Jump to content

Probleme Curier


newseeds

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Am adaugat un curier nou ex: fan courier am setat ca curier implicit dar cand fac comanda imi spune ca nu livreaza nici un curier la aceasta adresa, asta doar cand curierul are taxa de transport, cand dezactivez taxa de transport merge...

Ma poate ajuta cineva am rasfoit prin forum dar nimic din ce am gasit nu m-a ajutat.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Si eu am avut problema asta, nu mai retin exact cum am scapat de ea , cred ca era problema din debifasem la plata prin paypal sa apara curierul , sau vedeti sa corespunda la curieri , produsele din cos sa se incadreze in marjele setate la greutate, zona , etc.

 

cel putin la mine din setari gresite era problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 4 weeks later...

Daca are cineva vreo idee. Am facut doua zone si doi curieri Fan Curier -- Romania ... Magazinul Meu -- Constanta.... Constanta pentru livrare gratuita si Romania ( restul judetelor) contra cost. In setarile curierului am selectat zona in care sa lucreze ... respectiv Constanta --- Magazinul Meu si Romania --- fan Curier . Dar nu in functie de adresa clientului intra curierul ? Adica e normal ca daca el la inregistrare a scris ca e din Constanta sa-i intre automat Curierul Magazinul meu iar daca e din Ilfov sa intre Fan Curier....

E normal asa? Sau gresesc eu pe undeva ?

Am testat user facut de mine in constanta si intra automat Curierul Magazinul Meu dar alt user din ilfov spune ca niciun curier nu actioneaza in aceasta zona .... Am avut grija chiar si la diactice cand am adaugat judete, zone, bla bla .... ma gandeam sa nu comunice aiurea daca omul scrie la inregistrare orasul fara diacritice.

Edited by subulica (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Exista solutii si info .. trebuie doar sa vrei sa cauti pe acest forum (vezi link).

Exemplul meu:

- am declarat 4 curieri si anume (eu de fapt am contracte doar cu 2 curieri .. dar se stie ca sunt preturi mai mici loco si mult mai mari in afara ariei):

--curier de bucuresti (curier 1)

--curier restul tarii (curier 1)

--curier de bucuresti (curier 2)

--curier restul tarii (curier 2)

Am declarat 2 zone: bucuresti si restul tarii

Am assignat fiecare curier pe zona lui

Si ultimul pas (aici ai tu probleme) : am declarat judetele in Countries, dar toate fara bucuresti au intrat la restul tarii.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Exista solutii si info .. trebuie doar sa vrei sa cauti pe acest forum (vezi link).

Exemplul meu:

- am declarat 4 curieri si anume (eu de fapt am contracte doar cu 2 curieri .. dar se stie ca sunt preturi mai mici loco si mult mai mari in afara ariei):

--curier de bucuresti (curier 1)

--curier restul tarii (curier 1)

--curier de bucuresti (curier 2)

--curier restul tarii (curier 2)

Am declarat 2 zone: bucuresti si restul tarii

Am assignat fiecare curier pe zona lui

Si ultimul pas (aici ai tu probleme) : am declarat judetele in Countries, dar toate fara bucuresti au intrat la restul tarii.

 

Bafta.

Pai e normal sa declari judetele in Counties ( judete). Chiar daca presta afiseaza numele judetului in Counties "Tara" cand intri in el e absolut normal.

Gata ... a functionat exact asa cum am detaliat mai sus. Nu a vrut din prima ... nu stiu de ce. Dar am mai facut un user din Bucuresti jud Bucuresti ( nu Ilfov) ca asa am vrut eu :) si unul din Constanta ... prin urmare la plata la cel din bucuresti a intrat fan curier si la asta din cta magazinul meu

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut... am si eu o problema legata de curier. folosesc prestashop PrestaShop 1.4.6.2

 

Am adaugat un curier TNT iar curierul 2 este unul Facut de Mine numit Transport Firma X

 

Doresc ca de la 1lei la 100 lei sa intre TNT si de 101 lei la 10000 lei sa intre curierul Transport Firma X.

 

Am folosit Price Ranges dar imi apar ambii curieri!

 

Ma poate ajuta cineva in rezolvarea acestei probleme?

Multumesc!

Edited by ADV24 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

subulica???? ai auzit de google translate??? "Pai e normal sa declari judetele in Counties ( judete). Chiar daca presta afiseaza numele judetului in Counties "Tara" cand intri in el e absolut normal."

este real Counties ( judete) asa este tara este country ;)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum ma lipesc de problemele astea dar cand folosesc un curier instalat din modulul Fancurier (presta1.5.4, modul nou de la fancurier 1.5.4) , indiferent de zona (iar totul este setat corect).....nu il gaseste si spune ca la adresa nu se livreaza.

INSA DACA ADAUG EU UN CURIER FANCURIER STANDARD, CU ACELEASI SETARI CA ALE CELUI CU CARE VINE MODULUL...SURPRIZA: MERGE!

 

astept raspuns si de la Fancurier

Edited by roliviu (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...