Jump to content

Factura


ghiciro

Recommended Posts

  • 2 months later...

1 factura generata de script nu este fiscala (trebuie declarata seria facturilor si intervalul numerelor facturilor la ANAF ), deci nu are cum sa o bage in contabilitate clientul.
2 facturile fiscale sunt in 3 exemplare si trebuiesc pastrate in contabilitate.
3 in cazul in care ai un client ce doreste cu plata ramburs sau cash trebuie sa-i tai chitanta.
4 daca oferi produse si servicii si offline nu ai cum sa tai alta factura decat daca intri pe site si depui comanda on-line.
5 in cazul in care scriptul o ia razna si iti greseste o virgula sau iti rotunjeste suma cu 0,01 aiurea , poti sa te astepti la o amenda (e minim 5000 ron parca).
6 scriptul emite proforme pentru plata in avans (OP) si informative pentru ramburs (pot exista mici variatii la suma pe factura fiscala fata de proforma)


acestea sunt motive pentru care eu nu vad bine emiterea directa a facturii din PS.

Dar...

Fiecare face cum crede .

Link to comment
Share on other sites

in cazul nostru nu folosim facturile generate de aplicatie. e cam greu deoarece avem si comenzi offline prin telefon si apoi se suprapun numerele facturilor.

Poti sa dai serii sau numere diferite la facturile online fata de facturile scrise manual la comenzi direct la magazin sau prin telefon
De exe Facturi de genul FACT-01 pentru online si FAC-01 pentru cele offline sau
de sa aloci facturi cu seria FACT de la 1 la 1000 pentru online si de la 1001 la 2000 pentru offline
Link to comment
Share on other sites

da, dar tot apar probleme, ca un produs sa nu mai fie pe stoc la producator, sau clientul sa sune dupa ce face comanda sa vrea mai multe bucati dintr-un produs (la presta poti numa scade numaru produselor in admin), sau diferite situatii in care proforma nu o sa fie identica cu fiscala, lucru pe care apoi clientul il poate contesta si esti ars

Link to comment
Share on other sites

in cazul nostru nu folosim facturile generate de aplicatie. e cam greu deoarece avem si comenzi offline prin telefon si apoi se suprapun numerele facturilor.

Poti sa dai serii sau numere diferite la facturile online fata de facturile scrise manual la comenzi direct la magazin sau prin telefon
De exe Facturi de genul FACT-01 pentru online si FAC-01 pentru cele offline sau
de sa aloci facturi cu seria FACT de la 1 la 1000 pentru online si de la 1001 la 2000 pentru offline



O firma are dreptul la o singura serie inregistrata la ANAF pentru facturi !


Acum nu stiu de voi dar eu primesc comenzi offline (telefon-fax-mail) si de multe ori sunt produse personalizate lucru care face imposibil emiterea facturii din PS (marime suport personalizat, nr. culori , materiale folosite, cantitate,etc.).

In general magazinele online au in spate si suportul offline pentru ca nu functioneaza din prima secunda cu profit si de aceea trebuie sa iti castigi clientii si offline prin metode clasice (telefoane/faxuri/mailuri/magazine normale/agenti comerciali/etc.)

Cine crede ca daca isi deschide un shop-online azi si gata maine se imbogateste doar asteptand comenzi se inseala amarnic. Fara promovare si offline nu faci nimic.


Dar sunt cazuri si cazuri... depinde ce vinzi.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu mi-am facut singur un script care face singur factura cu optiunea de a alege numarul facturii pentru a fi in concordanta cu realitatea si a nu se dubla numerele la facturi.
Folosesc INCA OSCommerce iar prestashop e doar in plan... inca nu m-a convins.
Se pot face corecturi automate la facturi dar nu m-am complicat... mai bine modific adresa si mai pun un &nr=3454 acolo si gata :D
Evident pot modifica si data :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...