Jump to content

[SOLVED] εμφανιση gridview


johnjohn

Recommended Posts

καλημερα, θα ηθελα την βοηθεια σας, εκανα καποιες μικροαλλαγες στο product list css, για να εχω εμφανιση των προιοντων σε gridview, εχω ομως προβλημα στην εμφανιση των πληκρων,προσθηκη στο καλαθι, προεπισκοπηση, δεν μου εμφανιζοντε στην ιδια σειρα, πως μπορω να το διορθωσω αυτο?
ευχαριστω

47069_meSqFocgmP2wbLW30zTN_t

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σε συμβουλέψω να μην γίνεσαι πιεστικός όταν ζητάς βοήθεια. Το θέμα σου είναι κοντά στην κορυφή και το βλέπουν όλοι. Όταν κατέβει κάτω ή πάει σε άλλη σελίδα, τότε μπορείς να βάλεις ένα reply για να το ξαναφέρεις κοντά στην κορυφή.

anyway..

Όσον αφορά το πρόβλημά σου, απ' ότι βλέπω όταν ένα προϊόν έχει μειωμένη τιμή, το έξτρα κείμενο σπρώχνει τα κουμπιά προς τα κάτω. Εμένα προσωπικά πάντως δε με ενοχλεί αυτό.

Αν θέλεις τώρα σώνει και καλά να φέρεις τα κουμπιά στην ίδια ευθεία, μια λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι η περιοχή όπου εμφανίζεται η τιμή να έχει ένα ελάχιστο ύψος.

Στο demo του prestashop, η περιοχή αυτή είναι μία παράγραφος με κλάση price_container. Το css είναι το παρακάτω:

#center_column div.products_block ul li p {
   margin: 0;
   padding: 0;
}



Εσύ το μόνο που μένει να κάνεις είναι να αποφασίσεις πόσα pixel θέλεις να είναι το ελάχιστο ύψος αυτής της παραγράφου και να το εφαρμόσεις με την ιδιοότητα min-height. Αν θέλεις για παράδειγμα το ελάχιστο ύψος να είναι 50px, τότε θα προσθέσεις τη γραμμή

min-height: 50px;



και συνολικά το στυλ της παραγράφου θα είναι

#center_column div.products_block ul li p {
   margin: 0;
   padding: 0;
   min-height: 50px;
}



Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε, προσθεσα τον κωδικο που μου ειπες αλλα τιποτα δεν αλλαξε, τον κωδικο αυτον τον βρηκα στο global css αν δεν κανω λαθος, αν μπορεις βοηθησε με να το φτιαξω
ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

χμμ, εγώ είχα υπόψη μου τα featured products, ενώ εσύ έχεις πειράξει τη γενική λίστα των προϊόντων. Αυτό πως το έκανες; με κάποια ρύθμιση μέσα από τη διαχείριση; με κάποιο module; ή έχεις αλλάξει το product_list.css;

Αν ισχύει το τελευταίο, αν δηλαδή έχεις πειράξει μόνο το product_list.css και όχι κάποιο αρχείο .tpl, τότε μέσα στο product_list.css, αμέσως μετά τον κανόνα στην αρχή:

* html ul#product_list li {
   height: auto !important;
   height: 130px
}



πρόσθεσε τον παρακάτω κανόνα:

ul#product_list .right_block div {
   min-height: 50px;
}



Εννοείται ότι την τιμή του min-height την ορίζεις όσο σε βολεύει.

Δεν ξέρω ποια έκδοση έχεις, τα παραπάνω τα έχω δοκιμάσει στην 1.4.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε παλι δεν καταφερα κατι, εχω πειραξει μονο το product list css σου στελνω ενα πμ με την διευθυνση να δεις των κωδικο
ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, απ'ότι βλέπω αυτό με το min-height όντως δε δουλεύει.

Αυτό που σκέφτηκα είναι να πούμε στο μπλοκ που περιέχει τις τιμές και τα δύο κουμπιά, να απέχει από το τέλος του συνολικού μπλοκ για το προϊόν, 10 pixel.

Αυτό γίνεται με τις εξής αλλαγές στο αρχείο product_list.css:

Στη γραμμή 3 αρχίζει ο παρακάτω κανόνας:

ul#product_list li {
float:left;
width:160px;
height:300px;
margin:1px;
} 



Άλλαξε τον σε:

ul#product_list li {
float:left;
width:160px;
height:300px;
margin:1px;
position: relative;
} 


Προσθέτεις δηλαδή στο τέλος το position: relative.

Στη γραμμή 52 τώρα, έχουμε:

ul#product_list li div.right_block {
   float: left;
   width: 11em;
   text-align: right;
   margin-left: 1em;
   margin-top: 0
}



Το αλλάζουμε σε:

ul#product_list li div.right_block {
   float: left;
   width: 11em;
   text-align: right;
   margin-left: 1em;
   margin-top: 0;
  position: absolute;
  bottom: 10px
}


Προσθέτουμε δηλαδή στο τέλος δύο γραμμές.

Ελπίζω τώρα να δουλέψει και να μη σου χαλάσει τίποτα στο site.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα βοηθούσε αν αντί για εικόνα, έδεινες κάποιο Link στο site σου (αν δεν το έχεις τοπικά) για να δούμε "live" το πρόβλημα.

Any way την cashe την καθάρισες (στο tools/smarty/compile εννοώ);

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, την επεξεργασια στους κωδικους την κανω πρωτα απο το firebug και αφου προσθεσα τους κωδικους που ειπε ο κυριος παραπανω δεν ειδα καποιο αποτελεσμα, θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας για το πω θα καθαρισω την cashe στο tools/smarty/compile, γιατι ειμαι λιγο ασχετος, θα διορθωθει?
περιμενω την βοηθεια σας, το site το εχω υπο κατασκευη γιαυτο δεν δινω το λινκ οι κωδικοι που εχω προσθεσει ειναι μονοul#product_list li {float:left;width:160px;height:300px;margin:1px;} ¨αν χρειαζεστε οποσδηποτε λινκ πειτε μου να σας στειλω ενα πμ
ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για να καθαρίσεις την cache 2 τρόποι.
1. Από το ftp πας στο /public_html/tools/smarty/compile και διαγράφεις τα αρχεία.
2. Αν δεν εχεις πρόσβαση ή δεν θες από κει, μπορείς να πας στα admin προτιμήσεις, απόδοση (σορυ το έχω Ελληνικά, δεν θυμάμαι ακριβώς τα tab στα αγγλικά..) και να βάλεις Force compile: yes. (Αυτό θα σε αργεί λίγο, αλλά θα βοηθήσει).

Υ.γ. Θα σου συνιστούσα να βλέπεις τα style με το πρόσθετο web developer (πρόσθετο του mozilla). Θα σε βοηθήσει να βλέπεις τι ακριβώς πρέπει να πειράξεις

Link to comment
Share on other sites

Στο ul#product_list li div.right_block ξέχασες να βάλεις position: absolute;

Διόρθωση: Απ' ότι βλέπω το έβαλες, αλλά δε μου το έβγαζε ο firebug.

Απλώς τώρα βάλε ένα ; μετά από το margin-top: 0

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, ευχαριστω πολυ μετα απο την προσθηκη<;> το προβλημα ληθηκε
να ειστε καλα ευχαριστω για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...