Jump to content

Export de produse


Bogdans

Recommended Posts

In primul mesaj ai dat copy/paste la ceva chestie si scrie acolo de distribuitorul asesoft. Daca nici tu nu citesti mesajele ce le postezi ai pretentia sa le citeasca altii?
Eu nu recomand practica de a importa automat o caruta de produse. In primul rand nu asa se face comert online, e doar o complicatie. Pune-te in locul lui X, clientul care da de tine pe net si cumpara un procesor. Face comanda, tu o primesti, cauti la furnizor, ala spune ca nu are pe stoc si te-ai facut de cacao. Recomand ca produsele afisate sa fie pe stoc din simplul motiv de a nu prosti potentialul cumparator. La noi se practica din plin faza cu 1000 de produse din care 15 pe stoc. Asta e doar pt continut bogat? Pt SEO? Ideea e sa creezi o platforma serioasa si eficienta pentru vanzare online.

Daca ai tabelul cu produse de la aia, poti face cu propriul script importarea automata in baza de date. Discutia e mai lunga... ce faci? Le bagi de la 0 pe toate? Adica le stergi si le rescrii. In perioada aia de cateva secunde ai un site nefunctional. Daca exact in momentul ala ai clientul cu produse in cos?

Nu gasesc numai dezavantaje pentru varianta asta.
Nu fugi de munca :)

Link to comment
Share on other sites

Poti sa-mi trimiti fisierul sa vad ce e cu el, si eventual pot sa-ti dau un sfat, dar nu te baza pe mine la importarea lor sau la suport pt aceasta. Prestashop e pot sa zic suficient de matur ca sa te poti baza pe el. Mai are nevoie de multe, dar e o platforma serioasa. In acest moment cel mai sigur pare a fi oscommerce din variantele free.

Link to comment
Share on other sites

Importarea de produse este importanta,pentru ca fara ea ar fi aproape imposibil sa gestionezi eficient pretul atitor produse.
Iar situri ca shopmania,price,etc folosesc data feed pentru listarea produselor din magazinele online,deci este o practica uzuala.

Link to comment
Share on other sites

Salut
Am reusit sa fac importul de produse pe serverul local.,insa pe sit nu reusesc,are cineva o solutie pentru asta?
Primesc urmatoarea eroare "Creative 51MZ0315AA001 cannot be saved" , Creative 51MZ0315AA001 este numele produsului.
Multumesc pentru un pic de ajutor.Situl meu este www.it-gsm.ro

Link to comment
Share on other sites

Salut
Am reusit sa fac importul de produse si pe host (pe situl oficial ca sa zic asa).Merge perfect.
Problema este ca nu afisaza si pozele,desi le descarca pe ftp.Am inteles de la cineva ca este posibil sa fie din baza de date.
Ma poate ajuta cineva? Contra cost.
multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am reusit sa fac si importul de produse si cu poze,merge foarte bine.
Am importat in magazin 2800 de produse cu poze,cu descriere,cu pret cu toate cimpurile necesare,merge perfect.
Pentru cei care s-au ghindit sa ma ajute,dar nu au stiut cum,le multumesc.
www.it-gsm.ro (la produsele care nu apare poza nu am avut poza disponibila)
Succes tuturor.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...
In primul mesaj ai dat copy/paste la ceva chestie si scrie acolo de distribuitorul asesoft. Daca nici tu nu citesti mesajele ce le postezi ai pretentia sa le citeasca altii?
Eu nu recomand practica de a importa automat o caruta de produse. In primul rand nu asa se face comert online, e doar o complicatie. Pune-te in locul lui X, clientul care da de tine pe net si cumpara un procesor. Face comanda, tu o primesti, cauti la furnizor, ala spune ca nu are pe stoc si te-ai facut de cacao. Recomand ca produsele afisate sa fie pe stoc din simplul motiv de a nu prosti potentialul cumparator. La noi se practica din plin faza cu 1000 de produse din care 15 pe stoc. Asta e doar pt continut bogat? Pt SEO? Ideea e sa creezi o platforma serioasa si eficienta pentru vanzare online.

Daca ai tabelul cu produse de la aia, poti face cu propriul script importarea automata in baza de date. Discutia e mai lunga... ce faci? Le bagi de la 0 pe toate? Adica le stergi si le rescrii. In perioada aia de cateva secunde ai un site nefunctional. Daca exact in momentul ala ai clientul cu produse in cos?

Nu gasesc numai dezavantaje pentru varianta asta.
Nu fugi de munca :)


Pe mine m-ar interesa cum as putea importa produsele de pe stoc. Am un fisier Excel pe care-l modific saptamanal, ce a intrat, ce a iesit din stoc. Problema e ca acest fisier nu contine numarul de bucati pe fiecare produs si nici nu am cum sa fac asta. Cum pot face in asa fel incat site-ul sa se updateze saptamanal conform acestui fisier Excel? Stie cineva?
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...