Jump to content

Aktualizacja sklepu. Wybrać wersję 1.7 czy już 8?


Viktorson

Recommended Posts

Cześć.

No właśnie, robić przesiadkę na najwyższą wersję 1.7 czy już na 8?

Sklep obecnie stoi na w miarę połatanej wersji 1.6, ale czas już zrobić przesiadkę.

Czy wersja 8 presty jest w tej chwili warta rozważenia?

Gdy uruchamiałem sklep, wersja 1.7 dopiero "majaczyła na horyzoncie". Niestety zmiany w kodzie 1.6 sprawiły, że bezbolesna migracja w późniejszym okresie była niemożliwa. Teraz boję się podobnej sytuacji tylko, że z udziałem presty 1.7 i 8.

To jest mój pierwszy problem.

Drugim jest brak modułu Atribute Wizard Pro w wersji PS8. Mało tego, producent modułu przestał go już rozwijać. Czy istnieje jakaś alternatywa aby sensownie działały kombinacje produktu? Czy może to co już jest w nowszych wersjach sklepu działa dobrze?

W sklepie mam koszulki z nadrukiem i jak przemnożę ilość rozmiarów, kolorów koszulek oraz kolorów nadruku to robi mi się całkiem dużo kombinacji dla jednego produktu. A tych produktów jest kilka tysięcy. Do tego dochodzą pewne pojedyncze kombinacje, które nie mogą zaistnieć i trzeba je wykluczyć. PS 1.6 ledwo działał przy znacznie mniejszej liczbie produktów niż jest ich obecnie. Dlatego używałem modułu AWP, który rozwiązywał wszystkie te problemy.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Najpierw może o wersji 8.x.x nadal jest ona w wersji Beta czyli wersji testowej od sierpnia 2022 możną ją już wprawdzie pobrać i instalować ale jednak nadal to wersja testowa i może się zdarzyć że będzie miała błędy, co więcej nie wszystkie moduły płatne działają pod ta wersją i trzeba zaczekać aż developerzy dostosują je do wersji 8.x. To samo szablony niby szablony z wersji 1.7 mają być kompatybilne z 8.x ale jak to będzie w praktyce... Ja bym się nie spieszył z instalacją wersji 8.x i zaczekal na oficjalne jej wydanie tym bardziej że prestashop mówi jasno że po wprowadzeniu oficjalnej wersji 8 dadzą jeszcze rok użytkownikom na migrację z 1.7 do 8 czyli z tego wynika że wersja 1.7 nadal będzie wspierana przynajmniej przez rok.

Większy problem będziesz miał z modułem Atribute Wizard Pro tym bardziej że ten moduł to tak naprawdę nakładka na cechy standardowo podczas samej migracji spotka cię sporo "gimnastyki" z migracją tego wszystkiego do nowszej wersji 8 i tego bym się bardziej obawiał niż czy jest następca Atribute Wizard.

Link to comment
Share on other sites

Testuję właśnie AWP na wersji 1.7.8.8 i są pewne problemy z jego prawidłową instalacją. Jest to pewnie do ogarnięcia, ale wsparcie dla modułu zostało zakończone na wersji 1.7.7. Stąd problemy przy instalacji.

Migrację sobie darowaliśmy. Idziemy w kierunku postawienia całości od nowa. Przy okazji robimy poważny remanent w ofercie.

PS 8 w tej chwili sobie darujemy.

Link to comment
Share on other sites

Ja osobiście też się sporo nad tym zastanawiałem czy przejść z 1.7 na 8.0.

Prawda jest taka: jeśli nie masz programisty pod ręką to sobie daruj. 

Ja zrobiłem upgrade do 8.0.1 i nie żałuję bo możliwość działania na php 8 i wzrost wydajności (który wynika zarówno z nowszej wersji php i optymalizacji w samym silniku sklepu) jest piorunujący. Twig v3 dostępny w preście 8 też jest ponoć szybszy niż poprzednie wersje.

Poza tym branch 1.7.x.x nie dostaje już żadnych aktualizacji oprócz bugfixów dla krytycznych podatności.

W momencie jak wyjdzie 9.0.0 to ten stary branch 1.7 przestanie dostawać jakiekolwiek aktualizacje.

Musiałem dostosować wiele modułów pod 8.0 bo zmieniło się jednak sporo rzeczy i nie wszystkie stare moduły działają dobrze.

Mimo wszystko ten wzrost wydajności jest (przynajmniej u mnie) na tyle znaczący, że ma to bezpośredni wpływ na konwersję.

Edited by happymerchant (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Tak szczerze to nie wiem czy mam rację, ale nawet ta wersja 1.7.8.8 nie jest pozbawiona błędów.

Np. dodam cechę z palca do nowego produktu, a po ponownym załadowaniu strony mam już ją x2. Kolejne przeładowania rozmnażają ją dalej. Nie mogę ich usunąć. Trzeba wyrzucić produkt.

Druga rzecz to grafiki dodawane do atrybutów. Omyłkowo dodałem nie ten .png co potrzeba i już nie mogę go zmienić. Musze kasować cechę.

I to wszystko na czystej instalacji Presty.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie jak Viktorson wspomniał, wersja 1.7.8.8 posiada jeszcze wiele błędów (tłumaczenia, przekierowania, koszyk) - przynajmniej ja takie wyłapałem.
Do wersji 1.7.8.7 wszystko jest ok. Ja bym poczekał bo na pewno wyjdą aktualizacje na te bugi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...