Jump to content

problema lasalvare traducere in RO


fibonacci

Recommended Posts

Am instalat presta. Am creat Romana. Am dat drepturid e scriere in themes/lang, mail si in translations.
Problema este ca de cate ori modific ceva in traducere in back, dupa un anumit punct nu mai salveaza nimic. Practic salveza cateva zeci de campuri (totdeauna aceleasi), si de la un punct incoclo nu mai salveaza.

Am incercat toate variantele posibile, inclusiv salvare in versiunea Engleza sau Franceza si rezultatul este acelasi indiferent de limba: dupa un punct, nu mai salveaza.

Ce e in neregula?

Link to comment
Share on other sites

Nici eu n-am reusit sa-i pun limba romana. Am verificat si toate fisierele care trebuie au drept de scriere 777. Cei care ati reusit sa faceti prestashop in romana, va rog, dati-ne cateva instructiuni.

Languages - Add new

1 error
the Flag and No-Picture image fields are required
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

incearca sa verifici din nou toate permisiunile write
asigurate ca sunt corecte ,uneori nu sunt schimbate din cauza hostului si a prestashop care isi pune la cont “nobody” , aceasta problema se rezolva daca vb. cu firma de host sa iti puna suPHP pe server.
verifica dimensiunea imaginii pe care vrei sa o incarci deoarece trebuie sa fie 16×11 pixeli nu mai mare.
atasata este iconita pt. romania

fa setarile astea si zi-mi ce se intampla.

bafta

Link to comment
Share on other sites

de asemenea... traducerea o poti face si manual astfel :

Prestashop integral in Romana Front Office & Back Office & others PDF , etc, etc….
Nu are integral romana la module si erori. (nu imi erau absolut necesare)

aici gasiti traducerea :

diverse chestii pentru prestashop aici : http://prestashop.sidro.ro

pentru traducere manuala nu din BO vezi asta :

Varianta in cazul in care nu reusesti din back-office sa traduci .

deschizi sau creezi ro.php in directorul modulului (oriunde se afla un fisier en.php nu numai module) si copiezi ce se afla in fr.php doar ca inlocuiesti cuvintele din franceza in romana.

sa-ti fie mai simplu (daca nu stii franceza) deschizi back-office , te duci la tools / translations ,dai modify translation selectezi module translations apoi dai pe steguletul frantei si cauti modulul care te intereseaza, respectiv cuvintele din franceza in engleza (acum trebuie sa stii engleza).Asta e doar informativ… Traducerea o faci in fisierul PHP cu un editor gen notepad sau notepad++

Spor la Treaba

aceste erori apar din cauza incompatilitatii hostul cu prestashop (pune sau cere suPHP pe server si o sa mearga).

asta e tot .

http://director.sidro.ro - director gratuit ce transfera page rank si imbunatateste pozitia site-ului in google.

Link to comment
Share on other sites

ehe, problema era ca steagul pe care incercam sa-l uploadez eu era mai mare de acea dimensiune.
Am rezolvat cu steagul tău.

Mulţumesc.



ma bucur ca din ajutorul meu se inspira cineva si ajuta pe altcineva. asa e frumos :-)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Moss, in back office nu trebuie sa ai 777 la nici un fisier ... ce problema ai mai exact?

de fapt in principiu din punct de vedere al securitatii nu e bine sa dai 777 la nici un fisier dar e un workaround la felul in care sunt configurate serverele pe care sunteti gazduiti. de ex. eu am configurat serverul cu suexec + fastcgi si nu mai am probleme la drepturi. e si rapid si sigur.

cand mai cautati gazduire intrebati de cum au configurat php-ul si nu mai aveti bataie de cap cu drepturile fisierelor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...