Jump to content

Οδηγιες για κατασκευη eshop


Recommended Posts

Καλως σας βρισκω παιδια. Θελω να φτιαξω ενα e shop αλλα δεν ξερω πως να αρχισω. υπαρχη καποιος οδηγος, με σειρα βηματων για το επιθυμιτο αποτελεσμα???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Μπορούμε να σε βοηθήσουμε εμείς, γιαυτό και είναι η κοινότητα, πρώτον έχεις αγορασμένο κάποιο χώρο web hosting ώστε να βάλουμε την σελίδα? και κάποιο αγορασμένο domain name?

Link to comment
Share on other sites

ποιά είναι τα απαραίτητα? ? ? δεν το κατάλαβα φίλτατε! η βοήθεια μας? νομίζω πως ναι! εάν αναφέρεσαι σε αυτήν ..αλλιώς δεν θα βρισκόσουν εδώ...!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήδη έχω ένα απλό site και θέλω να δημιουργήσω ένα εντελώς νέο e-shop !
Επιπλέον έχω και δικό μου domain name κατοχυρωμένο και εμπορικό σήμα επίσης.
Εννοείτε ότι η ιστοσελίδα μέχρι και σήμερα φιλοξενείται δλδ το hosting γίνεται απο μια εταιρεία που συνεργάζομαι ήδη!

Πως θα τα συνδυάσουμε όλα τα παραπάνω ώστε , αν και εφόσον ετοιμαστεί το νέο e-shop , να γίνει η μετάβαση απο την μια κατάσταση στην άλλη?
Είναι απαραίτητη και η συμμετοχή στο project της εταιρείας που έχει αναλάβει το hosting ? H απλά θα πρέπει να επιλέξω τον βαθμό εμπλοκής τους?
Αυτό το αναφέρω γιατί μου έχουν δώσει προσφορά για κατασκευή και φιλοξενία , ενός πλήρους πακέτου e-shop , αλλά φαντάζει υπερβολική με τα σημερινά οικονομικά δεδομένα!!

Μπορώ να τα καταφέρω και μόνος?

Link to comment
Share on other sites

για να γίνει η μετάβαση θα πρέπει να στήσεις το presta τοπικά και μετά να το ανεβάσεις στον σερβερ, αλλιώς το στήνεις απ'ευθείας στον σερβερ και το σαιτ σου μένει κατω για λίγο καιρο. Η γνώση σου στο αντικείμενο (design) ποια είναι; Μπορείς λογικά και από μόνος σου να το φτιάξεις αλλά θα σου πάρει σίγουρα πολύ χρόνο. Εάν επιτρέπετε πόσα σου ζήτησαν για την κατασκευή του ηλεκτρονικού καταστήματος;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πάω για την πρώτη επιλογή , να στηθεί τοπικά και μετά να ανέβει στο server όταν θα έχει ολοκληρωθεί ένα σημαντικό κομμάτι.
Γνώσεις δεν έχω, υπολόγιζε απο ελάχιστες εώς καθόλου ...απλά υπάρχει όρεξη για μάθηση και προσπάθεια όσο το δυνατό να χαμηλώσω το κόστος κατασκευής του e-shop.

To κοστολόγιο επειδή είχα ζητήσει πλήρες πακέτο με όλα τα πιθανά και απίθανα σενάρια μέσα , έφτανε κοντά στα 10,000 ευρώ.!!

Αυτό περιλάμβανε κατασκευή νέας ιστοσελίδας με δυναμικό περιεχόμενο καθώς και πακέτα Google promotion

Συγκεκριμένα η Δυναμική ιστοσελιδα ( CMS based ) θα είχε 3 περιοχές. Μια για συνεργάτες μόνο , μια περιοχή διαχείρισης και μια ανοικτή ( Frontend ) για όλους.
Η ιστοσελίδα για το web hosting θα χρησιμοποιεί λειτουργικό Linux σε Apache Server.
Βάση ανάπτυξης θα είνα εργαλεία - πλατφόρμες ( open source ) και σε βάση δεδομένων mysql και γλώσσα php.
Κατασκευή site 1900 ευρώ.
S.E.O. 3000 ευρώ ανά έτος.
P.P.C. 1300 ευρώ ανά έτος.
Social media campaign 600 ευρώ εφάπαξ
E-mail marketing 700 ευρώ εφαπαξ

Για την κατασκευή έγινε μια απλή συζήτηση , αλλά βέβαια με ένα πρόσθετο ποσό στα παραπάνω ....
Φυσικά υπάρχει η δυνατότητα της επιλογής όσο αναφορά τις επιμέρους πρόσθετες εργασίες.
Αλλά όπως και να το κάνεις όταν θές να κάνεις επαγγελματική προσέγγιση στο θέμα τα νούμερα ξεφεύγουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κοίτα φίλε μου.
Επειδή και εγώ είμαι ιδιοκτήτης γραφείου πληροφορικής και ασχολούμαι επαγγελματικά με την κατασκευή ηλεκτρονικών καταστημάτων και ιστοσελίδων έχω να σου πω τα εξής όσον αφορά τις τιμές:
1. Για την κατσκευή του e-shop τα 1900 είναι πολλά αλλά όχι και τόσο.
2. Όσον αφορά το SEO νομίζω ότι είναι πάρα πολλά αυτά που σου ζητάνε!! και το ίδιο ισχύει και με το PPC!!!
Τώρα όσον αφορά social media campaign και e-mail marketing και πάλι τα χρήματα είναι πολλά.
Στις τιμές συμπεριλαμβάνεται και ΦΠΑ;
Κοίτα χωρίς να θέλω να σε επιρεάσω καθώς και εγώ είμαι επαγγελματίας, χωρίς καθόλου γνώση θα δυσκολευτείς πάρα πάρα πολύ και θα σου πάρει φυσικά και κάνα τετράμηνο να το ολοκληρώσεις! Το ζήτημα είναι εάν έχεις το κουράγιο.
Θα σου στείλω pm να κοιτάξεις τις δουλειές μας και εάν σε ενδιαφέρει σου κάνουμε μια προσφορά ασφαλώς πολύ καλύτερη από αυτήν που έχεις πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για το ενδιαφέρον!
Απο κουράγιο έχουμε αρκετό...και λογικά θα το χρειαστούμε απο ότι φαίνεται!
Γνωρίζω ότι θα μου πάρει αρκετό χρόνο να στηθεί το e-shop , μιας και σημαντικό κομμάτι της δουλειάς θα το κάνω εγώ ό ίδιος , όποια λύση και αν επιλεγεί τελικά...
Στόχος μου είναι να έχει σχεδόν ολοκληρωθεί ο βασικός κορμός και μαζί κάποιες εκατοντάδες είδη , μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου . Θέλω αν είναι δυνατόν το νέο ηλεκτρονικό κατάστημα να είναι στο αέρα απο τις αρχές Οκτωβρίου το αργότερο!!!
Πιστεύω ότι θα το καταφέρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 4 weeks later...

Οσοι είναι κανούργιοι στο χώρο του ηλεκτρονικού εμπορίου και θέλουν να δημιουργήσουν το δικό τους eshop έχουν λίγο 

ώς πολύ τους παραπάνω προβληματισμούς.

 

Ειδικά δε αν απευθηνθούν σε επαγγελματίες για την κατασκεύη του eshop τότε μπορούν να λάβουν κοστολόγια από 10.000 -20.000 χιλιάδες ευρώ έως λίγες εκατοντάδες ευρώ.

εγώ θα έλεγα ότι μπορεί ένα eshop που ή εταιρεία ζητάει 20000 για να το κατασκευάσει είναι φθηνό και ένα αλλο που μας ζητάει 200  ευρώ για την κατασκεύη μπορεί να είναι ακριβό.

 

Ποιος θα το κρίνει αυτό ; μα φυσικά οι πωλήσεις που θα κάνει το κάθε site και τα κέρδη που θα φέρει στον ιδιοκτήτη του.

Και επειδή αυτό δεν το ξέρουμε εκ τον προτέρον μπορούμε τουλάχιστον να δούμε πως τα έχουν πάει τα eshop που έχει

ήδη δημιουργήσει η εταιρεία με την οποία συζήτάμε

Ετσι όταν βλέπουμε το δειγματολόγιο του κατασκευαστη καλό είναι να μην μένουμε μόνο στα γραφικά αλλά να 

κοιτάμε ποιο ουσιαστικά μεγέθη όπως το traffic του κάθε site και από ποιες πηγές προέρχεται αυτό 

εαν είναι δηλαδή οργανικό ή μη.

Ενα site μου μπορείτε να μας δώσει αξιοπιστές πληροφορίες για το traffic οποιοδήποτε site είναι το similarweb.com

 

αξίζει να το δοκιμάσετε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό το παραπάνω σκεπτικό σχετικά με την κατασκευή ενός eshop!

Το similarweb.com δίνει σχετικά καλή πληροφόρηση, πολλές φορές κοντά στα πραγματικά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...