Jump to content

Πρόβλημα με νέα καθαρή εγκατάσταση Presta 1.7.8.8


d3s1gn3r

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις προσπάθησα να κάνω μια νέα εγκατάσταση με την έκδοση 1.7.8.8. Δυστυχώς όταν φτάνει στο 75% η εγκατάσταση σταματάει με αυτό το @#$#μήνυμα:


1915852631_Screenshotfrom2023-01-3015-57-36.thumb.png.945a73815901d90a77450aca2389a2e4.png

Έχει κανείς ιδέα γιατι γίνεται αυτό ???? έχω τσεκάρει δικαιώματα στο directory modules και είναι 755. Επίσης η PHP που τρέχει ο Server είναι η 7.4 Τι στο καλό συμβαίνει ???

Link to comment
Share on other sites

To πιο πιθανόν είναι να έχει μικρό php max execution time και να τρώει timeout error. Εαν έχεις plesk panel φιλοξενίας μπορείς να δεις τα errors απο το κουμπί Logs του Subcription αλλά και απο τα error logs αρχεία όπως και στο cpanel.

Η ρύθμιση στο PLESK είναι στις ρυθμίσεις PHP. Εαν είναι κλειδωμένο και δεν μπορείς να το αλλάξεις πρέπει να το ζητήσεις απο τον Provider. Συνήθως δεν στο ανεβάζουν εαν έχεις Shared Hosting συνδρομή. Οπότε είτε κάνεις εκγατάσταση σε WAMP ή κάτι παρόμοιο τοπικά στον υπολογιστή σου ή σε άλλο server που βρίσκετε κάποιος φίλος σου και μετά μεταφέρεις στον δικό σου βάση και files. Εαν σου έχουν πολύ χαμηλά όμως το max execution time θα έχεις πρόβλημα και στο μέλλον ίσως σε κάποιες λειτουργίες του prestashop. Εαν όντως φταίει αυτό μπορώ να σου δώσω προσωρινά χώρο για να κάνεις την εγκατάσταση ώστε μετά να το μεταφέρεις.

1091995226_.png.0a6ba7c54c1c8f8b96e0319ce871370a.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Prestan0ob Γεια σου φίλε μου και σε ευχαριστω για την απάντηση. Λοιπόν το max_execution_time ήταν στο 300. Το ανέβασα στα 1000 και δοκίμασα ξανά. Το αποτέλεσμα είναι ακριβως το ίδιο. Με σταματάει στο ίδιο σημείο με το ίδιο λάθος!!! Μου ρχεται να σπάσω τον υπολογιστή !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 1/30/2023 at 6:32 PM, Prestan0ob said:

Καλησπέρα και πάλι.
Τσέκαρε επίσης τα max_input_time και memory_limit

Αλλά πρώτα ψάξε για τα error logs του server που αναφέρουν το σφάλμα

Όπως είναι τώρα:

max_execution_time -> 300
max_input_time -> 600

memory_limit -> 1024MB
post_max_size -> 512MB
upload_max_filesize ->1024MB

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, 01generator said:

error logs pls we are blind here :)

Δεν loggάρει κανένα error. Στον server έχω ενεργοποιημένο το option log_errors (E_ALL) για την PHP παρ'ολα αυτά όμως δεν καταγράφει κανένα error και μου κόβει την εγκατάσταση στο 75% !!! Εχω τσεκάρει τα πάντα απο πλευράς server!!! @$$#%#$@ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ !! HELP GUYS!!!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, d3s1gn3r said:

Δεν loggάρει κανένα error. Στον server έχω ενεργοποιημένο το option log_errors (E_ALL) για την PHP παρ'ολα αυτά όμως δεν καταγράφει κανένα error και μου κόβει την εγκατάσταση στο 75% !!! Εχω τσεκάρει τα πάντα απο πλευράς server!!! @$$#%#$@ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ !! HELP GUYS!!!

Εαν κάνεις εγκατάσταση με επιλογή Ελληνικά κάνε με Αγγλικά ή το αντίθετο.

Έχεις plesk ή cpanel να μου στείλεις στοιχεία να μπω να το δω?

Edited by Prestan0ob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, 01generator said:

root/config/defines.inc.php line 29 from false to true

 και τρέξε πάλι το installer να δουμε που κολάει 

 

Καλημέρα φίλε μου. ΟΚ έβαλα το Developing mode σε true όπως μου είπες και επιτέλους βλέπω το μήνυμα σφάλματος στην εγκατάσταση.2033528204_Screenshotfrom2023-02-0411-52-37.thumb.png.f5084b0bdb010c241d3a7bb61d7190b6.png

Το αστείο στην υπόθεση είναι οτι όταν τρέχω τον installer τοπικά σε LAMPP η εγκατάσταση ολοκληρώνεται κανονικότατα!!!! WTF???

Link to comment
Share on other sites

Σε κόβει όταν ο mysql server πρέπει να επικοινωνήσεις με το hosting για να ανεβάσουν τάιμ-άουτ στον mysql server η απλά κάνε εγκατάσταση τοπικά και μετέφερε το στο σέρβερ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, 01generator said:

Σε κόβει όταν ο mysql server πρέπει να επικοινωνήσεις με το hosting για να ανεβάσουν τάιμ-άουτ στον mysql server η απλά κάνε εγκατάσταση τοπικά και μετέφερε το στο σέρβερ 

Ανοιξα ήδη support ticket ζητώντας να μου αυξήσουν το wait_timout στον mysql server. Θα δουμε αν ανταποκριθουν. Σχετικα με τη μεταφορά απο τον υπολογιστή μου στον online server προσπάθησα ήδη δυο φορές αλλα δεν δουλεύει οταν το ανεβάσω στον server! Έκανα όλες τις αλλάγες manual στο .htaccess, πέρασα τη νεα βάση με το νεο user password αλλά τζίφος. Μου λέει οτι δεν ανακατευθύνει σωστά και διάφορα άλλα σφάλματα ! Υπάρχει αλήθεια κάποιος εύκολος τρόπος να γινει η μεταφορά ???

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, d3s1gn3r said:

Ανοιξα ήδη support ticket ζητώντας να μου αυξήσουν το wait_timout στον mysql server. Θα δουμε αν ανταποκριθουν. Σχετικα με τη μεταφορά απο τον υπολογιστή μου στον online server προσπάθησα ήδη δυο φορές αλλα δεν δουλεύει οταν το ανεβάσω στον server! Έκανα όλες τις αλλάγες manual στο .htaccess, πέρασα τη νεα βάση με το νεο user password αλλά τζίφος. Μου λέει οτι δεν ανακατευθύνει σωστά και διάφορα άλλα σφάλματα ! Υπάρχει αλήθεια κάποιος εύκολος τρόπος να γινει η μεταφορά ???

Δοκίμασες να σβήσεις τελείως το htaccess? Το ίδιο domain έχεις δηλώσει που έκανες την εγκατάσταση τοπικά? Εαν όχι πρέπει να αλλάξεις στην βάση το eshop URL.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου Νίκο :). Δεν έχω και πολύ καιρό που ασχολούμαι με prestashop  μιας και έρχομαι απο OpenCart αλλα είμαι σίγουρος οτι το Presta είναι μονόδρομος πλέον για μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 2/4/2023 at 12:51 PM, d3s1gn3r said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου Νίκο :). Δεν έχω και πολύ καιρό που ασχολούμαι με prestashop  μιας και έρχομαι απο OpenCart αλλα είμαι σίγουρος οτι το Presta είναι μονόδρομος πλέον για μένα.

επειδή ακούω να εκθειάζουν το Opencart θα με ενδιέφερε να μάθω από την εμπειρία σου. Γιατί αποφάσισες να το κατεβάσεις και να περάσεις σε Prestashop?
Τι σου άρεσε στο presta και τι σου λείπει από το open?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, lordshop said:

επειδή ακούω να εκθειάζουν το Opencart θα με ενδιέφερε να μάθω από την εμπειρία σου. Γιατί αποφάσισες να το κατεβάσεις και να περάσεις σε Prestashop?
Τι σου άρεσε στο presta και τι σου λείπει από το open?

Δουλεύω και τις 2 πλατφόρμες. Το Prestashop πλέον έχει πολύ μεγαλύτερη κοινότητα οπότε και βρίσκεις καλύτερη υποστήριξη/περισσότερα addons, themes κτλ. και η συντήρηση / διαχείριση είναι πιο προσσιτή στον απλό χρήστη.

Το Opencart απο την άλλη επειδή δεν έχει πολλά μπλιμπλίκια είναι πιο ελαφρύ και στατιστικά λιγότερες επιθέσεις απο hackers. Στην κορυφή των επιθέσεων είναι το woocomerce.

Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος κάποιος να ξεκινήσει νέο eshop με opencart. Όσοι έχουν όμως εγώ δεν τους προτείνω να το αλλάξουν άμεσα με Prestashop καθώς κάνει σωστά την δουλειά του.

Edited by Prestan0ob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Το πιο ελαφρύ είναι καλό. Όσο πιο γρήγορο τόσο καλύτερα. Ωστόσο για την μεγαλύτερη κοινότητα δεν ξέρω, και στο presta δυσκολεύομαι να βρω υποστήριξη.

Edited by lordshop (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...