Jump to content

Licencja na moduły zakupione w PrestaShop Addons Marketplace


Piotr3qx

Recommended Posts

Cześć :) Mam pytanie związane z licencją na moduły z addons marketplace.

Powiedzmy, że mam zakupiony moduł na addons marketplace i przypisałem go do domeny A. Czy legalnie mogę użyć tego samego modułu na domenie B? Ta licencja co tak naprawdę obejmuje? Możliwość instalacji na jednej, wcześniej przypisanej domenie czy może wyłącznie możliwość wykonywania updateów oraz wsparcie techniczne? 

Znam jedną lub dwie firmy (a pewnie jest ich więcej), które wyłącznie jednorazowo zakupią moduł i instalują go na wielu sklepach. Najczęstszym argumentem motywującym taką decyzję jest 'licencja jest tylko na aktualizację, jeżeli ręcznie ją robisz to nie musisz za każdym razem wykupować modułu. Bo presta to open source oprogramowanie i każda integracja do niego też musi być open source' (lub coś podobnego)

Oczywiście to wyłączni hipotetyczne pytanie ale chciałbym mieć jasną sytuację, jak wielkim będzie to grzechem jeżeli zainstaluję jeden z modułów do niewłaściwie przypisanego sklepu

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie są ludzie, którzy rozumieją open source jako "mogę to sobie ukraść". Na samych Addonsach są kradzione moduły przez różnych cwaniaków. Nie bez powodu Addonsy proszą o podanie domeny więc instalując raz kupiony moduł na wielu sklepach dołączasz do grona takich drobnych złodziejaszków ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Przykład.
Adobe jest firmą programistyczną. Tworzą oprogramowanie, a oprogramowanie jest własnością intelektualną firmy.
Istnieją sklepy internetowe oferujące oprogramowanie Adobe na sprzedaż z marżą. Sklep internetowy zapewnia korzystanie z oprogramowania na warunkach licencji.
Pytanie brzmi: czy można zainstalować oprogramowanie objęte licencją dla jednego komputera na wielu komputerach?
Naruszenie warunków tj. instalując go w innym miejscu niż wskazałeś, naruszyłeś warunki licencji i możesz być bardzo zaskoczony grzywną. Grzywnę płaci ten, kto bezprawnie korzysta z cudzej własności, oraz ten, kto świadomie dopuszcza do nieuprawnionego korzystania z cudzej własności.
Kolejne pytanie: dlaczego jednego z moich modułów nie ma na dodatkach? Odpowiedź jest jasna.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...