Jump to content

pos kathorizei ean ena proion tha einai, metro i temaxio i set?


Recommended Posts

Παρόμοια απορία είχα και γω. Το δικό μου σαιτ θα έχει εκτός των άλλων και διαφημιστικά φυλλάδια-δώρα. Αυτό σημαίνει ότι θα παίξω με χιλιάδες στην ποσότητα. Στην αρχή έφτιαξα κατηγορίες με 500-1000 τεμάχια κτλ. Δεν κατάφερα να περνάω την τιμή που θέλω. Στη συνέχεια σκέφτηκα να να γράψω στο προιον ότι θα έχει ελάχιστη παραγγελία 500 τεμάχια και στα 1000 τεμάχια θα έχει έκπτωση κτλ. Εκεί αντιμετώπισα άλλο πρόβλημα. Το κουτάκι με την ποσότητα δέχεται μέχρι τριψήφιο νούμερο. Άρα πάει και αυτή η ιδέα. Τωρα λοιπόν σκέφτηκα να γράψω ότι Το προιόν περιέχει 500 τεμάχια και όταν κάποιος πατήσει στην ποσότητα 1 θα εννοείται 500 τεμάχια. Μετά στα 1000 θα βάλω έκπτωση αλλά θα πρέπει ο άλλος να πατάει στην ποσότητα το 2 για να αγοράζει 1000 τεμάχια. Ισως και να σε βοηθάω. Απλά επειδή είναι λίγο περίεργη η διαδικασία ακούω τις ιδέες σας. Εγώ που είμαι μαθηματικός καταλαβαίνω ότι για να αγοράσει κάποιος 10000 φυλλάδια θα πατήσει στην ποσότητα 20. Κάποιος άλλος όμως μπορεί και να μην το καταλάβει.
Με αυτό τον τρόπο λοιπόν καταφέρνω και το ελάχιστο παραγγελίας που είναι 500 τεμάχια. Πείτε μου ρε παιδιά αν υπάρχει κάτι άλλο. Εγώ ίσως είμαι επηρεασμένος ακόμα από τα χθεσινά θέματα των πανελληνίων και σκέφτομαι πολύπλοκα.

Link to comment
Share on other sites

Η μία σκέψη που έκανα είναι αυτή : http://www.exoplismos-edu.gr/shop/product.php?id_product=71
Να έχω έτοιμα δηλαδή τα 500 τεμάχια-1000 τεμάχια και να διαλέγει ο άλλος και η δεύτερη σκέψη είναι αυτή :
http://www.exoplismos-edu.gr/shop/product.php?id_product=72 . Το ξέρω ότι είναι μπακάλικη αλλά δε μπορώ να βρω άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτάκι με την ποσότητα δέχεται μέχρι τριψήφιο νούμερο. Άρα πάει και αυτή η ιδέα.


Για να μεγαλώσεις το μέγεθος του πεδίου που δέχεται την ποσότητα κάνε τα εξής:

- πήγαινε στο φάκελο του theme σου και κατέβασε/άνοιξε το αρχείο product.tpl

- ψάξε για το παρακάτω κομμάτι κώδικα:
<input type="text" name="qty" id="quantity_wanted" class="text" value="{if isset($quantityBackup)}{$quantityBackup|intval}{else}{if $product->minimal_quantity > 1}{$product->minimal_quantity}{else}1{/if}{/if}" size="2" maxlength="3" {if $product->minimal_quantity > 1}onkeyup="checkMinimalQuantity({$product->minimal_quantity});"{/if} />



Στην έκδοση 1.4.1 βρίσκεται στη γραμμή 325.

- αυτά που επηρεάζουν το μέγεθος του πεδίου είναι τα

size="2 " maxlength="3"



- Αν τα αλλάξεις π.χ σε

size="5" maxlength="5"



τότε θα μεγαλώσει το πεδίο σου

- Αποθήκευσε/ανέβασε το αρχείο

- Αν δε δεις την αλλαγή αμέσως, θα πρέπει να καθαρίσεις την cache του smarty. Για να το κάνεις αυτό, πήγαινε στο φάκελο /tools/smarty/compile και διέγραψε τα αρχεία μέσα στο φάκελο. ΠΡΟΣΟΧΗ! διαγράφεις μόνο τα περιεχόμενα του φακέλου, όχι τον ίδιο το φάκελο

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...