Jump to content

PayPal in RON


Recommended Posts

Magazinul are monedele RON, USD si EUR. Moneda implicita este EUR.

As vrea sa accept plati cu PayPal pentru Romania. Adica clientul sa plateasca cu cardul, in lei. Problema e ca nu se poate, imi zice:

PayPal response:
TIMESTAMP -> 2011-05-29T09:27:53Z
L_ERRORCODE0 -> 10605
L_ERRORCODE1 -> 10001
L_SHORTMESSAGE0 -> Transaction refused because of an invalid argument. See additional error messages for details.
L_SHORTMESSAGE1 -> Transaction failed due to internal error
L_LONGMESSAGE0 -> Currency is not supported
L_LONGMESSAGE1 -> Internal Error
L_SEVERITYCODE0 -> Error
L_SEVERITYCODE1 -> Error
Eroare PayPal

Ce pot sa fac? Stiu ca pot sa aleg din currency restrictions sa fie EUR sau USD insa nu e o varianta buna pentru ca PP face conversia din lei, in EUR/USD la cursul stabilit de ei, eu primesc acesti USD sau EUR pe care apoi ii transforma iar banca in lei, la cursul bancii. Va rog frumos, o mana de ajutor...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Nu merge.

In contul de Paypal e selectata moneda Euro.

Cand selectez Payal la euro in Resticții valutare pur si simplu nu mai apare ca metoda de plata.

In schimb cand selectez RON la Resticții valutare :

 

( SandBox mode TEST) Express Checkout shortcut imi spune ca:

  1. PayPal response:
  2. TIMESTAMP -> 2012-10-08T18:04:23Z
  3. L_ERRORCODE0 -> 10002
  4. L_SHORTMESSAGE0 -> Security error
  5. L_LONGMESSAGE0 -> Security header is not valid
  6. L_SEVERITYCODE0 -> Error

Daca las tot RON si pun Live Mode (Recomandat) , Express Checkout shortcut imi spune ca:

Please refer to logs:

  1. PayPal response:
  2. TIMESTAMP -> 2012-10-08T18:05:11Z
  3. L_ERRORCODE0 -> 10605
  4. L_SHORTMESSAGE0 -> Transaction refused because of an invalid argument. See additional error messages for details.
  5. L_LONGMESSAGE0 -> Currency is not supported
  6. L_SEVERITYCODE0 -> Error

Cred ca am vreo 2 saptamani de cand ma chinui.

E clar ca ar trebui sa las la restrictii valutare EURO dar cand fac acest lucru dispare din metoda de plata prin paypal :)

Orice ajutor ... o idee ceva orice mi-ar fi de mare ajutor.

Acum e setat cum ar trebuie sa fie acest modul PayPal v3.2.4 + Modul de Compatibiliate v0.3. metoda de plata Express Checkout shortcut + Euro la restrictii valuatare si cont paypal

Edited by subulica (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Magazinul are monedele RON, USD si EUR. Moneda implicita este EUR.

 

As vrea sa accept plati cu PayPal pentru Romania. Adica clientul sa plateasca cu cardul, in lei. Problema e ca nu se poate, imi zice:

 

PayPal response:

TIMESTAMP -> 2011-05-29T09:27:53Z

L_ERRORCODE0 -> 10605

L_ERRORCODE1 -> 10001

L_SHORTMESSAGE0 -> Transaction refused because of an invalid argument. See additional error messages for details.

L_SHORTMESSAGE1 -> Transaction failed due to internal error

L_LONGMESSAGE0 -> Currency is not supported

L_LONGMESSAGE1 -> Internal Error

L_SEVERITYCODE0 -> Error

L_SEVERITYCODE1 -> Error

Eroare PayPal

 

Ce pot sa fac? Stiu ca pot sa aleg din currency restrictions sa fie EUR sau USD insa nu e o varianta buna pentru ca PP face conversia din lei, in EUR/USD la cursul stabilit de ei, eu primesc acesti USD sau EUR pe care apoi ii transforma iar banca in lei, la cursul bancii. Va rog frumos, o mana de ajutor...

Am rezulvat eu daca mai esti interesat te ajut

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

in momentul in care se doreste efectuarea plati prin pay pal, va gtrebuie ca valuta afisata in magazin sa fie una din valutele mentionate pe site-ul pay pal, ca fiind acceptate.

In momentul in care se alege pe site moneda euro, usd ...., te va trrimite imediat pe pagina de paypal pentru efectuarea plati.

pana se va introduce ca moneda acceptata "RON" de catre cei de la paypal, este singura solutie pentru a acepta plati in acest mod.

 

 

sper sa va fie de folos

 

o zi mirifica sa aveti

www.depozitcartuse.ro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ai folosit vreodata paypal? am intrat putin pe site ul tau si am vazut ca nu ai nici o metoda de plata cu cardul...ai renuntat definitiv la idee?

Nu am renuntat. E oprit siteul si am oprit formele de plata. Dar paypal in romania nu cred ca faci treaba ... nu stie lumea. E bine sa fie acolo pt cunoscatori ca forma alfernativa de plata.

Link to comment
Share on other sites

ai vreo recomandare de procesator in lei? eu le am scris celor de la payu si mi au trimis un modul dar care atunci cand l am urcat in presta nu se regaseste nicaieri...:) astept maine de la ei un raspuns...mi s au parut cam cei mai documentati..nu stiu in ce masura o sa ma pricep eu la implementare pt ca nu sunt un cunoscator...

Link to comment
Share on other sites

Credca implementarea e sub forma de cod sau de modul. Toate prestashopurile din ro au metode de plata incorporate 3 party. Deci o sa ii mearga . Vezi cum fac deconturile. Formele astea de plata sunt bune ca nu iti bate nimeni la usabdaca se ia cu card fals, se descurca ei. Si nici nu tii tu date personale pe hostul tau.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

magazinul trebuie sa aiba 2 valute - leu si euro

 

mergeti la tabul cu " Restricții modul de plată " si setati restrictiile valutare sa fie EURO in dreptul iconului cu Paypal si asta e tot

 

clientul face cumparaturi in LEI iar cand plateste cu paypal va plati in euro .

 

 

have fun.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

magazinul trebuie sa aiba 2 valute - leu si euro

 

mergeti la tabul cu " Restricții modul de plată " si setati restrictiile valutare sa fie EURO in dreptul iconului cu Paypal si asta e tot

 

clientul face cumparaturi in LEI iar cand plateste cu paypal va plati in euro .

 

 

have fun.

Merci, eu am rezolvat problema folosind soluția prezentată de tine.

Link to comment
Share on other sites

Revin asupra problemei .. se pare ca acum a intervenit altceva. Daca setez pe EUR in loc de moneda implicita a magazinului nu mai apare optiunea de a plati cu PayPal :)) asta se intampla pe PS 1.6.0.8 / PayPal 3.7.2

Aveti vreo idee ce s-ar putea face ?

Multumesc

Edited by BlueMe (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ca sa nu mai folosesasca moneda implicita ci pe cea selectata (a cosului) in modulul paypal  -> process.php -> linia 125 

 
se comenteaza urmatoarele lini:
 
// if ($cart_currency !== $currency_module)
// {
// $this->context->cart->id_currency = $currency_module->id;
 
$this->context->cart->update();
 
// }
//      $this->context->currency = $currency_module;
 
$this->product_list = $this->context->cart->getProducts();
 
daca se incearca plata in RON va da eroare din cauza ca paypal nu accepta lei dar daca se schimba moneda din meniu, se va actualizea cosul si se poate plati in EURO sau USD. la mine pe site asa merge fara probleme.
 
in speranta ca am reusit sa fiu de folos cu ceva, va urez bafta
 
L.E. e pt versiunea 1.6
Edited by bobbyshomerul (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...