Jump to content

Eroare la comanda test


Recommended Posts

In cazul unei comenzi test plasate pe un fresh install si atunci cand produsul nu se afla pe stoc, cumparatorul primeste un mail si apoi unul . Am observat asta atat pe 1.425 si pe 1.43.

Eu acum folosesc 1.311 si as vrea sa fac upgrade. Ma deranjeaza ca viitoarii clienti vor primi doua mesaje ce se contrazic. Primul le spune ca produsul nu e pe stoc si al doilea le spune ca e in pregatire. In versiunea pe care o folosesc acum ordinea era inversa si clientul nu primea decat mesajul in care se spunea ca nu exista stoc suficient.

Ce e de facut?

Link to comment
Share on other sites

problema nu sunt mailurile in sine, sau comportamentul lor. Problema este ca ultimul mesaj nu reflecta situatia stocului. Clientul este informat ca orderul este in pregatire desi in realitate nu exista stoc pentru aceasta

Link to comment
Share on other sites

Hm... Cred ca ar trebui sa trimita order_conf in care i se comunica clientului trimiterea cu succes a comenzii, si apoi outofstock, in care i se spune ca "Unfortunately, one or more items on your order #{id_order} are currently out of stock. This may cause a slight delay in delivery. Please accept our apologies and rest assured that we are working hard to rectify this". Zici ca trimite preparation in loc de order_conf?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...