Jump to content

Email παραδοσης & Email ενημερωσης


Simos

Recommended Posts

Καλημέρα σας
Έχω δυο προβληματα με το PS.1.3.6 που αφορούν και τα δυο το email
1. Όταν κάνει κάποιος παραγγελία στέλνει κανονικα στον πελάτη email αλλά αν αλάξω την κατάσταση της παραγγελίας(δηλαδή από Awaiting payment σε delivered) δεν του στέλνει άλλο email για την κατασταση της παραγγελίας.
2.Εχω εγκαταστήσει το Mail Alert και όταν στέλνει σε εμένα ως διαχειριστή οτι υπάρχει μια καινούργια παραγγελία μου στέλνει ενα κενό email με το λογότυπο της εταιρείας.
Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια λύση. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας
Έχω δυο προβληματα με το PS.1.3.6 που αφορούν και τα δυο το email
1. Όταν κάνει κάποιος παραγγελία στέλνει κανονικα στον πελάτη email αλλά αν αλάξω την κατάσταση της παραγγελίας(δηλαδή από Awaiting payment σε delivered) δεν του στέλνει άλλο email για την κατασταση της παραγγελίας.
2.Εχω εγκαταστήσει το Mail Alert και όταν στέλνει σε εμένα ως διαχειριστή οτι υπάρχει μια καινούργια παραγγελία μου στέλνει ενα κενό email με το λογότυπο της εταιρείας.
Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια λύση. Ευχαριστω


ειναι local η ανεβασμενο σε server?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας
Έχω δυο προβληματα με το PS.1.3.6 που αφορούν και τα δυο το email
1. Όταν κάνει κάποιος παραγγελία στέλνει κανονικα στον πελάτη email αλλά αν αλάξω την κατάσταση της παραγγελίας(δηλαδή από Awaiting payment σε delivered) δεν του στέλνει άλλο email για την κατασταση της παραγγελίας.
2.Εχω εγκαταστήσει το Mail Alert και όταν στέλνει σε εμένα ως διαχειριστή οτι υπάρχει μια καινούργια παραγγελία μου στέλνει ενα κενό email με το λογότυπο της εταιρείας.
Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια λύση. Ευχαριστω


Γεια χαρα!

Σχετικά με το πρώτο σου ερώτημα, θα σου πω πώς γίνεται στην 1.2.5. (φαντάζομαι ότι κάτι αντίστοιχο θα ισχύει και για την 1.3.6.)

Στο tab "Παραγγελίες", πρέπει να βρεις κάποιο sub-tab που θα λέγεται "Καταστάσεις" ("Orders" και "Statuses" αντίστοιχα, αν το έχεις στα αγγλικά). Εκεί, μπορείς να κάνεις edit κάθε διαφορετική επιλογή κατάστασης και να του πεις αν θέλεις να στέλνει ή όχι e-mail όταν μια παραγγελία αλλάζει σε αυτήν την κατάσταση, ποιο e-mail template να χρησιμοποιήσει κλπ.

Για το δεύτερο δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν το χρησιμοποιώ και δεν το ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φίλε Σίμο, το 2ο πρόβλημά σου οφείλεται στο οτι τα αρχεία στο mail/el/ είναι κενά. κάνε μία αντιγραφή απο το en και μετέφρασέ τα. Για μένα δούλεψε αυτή η λύση, ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μεταφράσεις των e-mails βρίσκονται εδώ: http://www.prestashop.com/forums/viewthread/63432//__email_templates_html
Εγώ έχω πρόβλημα με τους ελληνικούς χαρακτήρες, στα e-mail που λαμβάνω, όταν πελάτες μου στέλνουν e-mail από το contact form μου βγάζει τα ελληνικά κάπως έτσι: ..... &Epsilo;&lamda;&pii;&iotaa;...... ξέρει μήπως κανείς τι φταίει; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...