Jump to content

[HOW-TO]Ελληνικά στα PDF


ngalfas

Recommended Posts

Το Prestashop χρησιμοποιεί την επέκταση FPDF για την παραγωγή των PDF στα τιμολόγια που παράγει. Στη μορφή που βγαίνει μέχρι και την έκδοση 1.4.χ δεν υποστηρίζει ελληνική γραμματοσειρά, την οποία θα πρέπει να προσθέσουμε εμείς.
Πρώτα κατεβάζουμε το συμπιεσμένο αρχείο που περιέχει τα απαραίτητα αρχεία γραμματοσειράς.
Περιέχει 4 αρχεία. 2 αρχεία php και 2 αρχεία που είναι συμπιεσμένα με κατάληξη .z
Αυτά τα 4 αρχεία θα πρέπει να τα ανεβάσουμε στο server, στο φάκελο tools/fpdf/font/
(τα αρχεία .z δεν τα αποσυμπιέζουμε)

στη συνέχεια, στο Back Office πάμε στην καρτέλα Παραγγελίες -> PDF

επιλέγουμε
Κωδικοποίηση : iso-8859-7
Γραμματοσειρά : arial_g

και αυτό είναι όλο. αν δεν έχει επιλογή γραμματοσειράς την arial_g τότε δεν τα έχετε ανεβάσει σωστά στο φάκελο...

λένε ότι από την έκδοση 1.5 του presta θα υποστηρίζεται εξαρχής το UTF και για τα PDF...

greek_arial_font_cp1253.zip

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σ'ευχαριστώ εκ μέρους όλων για τη βοήθεια.. Μήπως ξέρουμε πως γίνεται η αντίστοιχη δουλειά στην έκδοση 1.3.6;; Αν θέλεις στείλε μου mail στο [email protected]

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το Prestashop χρησιμοποιεί την επέκταση FPDF για την παραγωγή των PDF στα τιμολόγια που παράγει. Στη μορφή που βγαίνει μέχρι και την έκδοση 1.4.χ δεν υποστηρίζει ελληνική γραμματοσειρά, την οποία θα πρέπει να προσθέσουμε εμείς.<br/>Πρώτα κατεβάζουμε το συμπιεσμένο αρχείο που περιέχει τα απαραίτητα αρχεία γραμματοσειράς.<br/>Περιέχει 4 αρχεία. 2 αρχεία php και 2 αρχεία που είναι συμπιεσμένα με κατάληξη .z<br/>Αυτά τα 4 αρχεία θα πρέπει να τα ανεβάσουμε στο server, στο φάκελο tools/fpdf/font/<br/>(τα αρχεία .z δεν τα αποσυμπιέζουμε)<br/><br/>στη συνέχεια, στο Back Office πάμε στην καρτέλα Παραγγελίες -> PDF<br/><br/>επιλέγουμε<br/>Κωδικοποίηση : iso-8859-7<br/>Γραμματοσειρά : arial_g <br/><br/>και αυτό είναι όλο. αν δεν έχει επιλογή γραμματοσειράς την arial_g τότε δεν τα έχετε ανεβάσει σωστά στο φάκελο...<br/><br/>λένε ότι από την έκδοση 1.5 του presta θα υποστηρίζεται εξαρχής το UTF και για τα PDF...

 

καλησπέρα,

 

Αυτό ισχύει και για την έκδοση 1.4.4?

Δοκίμασα τις οδηγίες σου όμως συνεχίζει να μην λειτουργεί.. παρόλο που επιλέγω την κωδικοποιήση και την γραμματοσειρά που προτείνεις.

Όπου υπάρχουν αγγλικοί χαρακτήρες στο τιμολόγιο (επειδή δεν το έχω μεταφράσει ακόμα) τους βγάζει κανονικά, όπου ελληνικοί χαρακτήρες βγάζει ερωτηματικό (?)..

 

Ευχαριστώ,

θεώνη

Link to comment
Share on other sites

ναι, παίζει σωστά και στη νέα έκδοση.

 

μια συμβουλή. στη Γλώσσα, προσοχή να δηλώνετε el

στον κωδικό iso και κωδικό γλώσσας.

 

σε καμία περίπτωση μη βάζετε gr

Link to comment
Share on other sites

ναι, παίζει σωστά και στη νέα έκδοση.

 

μια συμβουλή. στη Γλώσσα, προσοχή να δηλώνετε el

στον κωδικό iso και κωδικό γλώσσας.

 

σε καμία περίπτωση μη βάζετε gr

 

Λειτούργησε!

Η γλώσσα δεν ήταν πρόβλημα είναι ήδη δηλωμένα όπως τα αναφέρεις παραπάνω, αλλά το ότι είχα το back office σε english (με βοηθάει καλύτερα η διαχείριση του από ότι να προσπαθώ να καταλάβω τι θέλει να πει η ελληνική μετάφραση..), οπότε με τις αλλαγές που έκανα στο pdf και βλέποντας το pfd παραγγελίας από το διαχειριστικό ήταν λογικό να μην βγάλει τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ναι, παίζει σωστά και στη νέα έκδοση.

 

μια συμβουλή. στη Γλώσσα, προσοχή να δηλώνετε el

στον κωδικό iso και κωδικό γλώσσας.

 

σε καμία περίπτωση μη βάζετε gr

 

 

Aυτά εδώ τα δηλώνουμε (Βack Office separator_breadcrum.png Tools separator_breadcrum.png Languages)??

Γιατι αν στο backoffice/myPreference έχουμε στα αγγλικά να φαίνονται, τότε τα pdf βγάζουν ιερογλυφικά στα ελληνικά και μόνο όταν ορίσουμε ελληνικά βγαίνουν μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ευχαριστούμε για την προσφορά σου "ngalfas"

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στην εκτύπωση τιμολογιών.

Στο Orders > Ivoices αν πάω να εκτυπώσω πχ τα τιμολόγια του τελευταίου μήνα παίρνω το error:

"FPDF error: Undefined font: arial_g B"

 

Ξέρει κανείς τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ κι εγώ από τη μεριά μου...έχει ακόμη αρκετή δουλίτσα το presta στο ελληνικό κομμάτι και πρέπει να βάλουμε όλοι ένα χεράκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Prestashop χρησιμοποιεί την επέκταση FPDF για την παραγωγή των PDF στα τιμολόγια που παράγει. Στη μορφή που βγαίνει μέχρι και την έκδοση 1.4.χ δεν υποστηρίζει ελληνική γραμματοσειρά, την οποία θα πρέπει να προσθέσουμε εμείς.

Πρώτα κατεβάζουμε το συμπιεσμένο αρχείο που περιέχει τα απαραίτητα αρχεία γραμματοσειράς.

Περιέχει 4 αρχεία. 2 αρχεία php και 2 αρχεία που είναι συμπιεσμένα με κατάληξη .z

Αυτά τα 4 αρχεία θα πρέπει να τα ανεβάσουμε στο server, στο φάκελο tools/fpdf/font/

(τα αρχεία .z δεν τα αποσυμπιέζουμε)

 

στη συνέχεια, στο Back Office πάμε στην καρτέλα Παραγγελίες -> PDF

 

επιλέγουμε

Κωδικοποίηση : iso-8859-7

Γραμματοσειρά : arial_g

 

και αυτό είναι όλο. αν δεν έχει επιλογή γραμματοσειράς την arial_g τότε δεν τα έχετε ανεβάσει σωστά στο φάκελο...

 

λένε ότι από την έκδοση 1.5 του presta θα υποστηρίζεται εξαρχής το UTF και για τα PDF...

 

εξαιρετική βοήθεια, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ευχαριστούμε για την προσφορά σου "ngalfas"

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στην εκτύπωση τιμολογιών.

Στο Orders > Ivoices αν πάω να εκτυπώσω πχ τα τιμολόγια του τελευταίου μήνα παίρνω το error:

"FPDF error: Undefined font: arial_g B"

 

Ξέρει κανείς τι παίζει;

 

Εχω και γω το ιδιο πρόβλημα. Ανακάλυψα οτι εμφανλιζεται μονο οταν εχεις απενεργοποιημένα τα Αγγλικά και έχεις ενεργοποιημένα μόνο τα Ελληνικά.

Μεχρι τώρα δεν έχω βρει άκρη. Πρέπει να έχει σχέση με την bold γραμματοσειρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω την 1.4.7.3 μου δούλεψε ρολόι . Ακολούθησα ακριβώς τα βήματα και τα αποτελέσματα ήταν σωστά.

 

ngalfas να΄σαι καλά, τα θερμά μου συγχαρητήρια ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βρε παιδιά τι να τα κάνετε τα invoices που παράγει το Presta? Αφού δεν έχουν ψηφιακή υπογραφή από φορολογικό μηχανισμό άχρηστα δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όταν παρουσιάζετε τέτοιο λάθος συνήθως είναι αυτό, τώρα από εκεί και πέρα θέλει ψάξιμο, πάντως μίλα μαζί τους γιατί αυτοί μέσα απο το firewall μπορούν να δουν γιατί σου πετάει τέτοιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...