Jump to content

Modificare Formular Inregistrare


xxvirusxx

Recommended Posts

PS. Nu este site-ul meu si nu-i fac reclama, doar am vazut formularul lor de inregistrare si mi-a placut.

 

Se poate face asa ceva si la prestashop 1.4?

 

http://www.jeandarcel.ro/main.php

 

Adica sa fie separat persoane fizice si juridice.

 

 

A 2 intrebare.

 

 

Exista vreun modul sau posibilitate ca persoanele fizice cand se logheaza sa vada un pret iar persoanele juridice alt pret?

 

EX: am produsul "mar" persoanele fizice cand se logheaza sa vada ca marul are pretul de 5 ron iar persoanele juridice de 6 ron.

 

Tks

Link to comment
Share on other sites

PS. Nu este site-ul meu si nu-i fac reclama, doar am vazut formularul lor de inregistrare si mi-a placut.

 

Se poate face asa ceva si la prestashop 1.4?

 

http://www.jeandarcel.ro/main.php

 

Adica sa fie separat persoane fizice si juridice.

 

 

A 2 intrebare.

 

 

Exista vreun modul sau posibilitate ca persoanele fizice cand se logheaza sa vada un pret iar persoanele juridice alt pret?

 

EX: am produsul "mar" persoanele fizice cand se logheaza sa vada ca marul are pretul de 5 ron iar persoanele juridice de 6 ron.

 

Tks

 

Intrebare: Tu vrei ca persoanele fizice sa vada pret mai mic ca si o pers. juridica?

 

Poti sa creezi din BO, grupuri de clienti, la care sa aplici reducere de x%, atunci cand e nelogat vede un pret, la momentul logarii (daca e adaugat in alt grup de clienti), vede automat alt pret.

PS: Ca sa vada pretul cu x% reducere, dupa ce clientul isi creaza cont, trebuie sa intri din BO, si sa modifici tu, grupul din care va face parte acel client. Altfel nu va vedea celelalte preturi.

Link to comment
Share on other sites

Dar partea cu formularul de inregistrare s-ar putea face ceva???

 

Desi, cred ca in locul unde te pune sa introduci adresa de email se poate face cu 2 linkuri firme.php si fizice.php, iar in baza de date cred ca nu ar trebui adaugat niciun camp, doar setat in firme.php grupul default sa fie firme, iar in fizice.php grupul default sa fie fizice

 

 

O sa incerc sa fac un formular sa introduca in baza de date clientul respectiv...apoi sa modific authentification.tpl sai sa pot accesa cele 2 formulare

 

O sa mai studiez sa vad de iese ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Mi-au venit in minte 2 variante dar sa vad daca le finalizez, nestiind PHP :)

 

1. Prima varianta

 

Am editat authentication.tpl si dupa <h3>{l s='Create your account'}</h3>

am pus:

<tr>
<td align="left"><br />  <a href="juridic.php"><strong>Persoana juridica / PFA</strong></a><br />
                   <br />
</td>
</tr>
            <tr>
			<td align="left"><br />  <a href="fizic.php"><strong>Persoana fizica</strong></a><br />
			</td>
             </tr>

 

Dar posibil sa ma infund cand o sa incerc sa creez formularele de contact pentru ca am observat ca in baza de date pe langa lastame, firstname....mai este si secretkey + altele...

 

2. A doua varianta ma gandeam sa gasesc o posibilitate sa modific authentication.tpl si dupa linia <h3>{l s='Create your account'}</h3> sa am un select box (cum este si la Tara, cum alegi o tara cum apar judetele pentru tara respectiva) si sa fie fizic si juridic.

 

Selectezi juridic iti apar anumite campuri, cand selectezi fizic sa apara alte campuri...

 

 

Insa usor de zis greu de facut :)

Link to comment
Share on other sites

Mi-au venit in minte 2 variante dar sa vad daca le finalizez, nestiind PHP :)

 

1. Prima varianta

 

Am editat authentication.tpl si dupa <h3>{l s='Create your account'}</h3>

am pus:

<tr>
<td align="left"><br />  <a href="juridic.php"><strong>Persoana juridica / PFA</strong></a><br />
                   <br />
</td>
</tr>
        	<tr>
			<td align="left"><br />  <a href="fizic.php"><strong>Persoana fizica</strong></a><br />
			</td>
             </tr>

 

Dar posibil sa ma infund cand o sa incerc sa creez formularele de contact pentru ca am observat ca in baza de date pe langa lastame, firstname....mai este si secretkey + altele...

 

2. A doua varianta ma gandeam sa gasesc o posibilitate sa modific authentication.tpl si dupa linia <h3>{l s='Create your account'}</h3> sa am un select box (cum este si la Tara, cum alegi o tara cum apar judetele pentru tara respectiva) si sa fie fizic si juridic.

 

Selectezi juridic iti apar anumite campuri, cand selectezi fizic sa apara alte campuri...

 

 

Insa usor de zis greu de facut :)

 

Exista modul pentru asa ceva doar ca nu este gratuit. E cu plata.

 

Customer Group Registration

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...