa va impartasesc si voua cheia succesului in aceasta problema. :D

 

1. Copiati folderul modulului blockcategories si redenumiti copia: blockcategories2 sau cum vreti voi.

2. Intrati in folderul copiat si schimbati numele fisierului blockcategories.php in blockcategories2.php si numele fisierului blockcategories.tpl in blockcategories2.tpl.

3. Numele blocurilor se poate schimba din fisierul TPL daca modificati linia "<h4>{l s='Categorii proba' mod='blockcategories'}</h4>". Ce urmeaza intre ghilimele dupa 1 s reprezinta numele blocului in front office.

4. Intrati in fisierul blockcategories2.php si inlocuiti toate cuvintele blockcategories cu blockcategories2.

5. Lasati un pic fisierul blockcategories2.php deschis si mergeti in back office la catalog. Cel mai probabil aveti deja create niste subcategorii si fiecare subcategorie are un ID, nume, descriere, pozitie etc. Ei bine cu ajutorul ID-lui trecut in dreptul fiecarei subcategorii faceti legatura dintre subcategoria respectiva din back office si blocul din front office. Astfel:

6. Luati ID-ul trecut in dreptul unei subcategorii deja create sau creati o prima subcategorie (Adauga o noua subcategorie) si introduceti ID-ul asignat acelei categorii in fisierul blockcategories.php din modulul initial al Prestashop-ului, cel care era deja instalat. Acel ID il introduceti in urmatoarea sintagma, dupa $id_category:

"public function getTree($resultParents, $resultIds, $maxDepth, $id_category = 38, $currentDepth = 0)" - dupa cum puteti vedea, eu aveam deja create niste categorii asa ca mi-am creat o categorie noua care avea ID 38.

Introducand acest ID in fisierul .php al primului modul, ati facut legatura intre acea subcategorie si modul de pe prima pagina.

7. Mai creati o subcategorie sau luati ID-ul unei subcategorii deja create si introducti-l ca mai sus, dupa $id_category in fisierul blockcategories2.php din cel de-al DOILEA MODUL/BLOC/FOLDER COPIAT. Copiind acel ID in al doilea modul, ati facut practic legatura dintre acea subcategorie si modulul copiat.

8. Salvati modificarile si instalati in back office cel de-al doilea modul blockcategories.

9. Acum ar trebui sa aveti pe prima pagina cele 2 blocuri categorii.

10. Modificati subcategoriile existente, adaugandu-le la cele 2 subcategorii ale caror ID le-ati copiat mai devreme sau creati alte subcategorii noi direct in cele 2 subcategorii principale.

 

Et voila! Asta este tot. Puteti astfel crea oricate blocuri doriti pe prima pagina B)

 

Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...